نحوه کارکرد کولر گازی

عملکرد کولر گازی های قدیمی:

کولرگازی های قدیمی به صورت یک باکس یکپارچه که به آن ها کولرگازی پنجره ای می گویند قابل دسترس بودند. این کولرها بیشتر در مناطق گرم مانند شهر خوزستان استفاده می شدند. نحوه عملکرد این دستگاه ها مانند اسپلیت های امروزی نبود و برای استفاده از آن ها باید در پنجره نزدیک پریز برق و در مرکز اتاق نصب  می شد. روش کار این دستگاه به این صورت بود که از محیط بیرون هوا را گرفته و پس از خنک کردن آن، باد داغ حاصل از آن را از پشت دستگاه خارج می شد و این کار توسط کمپرسور دستگاه صورت می گرفت. توجه داشته باشید که این نوع از کولرگازی با گاز کار می کند و در حال حاضر در مناطقی با آب و هوای گرمسیری مانند خوزستان، بندرعباس و... نیز استفاده می گردد.
 

 

در صورت علاقه به اطلاعات بیشتر درباره کارکرد کولرگازی مقاله کولرگازی چگونه کار می کند؟ را مطالعه نمایید.
 

چرا از این نوع کولرگازی در شمال کشور استفاده نمی شود؟

در بسیاری از شهرهای مناطق شمالی ایران گرمای زیادی وجود ندارد و آب هوا به صورت شرجی (رطوبت بالا) می باشد به همین دلیل کولرگازی های پنجره ای مناسب این مناطق نمی باشد ولی در مکان‌هایی مانند خوزستان که از یک کمپرسور خاص مانند پیستونی استفاده می کنند، می تواند انتخاب مناسبی باشد. کولرهای پنجره ای تقریباً منسوخ شده اند اما در بعضی مکان ها مانند کارگاه ها و مکان هایی که نیاز به جابه جایی با سرعت بیشتری است قابل استفاده می باشد. از زمان های گذشته اسپلیت ها به صورت دو تیکه (یونیت خارجی و یونیت داخلی) در بازار عرضه می شدند؛یونیت داخلی، اواپراتور و به یونیت خارجی کندانسور می گویند. کمپرسور در واقع قلب کولرگازی محسوب می گردد و دارای بردی است که بسیار حساس و مانند سیستم مغز عمل می کند. همچنین ریموت کنترل دستگاه وظیفه فرمان پذیری را به عهده دارد.

 

برای اطلاعات بیشتر درباره کولرگازی های مناسب در شمال کشور می توانید به مقاله چه کولر گازی برای شمال بهتر است؟ در سایت تهویه مهاجر مراجعه نمایید.
 

عملکرد کمپرسور به چه صورت است؟

یک اسپری را در نظر بگیرید که در آن مقداری مایع وجود دارد و زمانی که شما آن را فشار می دهید مایعی که از مخزن آن توسط لوله‌ی مویی شکل که بسیار نازک است اسپری می شود. این روند سبب می گردد که این مایع به شکل قطرات بسیار ریز و خنک بیرون بیاید و دقیقا مشابه این عمل در کمپرسور اتفاق می افتد و این چرخه موجب می گردد هوای محیط خنک شود. 

 

در اینجا سوالی که مطرح می شود برای مصرف کنندگان عزیز، این است که چطور دمای کولرگازی تغییر می یابد در صورتی که هوایی که توسط دستگاه از بیرون برای خنک کردن گرفته می شود ثابت است؟

 دمای کولرگازی در شرایط خاص وابسته به کارکرد کمپرسور تغییر می کند برای مثال دمای 18 درجه را در نظر بگیرید یک کولرگازی برای رساندن دمای محیط به این درجه باید مدت زمان زیادی کار کند تا دمای محیط را به این درجه برساند.

 

دستگاه چطور تشخیص می دهد که دمای محیط به دمای تنظیم شده ی مورد نظر رسیده است؟ 

زمانی که باد 18 درجه سیرکوله می شود سنسورهای موجود در داخل دستگاه حساس شده و دستور قطع کمپرسور را صادر می نمایند و دیگرکولرگازی تولید باد سرد و گرم نمی کند. بادی که از دستگاه خارج می شود از فن دستگاه می شود ( در عمل کمپرسور خاموش شده و سرما نمی دهد فقط باد خالی می وزد و اگر دوباره دما پایین بیاید روشن شده تا دما به 18 درجه برسد).

کولر گازی وستن ایر

عملکرد برد در کولرگازی چیست؟

یک برد شامل IC های مختلف، خازن و... می باشد که به واسطه سنسور های موجود در آن دمای لوله را تشخیص می دهد.

 

چرا از کولرگازی در هنگام کارکردن آب خارج می شود؟

به علت رطوبت دائمی که در محیط وجود دارد همچنین چون هوای داخل دستگاه سرد و هوای بیرون گرم است رطوبت محیط را می گیرد و سبب ایجاد آب در دستگاه می شود و به همین دلیل از دستگاه آب خارج می گردد. 

 

 دلیل چکه کردن در کولر گازی چیست؟

آب حاصل از رطوبت محیط داخل خود دستگاه به وسیله فین ها در حوضچه ای که داخل دستگاه است جمع می شود و توسط لوله درین به بیرون خارج می شود. همچنین چکه کردن آب از کولر به علت نصب بد آن می باشد.

 

از طریق سامانه پیامکی، تماس با ما، شبکه های اجتماعی بر روی سایت می توانید با کارشناسان فنی در ارتباط باشید؛ 
به سوالات شما درباره انتخاب بهترین کولر گازی به صورت آنلاین پاسخ می دهیم بنابراین اگر سوالی دارید شروع به گفت گوی آنلاین نمایید.
در سایت فروشگاهی تهویه مهاجر مقالات علمی و آمورنده ای در زمینه سیستم های سرمایشی و گرمایشی تهیه شده که می تواند برای شما مفید باشد. 

 

تماس با واحد پشتیبانی:

021-86120319       021-86120547

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir