loader-img
loader-img-2
کولر گازی ایستاده چیست؟

همه چیز درباره کولر گازی ایستاده 

کولر گازی ها بر اساس موقعیت نصب به انواع مدل کولر گازی دیواری، پنجره ای، پرتابل و ایستاده تقسیم می شوند که در این مقاله به بررسی کولر گازی ایستاده، نحوه عملکرد آن و مسائلی چون مزایا و معایب کولر گازی ایستاده و فرق کولر گازی ایستاده و دیواری باهم خواهیم پرداخت.

ابتدا اولین سوالی که درباره این دستگاه وجود دارد این است که کولر گازی ایستاده چیست؟ برای پاسخ به این سوال نیز می توان گفت که کولر گازی های ایستاده در دو نوع دو تکه و یک تکه طراحی می شوند که پنل داخلی آن به حالت ایستاده بر روی زمین نصب می شود و اندازه نسبتا بزرگی دارد و اگر یونیت خارجی داشته باشند در فضای بیرون در پشت بام یا تراس قرار می گیرد.

در مدل های یک تکه کمپرسور و پنل دستگاه به صورت یکپارچه می باشند. در حالی که در مدل دو تکه کندانسور و کمپرسور از هم مجزا هستند. اما کولر گازی ایستاده برای چه مکان هایی کاربرد دارند؟ در مکان هایی با متراژ بالا که امکان نصب چند پنل وجود ندارد مانند هتل ها، سالن های عمومی، پاساژها، سالن های بزرگ، فرودگاه و مساجد از کولر گازی ایستاده استفاده می شود.

زیرا از لحاظ اقتصادی و طراحی که دارند به صرفه تر خواهند بود و بهتر محیط را خنک می کنند. گاز مصرفی کولرگازی های ایستاده گاز مبرد R22 و یا R410A می باشد. کولر گازی ایستاده معمولی اکثرا از گاز R22 و کولر گازی ایستاده این ورتر از گاز R410A استفاده می نماید. کمپرسور این دستگاه نیز کمپرسور روتاری و اسکرول می  باشد که به دلیل قدرت بالایشان برای عملکرد کولر گازی ایستاده مناسب هستند. همچنین برای انتخاب کولر گازی ایستاده مناسب مقاله بهترین کولر گازی ایستاده را مطالعه نمایید.

 

کولر گازی ایستاده

مزایا و معایب کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده مانند هر دستگاه دیگر دارای مزایا و معایب و ویژگی های مختص خود می باشد که در ادامه به بررسی مزایا و معایب کولر گازی ایستاده خواهیم پرداخت.

از مزایای این دستگاه می توان به طراحی زیبا و دکوراتیو، بهره مندی از کمپرسور پرقدرت اسکرال یا روتاری، قدرت رطوبت زدایی بالا، قدرت پرتاب باد، گرمایش و سرمایش سریع و قدرتمند، فیلتر های تصفیه کننده هوا و یون زدایی آن، قابلیت تعویض فیلترها، مجهز به ریموت کنترل، امکان پرتاب باد در چهار جهت و مجهز بودن آن به نمایشگر دیجیتال به جهت نمایش دمای محیط اشاره نمود.

همچنین از معایب کولر گازی ایستاده می توان مصرف کولر گازی ایستاده نسبت به سایر کولرگازی ها مانند نوع دیواری بیشتر می باشد که علت این امر نیز طبیعی است زیرا اسپلیت های ایستاده به دلیل قدرت خنک کنندگی بالاتری که دارند مجهز به کمپرسور بزرگ تری هستند بنابراین مصرف بالاتری نیز خواهند داشت اما این مصرف بالا با در نظر گرفتن کارایی هایی که این دستگاه دارد قابل قبول خواهد بود.

راهکار دیگری که برای این مسئله وجود دارد استفاده از کولر گازی ایستاده کم مصرف با برچسب انرژی A می باشد. صدای زیاد کولر گازی ایستاده از دیگر معایب آن می باشد که این امر نیز مانند عیب قبلی به دلیل بزرگ بودن بلوورهای دستگاه طبیعی می باشد. به همین دلیل هم این سیستم بیشتر در مکان های تجاری و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و برای آپارتمان ها از نوع دیواری استفاده می گردد.

