loader-img
loader-img-2
چگونه مصرف برق کولر گازی را کم کنیم؟

کاهش مصرف برق کولر گازی 

در روزهای داغ تابستانی علاوه بر مشکلات گرما، اکثرا نگرانی مردم قبض‌های نجومی برق می باشد. کولرهای گازی مهم‌ترین بازیگران این روزها در تعیین قیمت قبض‌های برق به حساب می آیند که کارشناسان راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنند که می‌تواند تا حدودی مصرف برق این کولرها را کاهش دهند.
گرمایش جهانی یا گرم شدن زمین نام پدیده ای است که منجر به افزایش میانگین دمای زمین و سطح اقیانوس ها شده است. طی 100 سال گذشته سیاره زمین به طور غیر طبیعی حدود 74/0 درجه سلسیوس گرم تر شده است شاید بتوان همین مطلب را هم سو با ناکار آمد بودن کولر های آبی در حال حاضر که توان کمی در ایجاد سرمایش دارند دانست و برای حال این مسئله میتوان اسپیلت را جایگزین بسیار مناسبی جهت دریافت سرمایش بیشتر دانست.
ولی همین جایگزین مناسب نقش بسزایی در تعیین رقم قبض برق ما دارد اما هیچ جای نگرانی نیست متخصصین تهویه مهاجر کار آمد ترین روش ها را برای کاهش مصرف برق کولرگازی و سایر سوال هایی مانند چگونه مصرف کولرگازی را کم کنیم؟ را به شما پیشنهاد میدهند.

 

همچنین میتوانید در ارتباط با  مقایسه مصرف برق کولر گازی با داکت اسپلیت نیز اطلاعات کسب بفرمایید

 

هر دستگاهی از جمله سیستم های تهویه مطبوع (کولرگازی، داکت اسپلیت، فن کوئل و ...) باید علاوه بر نوع و جنس باید در نحوه نصب، نگهداری، سرویس کاری و موارد دیگر که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم باید در نظر گرفته شوند تا مصرف انرژی را پایین بیاوریم زیرا مصرف برق امروزه خیلی هزینه بر می باشد. با رعایت چند نکته ساده می‌توان صرفه جویی قابل توجهی در مصرف برق در تابستان انجام داد.

 

مصرف برق کولرگازی

اطمینان از سلامت دستگاه:

یکی از عواملی که سبب ناکارآمدی و خوب عمل نکردن کولرگازی می گردد مشکلات فنی آن می باشد. به این دلیل است که کولرگازی شما برای این که بتواند دمای محیط را به دمای تنظیم شده برساند انرژی برق و زمان زیادتری صرف می نماید. همین امر سبب افزایش مبلغ قبض برق نیز خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است هر سال کولرگازی خود را توسط یک متخصص کاربلد چک نمایید.

 

تمیز بودن فیلتر دستگاه:

برای کاهش فشار کمپرسور در صورت کثیف بودن فیلتر هوا و یا کندانسور باید به صورت دوره ای فیلتر ها ها را عوض کنید و یا تمیز کنید  فشار بیشتر به کمپرسور مساوی است با مصرف برق بیشتر همچنین در صورت کثیف بودن فیلتر ذرات داخل آن به داخل کانال برگشته که باعث کاهش عملکرد و مشکلات فنی بیشتر در آینده خواهد شد تمیزی فیلتر دستگاه علاوه بر کاهش استهلاک کمپرسور و کاهش 5 الی 15 درصدی برق مصرف دستگاه مهم تر از همه مشکلات بهداشتی در هوای خارج شده از اسپیلت را دارد پس باید شما برنامه ریزی مشخصی در بهداشت فیلتر هوا داشته باشید

برای این که مجبور به خرید فیلتر نباشید شما ابتدا باید اسپیلت را به صورت کامل خاموش کرده و سپس برق ورودی به دستگاه را قطع کنیدو بعد از آن درب جلویی دستگاه را باز کنید برای اینکار ابتدا روی یک چهارپایه رفته سپس از طرفین دستگاه قسمت راست و چپ آن اقدام به باز کردن درب جلویی کرده و سپس شما فیلترهای دستگاه را مشاهده خواهید کرد فیلتر ها به صورت کشویی بوده و هیچ پیچی برای اتصال به کار برده نشده است.

دقت داشته باشید که در ابتدا فیلتر ها را زیاد تکان ندهید چو
ن امکان پراکنده شدن گرد و غبار وجود دارد. فیلتر ها را یکی پس از دیگری خارج کرده و با آب خالی شست و شو دهید همچنین برای تمیزی بیشتر از یک فرچه و یا مسواک استفاده فرمایید و پس از خشک شدن کامل فیلتر ها را در مکان اصلی و اولیه خود قرار دهید حال میتوانید دریچه اسپیلت را ببندید و از هوای پاک و تمیز اسپیلت خود لذت ببرید.

تمیز کردن فیلتر کولر گازی

انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی:

اگر کولرگازی درستی را نصب به متراژ محیط انتخاب نمایید می توانید تا مقدار 20 درصد در مصرف برق صرفع جویی کنید. به عنوان مثال اگر در طبقعه آخر ساختمان هستید میزان تابش خورشید و گرمای حاصل از آن را در نظر بگیرید و نسبت به هر متر مربع از مساحت اتاق موردنظر ظرفیتی حدود 700 الی 800 را در نظر بگیرید. و برای انواع شرایط ها هم به همین صورت است برای محاسبه دقیق تر می توانید از یک متخصص کمک بگیرد تا دچار مشکل نشوید و نیازی نباشد مداوم برای خنک کردن محیط کولرگازی روشن باشد و یا برعکس.

 

نصب کولر گازی در جای مناسب:

پنل داخلی :

انتخاب محل صحیح  نصب کولر گازی اهمیت زیادی در ایجاد سریعتر دمای مناسب برای محیط شما را دارد انتخاب محل نصب باید به صورت هوشمندانه بوده تا علاوه بر ایجاد دمای مطلوب در پذیرایی، اتاق را نیز به دمای مناسب برساند. تمامی این موارد بر کاهش مصرف برق کولر گازی تاثیر میگذارد پنل داخلی باید رو به روی محل نشستن افراد باشد پرتاب هوای اسپیلت ها بر اساس ظرفیت معمولا بین 5 تا 10 متر میباشد.
در صورت تمیز نبودن فیلتر ها دستگاه پرتابی نخواهد داشت و دستگاه بیهوده کار میکند. در جهت انباشت گرما در سقف خصوصا در طبقه ی اخر به دلیل تابش آفتاب بهتر است برای کاهش مصرف برق کولر گازی اسپیلت فاصله ی مناسبی از سقف داشته باشد.

پنل بیرونی :

در خصوص پنل بیرونی نیز بهتر است در سایه باشد به همین منظور بهتر است در قسمت شمالی ساختمان نصب شود درصورت نبودن سایه برای آن سایبان نصب شود سعی شود که در مسیر باد باشد تا انتقال حرارت بهتر در پنل بیرونی صورت گیرد که کاهش مصرف برق کولر گازی را به دنبال دارد.

نصب جای اسپلیت

 

استفاده از لامپ های کم مصرف و کاهش مصرف برق کولر گازی:

یکی دیگر از عوامل محیطی که بر افزایش دمای خانه تاثیر دارد که شاید به آن توجهی نمیشود همین لامپ های قدیمی هستند. جایگزین کردن لامپ های قدیمی با لامپ های کم مصرف به دلیل ایجاد نشدن گرما مزاحم باعث کاهش مصرف برق کولر گازی میشود کاهش مصرف برق کولر گازی به یک مورد ختم و به چندین عامل ربط پیدا میکند و رعایت تمامی موارد کاهش مصرف برق کولرگازی همچنین تاثیر در راندمان اسپیلت را به همراه دارد.

لامپ کم مصرف

برچسب انرژی و اینورتر:

در هنگام خرید کولر گازی توجه داشته باشید که محصول دارای اینورتر باشد شاید بتوان این مورد را رکن اصلی کاهش مصرف برق کولر گازی و همچنین استهلاک کمتر آن به دلیل تنظیم دور موتور دانست و در مرحله بعد به برچسب انرژی دقت فرمایید که A یا B  باشد معمولا دستگاه های دارای اینورتر با برچسب A یا B میباشند و سپس بررسی EER که نسبت راندمان انرژی میباشد از این معیار میتوان فهمید کولر گازی مورد نظر، چه مقدار انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل میکند.

گرید A  برای EER عدد 3.2 میباشد که بالاترین گرید آن است
گرید G برای ERR کمتر از 2.20 که پایین ترین گرید آن است
هرچقدر عدد EER بیشتر باشد راندمان آن بالاتر است
حتما یه EER دستگاه توجه فرمایید ممکن است شما دستگاهی با ظرفیت 30000
خریداری کرده اید ولی باید بیشتر کار کند که محیط شما را خنک کند.

برچسب انرژی کولر گازی

سرویس دوره ای دستگاه:

دستگاه شما باید به طور سالیانه سرویس شود مواردی که در سرویس سالیانه باید چک شوند: کنترل گاز دستگاه که فقط در صورت نیاز و تست توسط تعمیرکار باید برای شارژ مجدد اقدام فرمایید (معمولا اگر گاز کولر نشتی نداشته باشد، یک بار در سال یا هر دوسال یک بار برای شارژ مجدد کافی است) اگر گاز کولر گازی زیاد باشد سرمای دستگاه کم میشود و آمپر دستگاه بالا میرود اگر گاز کولر گازی کم باشد باز هم سرمای خوبی ندارد و دستگاه بیش از حد کار میکند هر دو مورد فوق باعث افزایش مصرف برق میشود ( گاز دستگاه باید در حالت متعادل باشد) تمیز بودن لوله های کندانسور و کویل های بیرونی و تست آمپر کولر گازی در صورت ایراد جزئی کمپرسور تعمیر میگردد و در صورت ایراد جدی تعویض میشود این تست سبب جلوگیری از آسیب سایر قطعات خواهد شد.

مزیت دیگر سرویس دوره ای:
بالا بردن عمر مفید دستگاه
بالا رفتن راندمان کولر گازی
جوگیری از خسارت های بیشتر
عملکرد بهتر کولر گازی

سرویس کولر گازی

تنظیم مناسب دمای کولر گازی:

آسایش دمایی حالتی است که فرد برای تغییر شرایط دمایی محیط هیچ اقدام رفتاری را انجام ندهد اگر دمای کولرتان را مناسب تنظیم نمایید احساس سرما یا گرما نخواهید کرد و به آسایش دمایی خواهید رسید اگر دستگاه شما بیشتر از حد کار کند که شما احساس لرز کنید به تبع آن مصرف برق بالا میرود.

و بلعکس اگر دما را بیش از حد پایین بیاورید کمپرسور مجور است که به صورت دائم کار کند که دما را همچنان پایین نگه دارد در این صورت هم به کمپرسور فشار وارد میشود هم و هم مصرف برق بالا خواهد رفت معمولا دمای مناسب برای کولر گازی بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد می باشد.

اگر هنوز لامپ‌های آپارتمان خود را به لامپ‌های کم مصرف تغییر نداده‌اید، بدانید گرمای حاصل از لامپ‌های قدیمی تاثیر بسزایی در افزایش زمان‌های کارکرد کولر اسپلیت و مصرف برق بیش‌تر می‌گردد بنابراین لازم است فورا نسبت به تعویض آن‌ها با لامپ‌های کم مصرف اقدام نمائید.

اگر سطح پنجره‌ها نسبت به سطح کل واحد شما زیاد است توصیه می‌شود جهت جلوگیری از ورود تشعشع گرمایی در تابستان از پنجره‌های دو جداره یا پوشش‌های ضد حرارت روی سطح شیشه پنجره‌ها استفاده نمایید. این پوشش‌ها که به راحتی بر سطح شیشه قرار می‌گیرند یکبار برای همیشه خیال شما را از ورود تششع گرمایی در تابستان و همچنین تششع سرما در زمستان آسوده می‌نماید.

اما در خصوص پنجره‌های ساختمان‌ها بهترین گزینه استفاده از پنجره‌های upvc  با شیشه‌های دوجداره و رفلکس می‌باشد. اگر در حال ساخت یا بازسازی ساختمان خود هستید بهتر است از پنجره‌های upvc استفاده نمایید، زیرا این پنجره‌ها با جلوگیری از نفوذ هوای سرد و گرم و ورود صدا و غبار و ذرات معلق هوا باعث بیش‌ترین آسایش و آرامش در محیط داخلی آپارتمان خصوصا در شهرهای شلوغ و آلوده می‌شوند.

تنظیم دما کولر گازی

خرید ترموسات قابل برنامه ریزی: وظیفه ی ترموسات تنظیم دمای محیط، تغییر نوع دمپرها، میزان سرعت هوادهی، ایجاد برنامه ریزی جهت فرمان دادن به ترموسات توست اپیکیشن های اورین تهویه از راه دور و مهم تر از همه خاموش روشن کردن دستگاه اگر ترموسات تهیه شده از نو قابل برنامه ریزی باشد با اطلاعاتی که به داده میشود میتوان آن را طوری تنظیم نمود که در صورت عدم حضور افراد در محیط دستور خاموش شدن اسپیلت را میدهد چون دلیلی بر مناسب بودن هوا وجود ندارد مگر در موارد خاص و در زمانی که حضور دارید نقطه ی آسایش دمایی شما را ایجاد میکند.

 

جلوگیری از هدر رفتن باد خنک:

به این منظور میتوان در مراکز تجاری از درب های چشمی استفاده نمود استفاده از پرده هوا در مکان های پر تردد مانند رستوران یا فروشگاه برای ج لوگیری از هدر رفت گرما و یا سرما میتوان از پرده هوا استفاده نمود این دستگاه پرده ای فرضی به ضخامت سه تا پنج سانتیمتر در جلوی درب ایجاد میکند و اگر از پنجره های قدیمی استفاده میکنید میتوانید از پنجره های upvc همان دوجه داره استفاده فرمایید و از باز بودن پنجره و روشن بودن کولر گازی جدا خود داری بفرمایید استفاده از پرده تا جلوی تابش نور مسقیم آفتاب را بگیرد هدر رفتن هوای خنک باعث بیشتر کا کردن دستگاه شده به همین دلیل باعث افزایش برق مصرفی میشود.

پرده هوا

 

انتخاب کولرگازی بر اساس شرایط آب و هوایی:

کولرهای گازی باید متناسب با شرایط آب و هوایی مکان زندگی شما انتخاب گردند، به عنوان مثال اگر از کولرهای گازی که مناسب مناطق معتدل هستند در مناطق گرمسیری استفاده گردد، علاوه بر این که سبب افزایش مصرف انرژی می شوند باعث کوتاه شدن عمر دستگاه و سرمادهی نامناسب هم خواهند شد.

همچنین توجه داشته باشید که استفاده‌ همزمان و بی مورد از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ های پر مصرف سبب افزایش گرمای محیط شده و نیاز به استفاده از کولر را افزایش خواهند داد. نکته دیگری که باید به آن توجه نمایید راه هایی برای برای جلوگیری از خروج سرما در اطراف پنجره ها و درها می باشد که با استفاده عایق بندی و چسباندن نوارهای درزگیر می توانید این مشکل را برطرف نماید.

 

نصب سایبان برای پنل خارجی کولر گازی:

از دیگر راه های پاسخگویی به سوال چگونه کولرگازی را کم مصرف کنیم؟ این است که زمان نصب کولرگازی بهتر است یونیت خارجی را در محلی که کمترین نور آفتاب به آن می خورد قرار دهید و اگر شرایطش را داشت یک سایبان برای پنل خارجی تهیه کنید و آن را زیر سایبان قرار دهید.

سایه بان داکت اسپلیت

مشخصات دستگاه کاهش مصرف برق کولرگازی:

در آخر اگر با وجود رعایت نکات بالا همچنان نیاز به کاهش مصرف برق داشتید می توانید دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی نصب نمایید این دستگاه می تواند 20 الی 30 درصد مصرف برق را کاهش دهد. از مزایای این دستگاه این است که ضد ضربه بوده و از استانداردهای UL  و CE پیروی می کند.
همچنین قابلیت نصب در اغلب کولرگازی و اسپلیت ها را داراست و به دلیل فناوری های هوشمندی که دارد در زمان نیاز کولرگازی را خاموش می کند که این امر سبب کاهش مصرف برق کولرگازی می گردد. 

دستگاه کاهش مصرف برق کولرگازی

در صورت رعایت نکات بالا می توانید تا حدود 60 درصد مصرف کولرگازی را کم کنید و از کولرگازی خود بهترین بهره را ببرید. در صورت هر گونه سوال و ابهامی می توانید با کارشناسان سایت مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir