loader-img
loader-img-2
مقایسه کولر گازی معمولی با کولر گازی اینورتر

تفاوت کولر گازی معمولی با کولر گازی اینورتر در چیست؟

1. از بزرگ ترین تفاوت های کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی موتور آن ها می باشد که در نوع اینورتر با سرعت متغیر و در نوع معمولی به صورت ثابت کار می کنند.
2. اسپلیت های اینورتر مصرف برق کمتری نسبت به اسپلیت معمولی دارند.
3. کولر اسپلیت های اینورتر سرمایش و گرمایش سریع تری نسبت به نوع معمولی این دستگاه دارند.
4. صدای تولید شده از دستگاه در کولر گازی های اینورتر کمتر می باشد.
5. کولرگازی اینورتر با برد اینورتر کار می کنند و مانند کولرگازی معمولی نیازی به خازن و سیم پیچ برای استارت ندارد.
6. کولر های نوع اینورتر به دلیل استهلاک کمتری که دارند عمر بیشتری نسب به کولرهای نوع معمولی خواهند کرد.
7. هزینه خرید کولرگازی اینورتر از غیر اینورتر بیشتر است اما این امر به دلیل مزایایی که دارند قابل قبول می باشد.

 

اما چگونه کولر گازی اینورتر از کیف پول شما مراقبت می‌کند؟

کولر گازی مجهز به اینورتر به صورت غیر مستقیم هزینه های زیادی که در فصل گرم سال برای خنک کردن محیط اتاق خود استفاده می نمایید کاهش می یابد به طوری که سیستم های جدید با بکارگیری تکنولوژی جدید باعث کاهش مصرف برق شده که در ادامه این مقاله بیشتر توضیح می دهیم.

داستان را از کلان شهرهای ایران آغاز می‌کنیم. چقدر آلودگی هوا از نظر ما جدی است؟ چقدر تحت تاثیر افزایش نجومی هزینه‌های مندرج در قبوض آب، برق و... قرار گرفته و با استرس به دنبال راه چاره‌ای گشته‌ایم؟ به عنوان یک شهروند، حق ما تنفس هوایی پاکیزه است که به واسطه داشتن آن هزینه سربار روی قبوض برق و آب نیاید؛ و این موردی است که شرکت‌های عرضه کننده تهویه مطبوع اینورتر داعیه آن را دارند؟ آیا به راستی چنین است؟

به طور واضح می‌توان گفت، سیستم‌های جدید تهویه مطبوع با داشتن تکنولوژی‌هایی نظیر فیلتر محافظ چندگانه و پلاس‌مستر آیونایزر که به تایید سازمان‌های استاندارد بین‌المللی رسیده‌ می‌توانند تا 99.9 درصد باکتری‌ها، مواد حساسیت‌زا و ویروس‌های معلق در هوا را حذف کرده و تازگی و طراوت هوای خانه را تضمین کنند؛ اما پرسش اصلی ما بر سر هزینه انرژی مصرفی این کولرهاست. آیا با خرید یک دستگاه کولر گازی اینورتر متحمل پرداخت هزینه‌های اضافی و گزاف نمی‌شویم؟

کولرگازی معمولی یا کولرگازی اینورتر

کولر گازی معمولی چیست؟

کولر گازی نوعی سیستم سرمایشی است و جز نیاز های مهم در منازل و محیط های کسب و کار و ادارات در فصل های گرم شده و از زمانی به این کولر گازی معمولی گفتند که کولرگازی های اینورتر با مصرف پایین تر و تکنولوژی جدید تولید و راهی بازار شدند. از نظر ظاهر نیز هیچ فرقی با هم ندارند یعنی به گونه ای که بدون راه اندازی و استفاده نمی توانید تشخیص دهید که اینورتر می باشد یا معمولی.

 

کولر گازی اینورتر چیست؟

اینورتر به زبان ساده یک کیت الکترونیکی است که سر راه کمپرسور قرار می‌گیرد و باعث می‌شود کمپرسور به صورت دور متغییر کار کند. در واقع در کمپرسورهای قدیمی وقتی دما را مثلا روی 22 درجه تنظیم می‌کردیم، موتور با تمام توان کار کرده و هنگامی که دمای محیط به 22 درجه می‌رسید، خاموش می‌شد و اجازه می‌داد دما افزایش یابد. به این ترتیب، حجم بالایی از انرژی هدر می‌رفت. در تکنولوژی اینورتر، هنگامی که دما به درجه تنظیم شده رسید، بجای خاموش شدن کمپرسور، دور موتور کاهش می‌یابد و دما را ثابت نگه می‌دارد در نتیجه، صرفه جویی بزرگی در مصرف انرژی صورت می‌گیرد.

 

چرا استفاده از اینورتر توصیه می شود؟

البته همه داستان این نیست. در سیستم‌های جدید تهویه مطبوع، تکنولوژی اینورتر موجب شده شروع کار کمپرسور در دور پایین صورت بگیرد و به تدریج دور افزایش یابد. به این ترتیب، با فشار ضربه‌ای استارت و اتلاف انرژی روبرو نیستیم. به علاوه، شیرهای انبساطی در مسیر کمپرسور تعبیه شده که در مصرف برق اولیه صرفه جویی می‌کنند. اما، ویژگی ضد اتلاف انرژی اینورتر زمانی که دمای محیط به درجه تنظیم شده رسید، خود را نشان می‌دهد. کاهش دور موتور باعث می‌شود تا به عنوان مثال یک دستگاه 24000 که بین 9 تا 10 آمپر مصرف برق دارد، به سطح مصرف خیره کننده 3 الی 4 آمپر برسد. جالب است بدانید، میزان مصرف کولر آبی 7000 در حالت دور بالا (که خنک کنندگی بسیار کم‌تری از سیستم‌های تهویه مطبوع دارد) حدود 7 آمپر است.

 

تهویه بهداشتی و مصرف مدیریت شده و تا 60% صرفه جویی امتیازاتی است که تکنولوژی اینورتر به همراه دارد. البته توجه داشته باشید هر دستگاه برای فضای مشخصی ساخته شده است. هنگامی که ظرفیت دستگاه پایین‌تر از محیط نصب شده باشد، طبیعی است که میزان اتلاف انرژی افزایش یافته و مشتری قادر به تجربه هوایی دلپذیر نخواهد بود. پس به هنگام خرید نظر کارشناسان فروش را بپرسید و به هم‌خوانی ظرفیت دستگاه با محیط توجه داشته باشید.

 

کولرگازی اینورتر

 

نکته مهم در انتخاب کولرگازی

شهر یا نوع منطقه آب و هوایی می‌باشد که اگر در بدترین شرایط زیر 46 درجه سانتی‌گراد باشد سری‌های معتدل از نوع اینورتر و معمولی پاسخ‌گوی نیاز ما خواهد بود در صورتی که دما بالا 46 تا 54 درجه سانتی‌گراد باشد سری تروپیکال پیشنهاد می‌شود.

توجه داشته باشیم کولرهای اینورتر با گاز R410A به نسبت کولرهای دورثابت R22 دارای سرمای کم‌تری می باشند و بیش‌تر برای فضاهای آپارتمانی با تابش نور کم پیشنهاد می‌شود.

 

مزایا و معایب کولرگازی معمولی و اینورتر:

1. کولرهای گازی اینورتر مجهز به موتور با سرعت متغیر هستند. در  صورتی که در کولرگازی های معمولی سرعت کمپرسور ثابت می باشد.

2. کولر گازی اینورتر نسبت به نوع کولرگازی معمولی مصرف برق بسیار کمی دارند.
 
3. کولرگازی های اینورتر به دلیل مجهز بودن به فناوری اینورتر نسبت به کولرهای گازی معمولی دارای خنک کنندگی و گرمایش بهتر و سریع تری هستند.

4. در مدل اینورتر صدای بسیار پایین تر می باشد.

5. عمر کولر گازی های اینورتر به دلیل استهلاک کمی که دارند بیشتر است.

6. و در آخر از دیگر تفاوت های آن مجهز بودن کولرگازی های اینورتر به خازن و سیم پیچ استارت می باشد.

 

جمع بندی:

با وجود اینکه مصرف برق هزینه های زیادی را به بار می آورد و کولرهای قدیمی یا همان معمولی نیز مصرف برق زیادی داشتند برای همین سری های جدید با نام اینورتر تولید شدند که باعث کاهش مصرف برق شده و در این مقاله نیز ما تفاوت ها را کلی تر توضیح دادیم تا در انتخاب و خرید جدید خود بتوانید نوع دستگاه را مد نظر قرار دهید تا مصرف برق زیادی را نداشته باشید.

 

در همین سایت ما با کارشناسان فنی به سوالات شما درباره خرید، مقایسه و انتخاب نوع دستگاه به نسبت محیط و متراژ مورد نظر به صورت آنلاین پاسخ می دهیم بنابراین اگر سوالی دارید حتما از بخش چت آنلاین پایین سمت راست صفحه شروع به گفت گوی آنلاین نمایید. یا از بخش تماس با ما با کارشناسان ما ارتباط بگیرید تا به صورت رایگان مشاوره کارشناسی بدهند.

 

دیدگاه شما
حمید لطفی حمید لطفی
7 آبان 1401

من به خاطر قیمت پایین تر کولر گازی معمولی میخواستم این دستگاه بخرم اما با خوندن این مقاله و پرس و جو های بیشتر منصرف شدم چون بهم گفتن اگرچه قیمت اولیه کولر گازی های اینورتر بیشتره اما نسبت به معمولی هنگام کار قابلیت صرفه جویی انرژی بیشتری دارد و هزینه قبض برق کمتر میشه آیا درسته شماهم این تایید میکنید؟ 

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز بله کاملا درسته

سهیل اشرفی سهیل اشرفی
12 تیر 1401

من میخوام برای خونم کولر گازی بگیرم اینورتر بهتره فرقش با معمولی چیه؟!

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

در کولر گازی های اینورتر کمپرسور دائما روشن است و فقط سرعت کمپرسور تغییر می کند تا اطمینان حاصل شود که عملیات کارآمد و دقیق خنک سازی یا گرمایش به اندازه مورد نیاز باشد
کولر گازی اینورتر به گونه ای طراحی شده اند که تا 30-50٪ از مصرف برق در مقایسه با یک سیستم تهویه مطبوع معمولی صرفه جویی می کنند.

شهاب موسوی شهاب موسوی
8 تیر 1401

واقعا کولر گازی اینورتر با معمولی تو‌ مصرف برق تاثیر داره؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز. بله تاثیر داره به این دلیل که شیرهای انبساطی در مسیر کمپرسور تعبیه شده که در مصرف برق اولیه صرفه جویی می‌کند. به عنوان مثال یک دستگاه 24000 که بین 9 تا 10 آمپر مصرف برق دارد، به سطح مصرف خیره کننده 3 الی 4 آمپر برسد. جالب است بدانید، میزان مصرف کولر آبی 7000 در حالت دور بالا (که خنک کنندگی بسیار کم‌تری از سیستم‌های تهویه مطبوع دارد) حدود 7 آمپر است

2020 © Copyright - almaatech.ir