 

نصب و راه اندازی کولر گازی ایستاده

برای نصب و راه اندازی کولرگازی ایستاده ابتدا باید محل قرارگیری آن را مشخص نمایید به صورتی که به علت قدرت پرتاب بالایی که دارند سبب ناراحتی افراد نگردند. همچنین دستگاه را باید در محلی قرار دهید از منابع گرمایی و نور مستقیم آفتاب دور باشند تا با عملکرد واقعی خود کار کنند.

اکنون باید محل عبور لوله ها را مشخص کنید، در این مرحله بعد از قرار دادن یونیت داخلی در محل موردنظر باید نقطه ای مناسب برای سوراخ کردن دیوار جهت عبور دادن لوله کولرگازی ایجاد نمایید. سوراخ ایجاد شده باید با قطر کولر گازی ایستاده تناسب داشته باشد تا مشکلاتی مانند مسدود شدن هوای ورودی اواپراتور و یا عدم توزیع هوا به صورت کامل رخ ندهد.

پس از انجام این مراحل نوبت به تست اتصالات خواهد رسید به این صورت که ابتدا پوشش پنل دستگاه را جدا کرده و تمامی اتصالات برقی آن را چک نمایید. تا از سلامت آن اطمینان یابید. همچنین میزان خم شدگی لوله دستگاه را بررسی کنید تا مسدود نباشد و یونیت داخلی و یونیت خارجی  به درستی بهم وصل شده باشند. بعد از آن کابل ها و لوله ها را با نوار الکتریکی ببندید و از سوراخ ایجاد شده در دیوار عبور دهید.

بعد انجام مراحل بالا یونیت داخلی کاملا نصب شده و نوبت به نصب یونیت خارجی می رسد که برای نصب آن باید نکاتی چون دو بودن یونیت خارجی از نور مستقیم آفتاب و عدم نصب یونیت خارجی در مکان پر تردد و باران و برف (نصب سایبان برای یونیت خارجی) رعایت نمایید. همچنین اتصالات یونیت خارجی را نیز مانند یونیت داخلی باید بررسی نمایید را این کار باید پوشش پنل را بردارید و نمودار سیم کشی دستگاه را چک کنید و بعد از بررسی اتصالات کابل ها را با گیره مخصوص ببندید و پوشش پنل را ببندید. اکنون باید تمام لوله های پنل بیرونی را به لوله های متناظر واحد بیرونی وصل کنید. برای بالا رفتن عمر دستگاه بهتر است که لوله ها را نیز عایق بندی کنید.

 

نصب کولر گازی ایستاده

 

ظرفیت های کولر گازی ایستاده

کولر گازی های ایستاده در انواع ظرفیت های 36000 الی 90000 بی تی یو طراحی و عرضه می شوند. برق این اسپلیت ها به دلیل ظرفیت بالایی که دارند معمولا سه فاز می باشند اما در ظرفیت های 36000 در برخی از برند ها دستگاه با برق تک فاز می باشد. مصرف برق کولر گازی ایستاده نیز به دلیل ظرفیت بالا زیاد می باشد که اگر مدل های اینورتر آن را انتخاب کنید به دلیل مجهز به بودن به کیت اینورتر مقدار زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

ظرفیت  متراژ (متر مربع)
36000 تا 70
48000 تا 100
60000 تا 130
90000 بیش از 150

 

فرق کولر گازی ایستاده و کولر گازی دیواری

کولرهای گازی های ایستاده دارای کمپرسور یکسان با نوع دیواری هستند همچنین عملکرد آنها نیز تفاوتی ندارد و هر دو نیز دارای یونیت خارجی و یونیت داخلی می باشند در صورتی که تک پنله باشند نیز مانند کولر گازی پرتابل محسوب می گردند.

اما تفاوت اصلی آن ها که سبب می شود از کولر گازی به جای کولرگازی دیواری استفاده کنیم ظرفیت بالای آنها می باشد. زیرا کولر کازی از نوع ایستاده دارای توان سرمایش قوی تر و ظرفیت های بالاتری می باشد به همین دلیل ابعاد کمپرسور و سایر تجهیزات داخلی آن بزرگ تر از کولر گازی دیواری می باشد همین امر سبب بالا رفتن وزن دستگاه و ابعاد آن شده است به همین دلیل آن را به صورت ایستاده بر روی زمین قرار می دهند.

از دیگر تفاوت کولر گازی ایستاده با کولر گازی دیواری این است که به علت بزرگ تر بودن تجهیزات کولر ایستاده قابلیت خنک کنندگی آن نیز بیشتر است و به خاطر ارتفاع بلند دستگاه فضای مورد نظر سریعتر خنک می شود.

دیدگاه شما
مهرداد اسماعیلی مهرداد اسماعیلی
5 آبان 1401

سلام برای ساختمان های مسکونی هم میشه از کولر گازی ایستاده استفاده کرد؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

کولر گازی های ایستاده دارای ابعاد و ظرفیت زیادی هستند به همین دلیل برای مصارف خانگی توصیه نمی شوند زیرا هم فضای زیادی از خانه را اشغال می کند و چون ظرفیت هوادهی بالایی دارند فن آن ها نیز صدای بیشتری تولید می کند (در محیط های تجاری و بزرگ به خاطر متراژ بالا این صدا آزار دهنده نیست) بنابراین بهتر است برای منزل از انواع دیگری از کولر گازی استفاده کنید.

امیر موسوی امیر موسوی
17 فروردین 1401

سلام من برای انبارم نیاز یه یه کولر گازی ایستاده خوب دارم میشه راهنماییم کنید که چکار کنم؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام آقای موسوی عزیز کارشناسان ما به جهت راهنمایی با شما تماس خواهند گرفت

نجفی نجفی
17 فروردین 1401

صدای تولید شده از کولر گازی ایستاده از دیواری بیشتره؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

بله به دلیل بلوور ها و تجهیزات بزرگ تری که دارند طبیعتا صدای بیشتر از نوع دیواری دارند که به خاطر قدرت سرمایشی که در مقابل دارن این مشکل قابل قبول است.

نوید نوید
15 اسفند 1400

سلام مننون از پاسخگوییتون. میشه برند های خوب کولر گازی ایستاده رو هم بهم معرفی کنید و بگین برای متراژ حدودا 200 متر چه ظرفیتی از کولر گازی ایستاده را بخرم؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

برندهای زیادی هستند که کولر گازی ایستاده تولید می کنند و هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خودشون دارن اما اگر بخوایم چندتا رو مثال بزنیم میتونیم کولر گازی ایستاده وستن ایر، کولر گازی ایستاده گرین، کولر گازی ایستاده تک الکتریک، کولرگازی ایستاده ال جی، کولر گازی ایستاده وست کول، کولر گازی ایستاده هایسنس و... نام ببریم. برای تعیین ظرفیت کولر گازی ایستاده به صورت دقیق هم کارشناسان فنی ما با شما تماس خواهند گرفت تا با دریافت اطلاعات فضای موردنظر راهنمایی های لازم را به شما بدهند.

سروش سروش
14 اسفند 1400

سلام ممنون از توضیحات کاملتون عالی بود

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز ممنون از نظر ارزشمندتون

نوید نوید
11 اسفند 1400

سلام با توجه به توضیحاتتون یعنی برای تالار عروسی هم از کولر گازی ایستاده استفاده کنیم؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام نوید عزیز بله کولرگازی های ایستاده برای تامین سرمایش و گرمایش سالن های بزرگ انتخاب مناسبی خواهند بود.

ابراهیم ابراهیم
8 اسفند 1400

کولر گازی های ایستاده همشون با برق سه فاز کار میکنن؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

بله کولر گازی های ایستاده معمولا به دلیل ظرفیت بالایی که دارند با برق سه فاز کار میکنند

پروانه پروانه
7 اسفند 1400

سلام کولر گازی ایستاده رو بعد از نصب نمیشه جابه جا کرد؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز. هر چند که کولر گازی ایستاده به دلیل وزنی که دارد نسبت به اسپلیت ها دیواری جابه جایی سخت تری دارد اما به صورت کلی بعد از نصب تمامی دستگاه ها قابلیت جابه جایی وجود دارد فقط باید ابتدا دستگاه را خاموش کنید سپس مبرد دستگاه را جمع کرده و بعد از آن کارهای جابه جایی را انجام دهید.

2020 © Copyright - almaatech.ir