loader-img
loader-img-2
نحوه تشخیص کولر گازی اینورتر اصل و تقلبی

چگونه کولر گازی اینورتر اصل با تقلبی را از هم تشخیص دهیم؟

در این مقاله نکاتی درباره خرید کولر گازی اینورتر یا کم مصرف به شما آموزش می‌دهیم تا درهنگام خرید کولر گازی بتوانید اینورتر اصل را خریداری کنید. و سوالاتی از قبیل اینکه آیا می‌دانید کولر اینورتر یا کم مصرف چیست؟ آیا می‌دانید نحوه شناسایی کولر گازی اینورتر چگونه است؟ را پاسخ خواهیم داد.

 

همچنین میتوانید در این مطلب در ارتباط با مزایا و معایب کولر گازی اینورتر نیز اطلاعات کسب بفرمایید

تعریف کلی از کولر گازی

با توجه به پیشرفت روزافزون علم و گسترش فناوری در زمینه‌های مختلف زندگی، جریان علم سال‌هاست که لوازم خانگی را هم تحت پوشش خود قرار داده و به پیشرفت آن کمک کرده است. مشخصاً یکی از مواردی که امروز به آن می‌پردازیم بحث تهویه مطبوع است که عضو جدایی‌ناپذیر زندگی امروز انسان‌هاست سال‌هاست که ما برای رهایی از گرمای تابستان از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنیم ولی حدود 100 سال است که وسیله‌ای به نام کولر گازی اختراع شده که بازده بسیار خوبی داشته و مورد توجه استفاده‌کنندگان قرارگرفته است که شما می‌توانید با کم‌ترین دردسر بازده مطلوب و مناسبی از آن دریافت کنید.

 

کولر اینورتر (کم مصرف) چیست؟

بحث تولید کولر اسپلیت مدت‌هاست که دستخوش تغییر شده و در حال پیشرفت است و روزبه‌روز وسیع‌تر می‌شود اما چند سالی است که کولرهایی وارد بازار شده که به نام کولر گازی کم مصرف یا کولر گازی اینورتر شناخته می‌شود. با تکنولوژی جدید باعث کاهش مصرف انرژی شده و مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است.

 

نحوه‌ی کار کولر گازی به چه صورت است؟

نحوه‌ی کار تمامی کولرهای گازی به این صورت است که گاز بسیار سردی که به گازهای فریونی معروف هستند و از ترکیبات شیمیایی مخصوصی تشکیل شده‌اند به‌وسیله یک موتور قوی که کمپرسور نامیده می‌شود در سیکل یا همان لوله‌های کولر گازی که اصطلاحاً خلأ شده است و چیزی به جز همین گاز در آن وجود ندارد به گردش در می‌آید این گاز زمانی که به پنل داخلی با همان اواپراتور شما می‌رسد به‌وسیله باد گرمی که به کویل‌ها برخورد می‌کند گرم شده و سرما را به محیط پس می‌دهد و دوباره به پنل بیرونی یا همان کندانسور برگشته و براثر یک سری تغییرات آماده بازگشت به محیط داخلی منزل می‌شود و تمامی این اعمال مکش و پرتاب این گاز توسط کمپرسور انجام می‌شود. این خلاصه‌ای از کارکرد دستگاه‌های تهویه مطبوع که کولر گازی هم یکی از آن‌هاست می‌باشد.

یکی از بزرگ‌ترین معایب سیستم‌های قدیمی این است که وقتی برد فرمان تشخیص داد که محیط داخلی شما به‌اندازه کافی خنک شده است که این دما از طریق شما به دستگاه داده می‌شود دستور قطع کمپرسور را صادر می‌کند که در خوش‌بینانه‌ترین حالت 3 بار در هر ساعت اتفاق می‌افتد و زمانی که کمپرسور دوباره فرمان روشن شدن را دریافت کرد برای این کار نیاز به جریان بسیار بالای چندین آمپری دارد که باعث مصرف شدن برق زیادی خواهد شد و این مشکل بزرگی در این سیستم‌هاست.

 

نحوه‌ی کار کولر گازی

 به نظر شما چرا کولرهای کم مصرف یا اینورتر 50 تا 60 درصد برق کمتری مصرف می کنند؟

کولرهای کم‌مصرف نسل جدید دو تفاوت اصلی با کولرهای قدیمی دارند که با همین تفاوت توانسته‌اند مشکلات مصرف برق را تا حد قابل قبولی کم کنند. گاز مصرفی در این کولرها گاز R410a بوده که بسیار سردتر از گازهای مصرفی کولرهای قدیمی که گاز آن‌ها R22 بود می‌باشند. دلیل آن هم این است که دمای جوشش گاز R410a منفی 52 در جه سانتی‌گراد است و این در حالی است که دمای جوشش گاز R22 منفی 41 درجه سانتی‌گراد بوده که این تفاوت در سیستم‌های تهویه مطبوع بسیار قابل‌توجه و نقش مهمی در تولید سرما در بازه زمانی کم‌تر خواهد داشت.

ساختار کمپرسور یا همان قلب تپنده سیستم تهویه مطبوع یا کولر گازی‌های قدیمی همان‌طور که در بالا توضیح داده شد به نحوی است بعد از هم‌دما شدن محیط با دمایی که شما برای کولر گازی تنظیم کرده‌اید موتور یا کمپرسور کولر گازی کاملاً خاموش و منتظر خواهد ماند تا دوباره از طریق فرمان مادربرد به کار گیری شود که همین استارت مجدد باعث مصرف جریان بالایی از برق است. اما در کولرهای اینورتر با توجه به کمپرسور و قطعات و مدارات فرمانی که در آن کار برده شده است سیستم به نوعی طراحی شده که کمپرسور هیچ‌گاه کاملاً از مدار خارج نمی‌شود تا برای روشن شدن دوباره جریان بالایی بخواهد بلکه دور حرکتی یا قدرت موتور به حدعقل خود خواهد رسید تا برای خنک کردن مجدد محیط نیاز به جریان بالایی برای استارت نباشد. در حقیقت این کمپرسورها فرکانسی بوده و قابلیت کم ‌و زیاد شدن بازده را دارند مانند لامپ‌های دیمر دار که قابلیت کم و زیاد کردن نور را دارند.

 

نحوه تشخیص کولر گازی اینورتر اصلی از تقلبی

با توجه به بازار داغ کولرهای اینورتر متأسفانه بسیاری از افراد سودجو از عدم شناسایی کولر گازی اینورتر اقدام به کلاه‌برداری از مشتریان کرده و کولر گازی‌های معمولی را به‌جای کولر گازی اینورتر به مشتری معرفی می‌کنند که علاوه بر کیفیت پایین این کولرها هزینه بیش‌تری را نیز بابت اینورتر بودن آن دریافت می‌کنند. مطمئن‌ترین راه خرید از مراکز معتبری است که کولر گازی را با ضمانت نامه‌های معتبر عرضه می‌کنند. همچنین کولر گازی های اصل دارای ظاهر و بسته بندی مناسب و قابل قبولی هستند. 

از مهم‌ترین روش های تشخیص اصل بودن کولر گازی چک کردن برچسب فنی کولر گازی است. برچسب فنی اطلاعاتی است که به‌صورت برچسب روی تمامی لوازم الکترونیکی ثبت شده که داده‌های زیادی درباره دستگاه و نوع کارکرد آن به شما منتقل می‌کند. با چک کردن این اطلاعات قادرید تا حد زیادی از اینورتر بودن دستگاه مطمئن شوید. در ادامه به بررسی روش های تشخیص کولر گازی اینورتر اصل و تقلبی خواهیم پرداخت:
 

نحوه تشخیص کولر گازی اینورتر اصلی از تقلبی

برد اینورتر

اولین روش این است که با چک کردن وجود یا عدم وجود خازن کولرگازی می توانید بفهمید دستگاه اینورتر است یا معمولی. به صورتی که کمپرسور و فن کولر گازی های معمولی با استفاده خازن راه اندازی می شوند. اما کولر گازی های اینورتر برای راه اندازی نیازی به خازن ندارد و به علت مجهز بودن به فناوری اینورتر به کمک برد اینورتر راه اندازی می شوند. بنابراین با چک کردن این موضوع می توانید از اصل بودن کولر گازی اینورتر اطمینان یابید.

 

نوع گاز مصرفی

نوع گاز کولر گازی کم‌مصرف در 95 درصد مواقع گاز R410a است که در کولرهای معمولی این گاز R22 می‌باشد و فرق این مورد را می‌توانید در برچسب فنی مشاهده کنید.
کولرهای کم مصرف نسبت به کولره
ای معمولی با آمپر کمتری کار می‌کنند. کولر معمولی: 12 آمپر، کولر اینورتر: 3.2 آمپر

اما در ادامه 2 روش دیگر مطرح خواهد شد که این راه‌ها برای افراد متخصص‌تر قابل بررسی است و تا زمانی که شما کولر گازی را نخریده باشید امکان بررسی ندارد.

 

مصرف آمپر کولر گازی

در واقع از دلایل اصلی انتخاب کولر گازی اینورتر مجهز بودن آن به تکنولوژی اینورتر می باشد که سبب کاهش مصرف برق می گردد. به این صورت که کولر گازی های اینورتر دارای آمپر مصرفی و مصرف برق کمتری می باشد. اسپلیت های معمولی آمپر  بیشتری نسبت به مدل اینورتر دارند. البته با وجود پیشرفت هایی که در این سال ها در این عرصه رخ داده است کولرگازی های معمولی جدید از کولرگازی معمولی قدیمی کم مصرف تر هستند اما اسپلیت های اینورتر به میزان بیشتری در کاهش مصرف برق تاثیرگذار خواهند بود.

در کولرهای معمولی زمانی که آمپرمتر کلمپ را به دستگاه متصل می‌کند آمپرمتر روی یک عدد خاص ثابت می‌شود یا تغییر بسیار کمی دارد ولی در کولر های اینورتر زمانی که شما آمپرمتر کلمپ را به دستگاه متصل می‌کند این تغییرات بسیار زیاد است و اعداد مدام به‌صورت سعودی و نزولی بالا و پایین می‌شود و روی یک رنج خاص ثابت نخواهد شد.

 

وجود برد فرمان در کندانسور یا یونیت خارجی

در کولر های اینورتر به دلیل نوع سیستم طراحی شده داخل کندانسور (پنل بیرونی) یک برد نسبتاً بزرگ تعبیه شده است که فرمان‌های کمپرسور را کنترل می‌کند که معمولا در کولرهای معمولی این برد وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد کوچک‌تر و ابتدایی‌تر است.

 

داشتن کارت گارانتی

اگر می خواهید با اطمینان و بدون ریسک کولر گازی اصل بخرید توصیه ما این است که از فروشگاه های معتبر به صورت حضوری و آنلاین با ارائه کارت گارانتی و ضمانت اصل بودن محصول مراحل خرید را انجام دهید زیرا اگر از یک فروشگاه واحد خرید نمایید مجبور به دادن فاکتور نیز می باشد که در صورت خرابی و مطلع از تقلبی بودن جنس می توانید شکایت یا پیگیری نمایید ولی اگر از شخص یا افراد بدون داشتن تعهد و ضمانت خرید نمایید امکان دارد بعد از خرید دستتان به هیچ جایی بند نباشد.

 

بسته بندی

در هنگام خرید سعی کنید قبل از هر چیز بسته بندی که دستگاه مورد نظر دارد را خوب بررسی نمایید تا متوجه شوید که قبلا دستکاری یا دوباره با کارتن یا برچسب دیگری بسته بندی نگردد و لوگو یا مهر شرکت تولید کننده روی آن درج شده باشد.

 

نتیجه گیری

کولر گازی انواع مختلفی دارد و با توجه به اینکه شرکت های تولید کننده و خدمات رسان نیز بیشتر شده به همین منظور با وجود کالاهای قاچاق و محصولات غیر اصل باعث شده که در انتخاب دستگاه اینورتر اصل و تقلبی به مشکل بخورید. در این مقاله ما به طور کامل نحوه تشخیص را به این صورت توضیح دادیم که باید نوع بسته بندی، کارت گارانتی، برچسب فنی و ... را در نظر بگیرید.

دیدگاه شما
سجاد نصیری سجاد نصیری
7 آبان 1401

چطوری میشه ظرفیت کولر گازی را تشخیص بدیم؟ چون شنیدم برخی مواقع به جای کولر گازی 18000 ممکنه 24000 بهت بدن و یا برعکس.

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

یکی از اصلی ترین راه های تشخیص ظرفیت کولر گازی بررسی ابعاد و وزن آن می باشد. با چک کردن کاتالوگ فنی یا پرسیدن از چندین فروشنده و مقایسه با دستگاه خود اگر تفاوت زیادی داشته باشد مشخص می شود دستگاه تقلبی است و ظرفیت اصلی که قصد خرید داشته اید نیست.

نادر سلطانی نادر سلطانی
22 مرداد 1401

سلام مقاله بسیار کاربردی بود الان که همچی تقلبی شده دونستن این روش ها برای تشخیص خیلی خوبه ممنون

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز خوشحالیم که این مقاله برای شما کاربردیه.

2020 © Copyright - almaatech.ir