loader-img
loader-img-2
چه نوع فیلتری برای استخر شما مناسب است؟

درست کار نکردن فیلترها می تواند علت کدر شدن آب استخر باشد به همین دلیل نقش مهمی در این زمینه دارند.به طور کلی سه نوع فیلتر برای استخر وجود دارد. انتخاب فیلتر مناسب برای یک استخر به نوع نیاز صاحب استخر بستگی دارد. اولین پارامتری که در انتخاب فیلتر مهم است ابعاد استخر بوده و فیلتری باید انتخاب شود که جوابگوی تصفیه حجم آب استخر موردنظر باشد. انتخاب فیلتر نامناسب باعث صدمه دیدن خود فیلتر و حتی استخر می‌شود. انواع مختلف فیلتر در زیر توضیح داده‌شده‌اند:

 

فیلترهای دیاتومه DE

در فیلترهای DE از اسکلت‌های فسیل‌شده و باقیمانده از جانداران دریایی استفاده می‌شود، که گاهی از آن‌ها با عنوان دیاتوم‌ها (Diatoms) یاد می‌شود. فیلتر دیاتومه جهت حذف ذرات معلق (Suspended Solids) با قطر 2 تا 5 میکرون یا به بیان ساده کاهش کدورت آب استخر استفاده می‌شود. در اثر کارکرد مداوم این فیلتر، مواد معلق موجود در آب بین ذرات آن تجمع می‌کنند و درنتیجه شدت‌جریان آب عبوری کاهش‌یافته و افت فشار درون آن افزایش می‌یابد. در این حالت لازم است که صافی شستشو داده شود و این عمل با عبور آب در جهت معکوس انجام می‌گیرد. هرچند فیلترهای DE آب شفافی تولید می‌کنند، ولی موقتی بودن واسطه این فیلترها یک عیب محسوب می‌شود، یعنی این‌که این واسطه، باید گاهی تعویض شود. در ضمن در زمان حمل‌ونقل و استفاده از DE، اپراتورهای استخر بایستی به‌منظور جلوگیری از ورود دیاتوم ها به درون ریه‌هایشان، از ماسک استفاده کنند.

انواع فیلتر استخر

فیلترهای کارتریجی

سطح مؤثر فیلتراسیون فیلترهای کارتریجی از 75 تا 175 فوت مربع و دارای ظرفیت تصفیه 75 تا 120 گالن در دقیقه می‌باشد. این فیلترها دارای حجم کم‌تری نسبت به فیلترهای شنی و ... می‌باشند و برای جداسازی ذراتی به‌اندازه 10 تا 25 میکرون طراحی می‌شوند و معمولاً در استخرهای گردابی نصب می‌گردند. چون سطح این فیلترها بزرگ است، قیمت تمام‌شده و هزینه‌های عملکرد آن‌ها برای استخرهای بزرگ توجیه‌ناپذیر بوده و کاربرد آن‌ها بیش‌تر در استخرهای درمانی می‌باشد.

 

فیلترهای شنی نرخ بالا

این فیلتر از شن برای گرفتن آشغال استفاده می‌کند و هر چه بیش‌تر ناخالصی را تصفیه کند فیلتر کارآمدتر می‌شود. زمانی که وزن این فیلتر به مقدار 5 کیلوگرم افزایش یابد، باید شستشو داده شود. این عمل با عبور آب در جهت معکوس انجام می‌گیرد. در بیش‌تر موارد هر 5 سال یک‌بار نیاز به تعویض دارند. درنهایت اگر استخر شما نیاز به مراقبت زیاد ندارد این نوع فیلتر گزینه مناسبی است.

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir