loader-img
loader-img-2
چه نوع کولر گازی برای شمال بهتر است؟

کولر گازی مناسب برای شمال چه نوعی می تونه باشه؟

کولر گازی در مناطقی با آب و هوای مختلف مانند مناطق معتدل و مرطوب (شمالی) عملکرد خوبی دارد و باعث تهویه مطبوع و همچنین ایجاد سرمایش و گرمایش می شود. عملکرد کولرهای گازی به گونه ای است که با گرفتن رطوبت هوا در مناطق مرطوب باعث کاهش رطوبت هوا می شوند. به همین دلیل است که کولر های آبی به علت ایجاد رطوبت زیاد برای مناطق مرطوب مناسب نیستند.
 

ما در این مقاله به بررسی علت مطلوب بودن کولر گازی در شمال و هوای مرطوب می پردازیم.

 

از کجا بفهمیم نوع کلاس آب و هوای کولر گازی چیست؟

نوع کلاس آب و هوایی هر کولرگازی بر روی برچسب انرژی آن نوشته شده و هر کدام از آن ها دارای ظرفیت های متفاوتی هستند که با واحد btu سنجیده می شود و هر چه عدد آن بیشتر باشد میزان سرمادهی آن بیشتر است و شما باید با در نظر گرفتن شرایط خانه و متراژ آن ظرفیت مناسب را انتخاب کنید تا بازدهی بهتری داشته باشد.

 

 کولرگازی بر اساس نوع کلاس آب و هوا به سه دسته تقسیم می شود:

 

مناطق معتدل یا 1T:

کولرگازی های نوع 1T مناسب مناطق معتدل و مرطوب مثل نیمه شمالی ایران، کرج و تهران هستند. این کولرها برای دمای حداکثر 43 الی 46 درجه سانتی گراد کاربرد دارند.
 

مناطق سرد یا 2T:

کولراسپلیت های نوع 2T مناسب مناطقی با آب و هوای سرد شامل 7 تا 35 درجه سانتی گراد هستند البته در این مناطق بیشتر از قابلیت گرمای کولرها استفاده می شود. این کولرگازی ها بیشتر برای مناطق غرب و شمال غربی کشورمان مناسب می باشند.
 

مناطق گرمسیر یا 3T:

کولرهای نوع 3T مناسب برای مناطق گرمسیری مثل استان های بوشهر، خوزستان و هرمزگان و... هستند زیرا این کولرها تا دمای 52 درجه سانتی گراد و در بعضی دستگاه ها تا دمای 55 الی 60 درجه کاربرد دارند.

 

همچنین میتوانید در ارتباط با کاهش مصرف برق در کولر گازی (10 روش طلایی) نیز اطلاعات کسب بفرمایید

 

آیا نوع کمپرسور در مناطق مختلف از جمله شمال مهم است؟

کولرهای گازی دارای کمپسورهای مختلفی هستند که هر کدام کارایی متفاوتی دارد. سه نوع کمپرسور وجود دارد از جمله پیستونی، روتاری و اسکرول که در اسپلیت ها استفاده می شود. مدل پیستونی دارای قدرت بیشتری بوده و برای مناطق گرمسیری (شمالی) مناسب تر است. اما دارای معایبی چون سر و صدای زیاد، مصرف انرژی بالا و بازدهی کم هستند. مدل روتاری دارای ظرفیت کمی است اما نسبت به مدل پیستونی سر و صدای کمتری تولید می کند و انرژی کمتری هم مصرف می کند به همین دلیل برای مناطق معتدل و سرد مناسب است. کمپرسور اسکرول نسبت به دو مدل قبلی بازدهی بیشتری دارد و دارای سر و صدا و مصرف انرژی کمتری هستند. و برای مناطق گرمسیری مناسب است اما به علت قیمت بالاتر و هزینه تعمیر بیشتر نسبت به دو مدل قبلی کمتر در کولرهای گازی استفاده می شود. 

 

مصرف انرژی کولرگازی در مناطق مختلف چگونه است؟

انتخاب کولرگازی بر اساس برچسب مصرف انرژی آن دارای اهمیت زیادی است زیرا دارای اطلاعاتی است که مصرف کنندگان می‌ توانند انواع مختلف این دستگاه ها را با توجه به شاخص مصرف انرژی تعیین شده، رده‌ های بازدهی انرژی (A تا G)، مقایسه کنند و درجه مصرف انرژی هر چقدر به A نزدیک تر باشد مصرف انرژی دستگاه پایین تر است. کولرهای گازی معمولا دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند.

تنظیم دمای مناسب برای فصل گرم که بین 24 تا 26 درجه سانتی گراد است باعث می شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به دمای تنظیم شده کولر به طور خودکار خاموش شود، بنابراین انرژی کمتری مصرف می کند و برای مناطق مرطوب شمالی نیز به دلیل مصرف زیاد از کولر گازی باید به برچسب و درجه حرارت بیشتر اهمیت دهید.

 

استفاده از کولر گازی در مناطق مرطوب مطلوب است یا خیر؟

مورد اول

  • این است که به علت استفاده از چندین لایه فیلتر برای تصفیه‌ی هوای خروجی مناسب هستند همچنین این فیلترها می‌توانند ذرات آلرژی‌زا و معلق، باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین ببرند.

مورد دوم

  • شامل این می باشد که اگر شما در شمال یا مناطقی مشابه آن ساکن هستید که در فصل گرما تعداد حشرات در آن مکان بیشتر است می توانید از نسل جدید کولرهای گازی استفاده کنید که قابلیت جدیدی هم برای دور کردن پشه حشرات موذی دارند.

مورد سوم

  • این است که هزینه مصرف برق ماهیانه کولرگازی در شهرهای مختلف متفاوت است. باید به قبض برق ویلای خود و کنتور های برق دیجیتال جدید که چند تعرفه هستند و شامل سه حالت کم بار، میان بار و اوج بار در قبض برق قابل رویت هستند، رجوع کنید. با توجه به هزینه برق در کشورمان استفاده از کولرهای گازی با موتور کم مصرف اینورتر و رده انرژی A++ می تواند مناسب باشد. اما به علت این که اینورتر همیشه با یک ظرفیت کار نمی کند و میزان برق مصرفی در هر لحظه متفاوت است در نتیجه محاسبه مصرف برق کولرهای گازی اینورتر مشکل است اما به صورت کلی اینورتر ها نسبت به کولرهای معمولی 50 الی 60 درصد کم مصرف تر می باشند.

 

نتیجه گیری کلی:

برای این که کولر گازی که خریداری کرده اید بازدهی خوبی داشته باشد باید به شرایط آب و هوایی منطقه خود توجه کنید و طبق آن کولر گازی مورد نظر را تهیه کنید از جمله مناطق شمال کشور که مصرف کولر گازی بالاست بیشتر در نظر گرفته شود. کلاس های آب و هوایی شامل سه دسته معتدل (T1)، سرد (T2)، گرمسیر (T3) می باشد که بر روی بر چسب انرژی نوشته شده است.

 

در سایت تهویه مطبوع مهاجر با کارشناسان فنی به سوالات شما درباره انتخاب بهترین کولر گازی برای مناطق شمالی کشور به صورت آنلاین پاسخ می دهیم بنابراین اگر سوالی دارید حتما از بخش چت آنلاین انتهای صفحه و در سمت راست شروع به گفت گوی آنلاین نمایید.
 

جهت خرید انواع کولر گازی و اطلاع از قیمت کولر گازی تهویه مهاجر را به خاطر بسپارید.

 

جهت مشاهده مشخصات فنی و خرید بهترین مارک کولر گازی اینورتر و کم مصرف برای شمال و سوالاتی از این قبیل، به صفحه فروشگاه اینترنتی خرید کولر گازی مراجعه نمایید.

دیدگاه شما
عباس حیدری
4 آبان 1400

سلام ممنون از این سایت من در شهر انزلی (استان گیلان) زندگی میکنم برای من کولر گازی T1 مناسبت است یا T3 فروشنده های انزلی توصیه به کولر گازی با قدرت T3 میکنند خواهشمندم مرا راهنمایی کنید فروشنده‌ها می‌گویند کولر T1 در اینجا جواب نمی‌دهد ممنون از لطف شما

فروشگاه تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز بله درسته باید از کولرگازی T1 استفاده کنید چون کمپرسور T1 (روتاری) مناسب آب و هوای معتدل می باشد.

2020 © Copyright - almaatech.ir