مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

در این مقاله قصد داریم به مزایا و معایب کولر گازی اینورتر بپردازیم اما ابتدا با تاریخچه ای کوتاه شروع خواهیم کرد اولین کولر گازی اینورتر در سال 1359 توسط یک شرکت ژاپنی تولید شد پس از آن، به دلیل صرفه جویی در انرژی و حداکثر راحتی، این کولر گازی اینورتر به تولید میلیونی رسید. 
اما با این حال جدا از مزایای عالی، کولر گازی اینورتر دارای معایب جدی نیز بود که باعث میشد بسیاری از خرید
کولر گازی اینورتر صرفه نظر کنند.
سایت تخصصی تهویه مطبوع مهاجر اطلاعات متخصصین فنی خود را در این باره در اختیار شما قرار میدهد.

اما قبل از آن، اجازه دهید به طور خلاصه توضیح دهم که کولر گازی اینورتر چیست؟

تفاوت اصلی بین کولر گازی اینورتر و کولرگازی غیر اینورتر در کمپرسور آن  میباشد. وقتی از کولر گازی معمولی استفاده می کنید، کمپرسور آن اغلب خاموش می شود. اما در کولر گازی اینورتر، کمپرسور آن به طور متوالی خاموش نمی شود.
کولر گازی اینورتر دارای یک موتور دور متغیر است یعنی یک سرعت از 0 تا 100 دارد، ولی کولر گازی اینوتر موتور آن دور متغیر نبوده و سرعت آن یا 0 است یا 100.

به عنوان مثال، اگر دمای خاصی را در یک کولر معمولی یا اسپلیت تنظیم کنید، هنگامی که کولر شما به آن درجه حرارت خاص می رسد، کمپرسور AC به طور خودکار خاموش می شود. دوباره، با افزایش دمای اتاق، کمپرسور روشن می شود و فضا را خنک می کند. این عملکرد دارای معایب بسیار زیادی است ، مانند این که کولر معمولی یا اسپلیت شما برق بیشتری مصرف می کند، صدای اضافی را می شنوید، دمای محیط متغیر بوده اما در

کولر گازی اینورتر ، کمپرسور حتی پس از رسیدن به دمای مشخص خاموش نمی شود. همانطور که قبلاً اشاره کردم، کولر گازی اینورتر دارای قابلیت تنظیم سرعت است که سرعت کمپرسور را تنظیم می کند و با رسیدن به دمای خاص با حداقل سرعت کار می کند. این ویژگی باعث می شود حداکثر راحتی را با حداقل هزینه دریافت کنید. 

نکته استارت اولیه باعث ایجاد استهلاک میشود و در همان زمان استارت اولیه که در کولر گازی های معمولی به نسبت زیاد تر از کولر گازی های اینورتر است باعث آمپر کشیدن و در نتیجه هزینه برق بیشتر میشود.
مزایا و معایب کولر گازی اینورتر هر کدام به 4 قسمت تقسیم بندی میشوند:

همچنین میتوانید در ارتباط با راه های کاهش مصرف برق کولر گازی نیز مطالعه بفرمایید. 

مزایای کولر گازی اینورتر

 

1. مصرف برق کمتری دارد

از آنجا که کمپرسور کولر گازی اینورتر به طور منظم روشن و خاموش نمی شود، به همان دلیل نیز برق زیادی مصرف نمی کند. درکولر گازی معمولی با تغیرات دما اسپلیت روشن و خاموش میشود در نتیجه برق شما بالا می رود. اما در کولر گازی اینورتر، کمپرسور فقط زمانی روشن می شود که کل سیستم تهویه مطبوع خود را روشن کنید. در نتیجه، برق کمتری مصرف می کند و می توانید در قبوض برق صرفه جویی کنید.

2. سر و صدای کمتر

وقتی کولر گازی معمولی دارید، صدای اضافی که از کولر خارج می شود را خواهید شنید. این به دلیل کمپرسور و موتور اتفاق می افتد. همانطور که قبلاً اشاره کردم، در اسپلیت معمولی، کمپرسور به طور منظم روشن و خاموش می شود و در نتیجه، صدایی از سیستم HVAC خارج می شود. اما در کولر گازی اینورتر، میزان صدا متفاوت است زیرا کمپرسور به طور منظم روشن و خاموش نمی شود. در عوض، هنگامی که اواپراتور از دمای مطلوب اتاق سردتر است، با روشن شدن فن داخلی، کمپرسور کند شده یا متوقف می شود. بنابراین، اگر عاشق کتاب هستید یا می خواهید یک خواب راحت داشته باشید، جایگزینی برای کولر گازی اینورتر وجود ندارد.

3. مناسب برای همه اتاق ها

با استفاده از کولر گازی اینورتر، در اتاق های خود نیز خنکای مطلوب نیز خواهید داشت. اگر در حال حاضر مشکل خنک کننده ناهمواری هوا در خانه ی خود دارید، باید کولر گازی قدیمی خود را با کولر گازی اینورتر جایگزین کنید.

4. سازگاری با انرژی خورشیدی

بسیاری از کولرهای گازی معمولی با انرژی خورشیدی کار نمی کنند. به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان خانه هایی که در خانه خود دارای انرژی خورشیدی هستند در نصب کولر گازی با مشکل روبرو می شوند. اما با استفاده از کولر گازی اینورتر، دیگر نگران نباشید زیرا کولر گازی اینورتر با انرژی خورشیدی بدون مشکل کار می کند.

معایب کولر گازی اینورتر
 

1. قیمت بالا

در مقایسه با کولر اسپلیت معمولی، کولر گازی اینورتر کمی گران است زیرا دارای ویژگی های منحصر به فرد است. با این حال، شما می توانید این را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید.

2. هزینه تعمیر بالا

اما مهم ترین عاملی که باعث میشود کسانی که تجربه فنی بیشتری نسبت به عامه ی مردم دارند از خرید کولر گازی اینورتر صرفه نظر کنند. 
قیمت بالای کمپرسور دور متغیر که در کولر گازی های اینورتر میباشد. 
و برد الکترونیکی که در کولر گازی های اینورتر به کار برده شده میباشد. 

اگر کولر گازی شما به هر دلیلی که میتواند آن دلیل رفتن برق باشد کیت اینورتر دستگاه شما بسوزد. 
اول باید این مسئله ذکر شود که ابتدا باید به دنبال کیت اینورتر مدل دستگاه خود باشید اگر خوش شانس باشید آن را پیدا خواهید کرد.
انحصار خدمات و قطعات توسط شرکت تولید کننده که اگر از شرکتی که خدمات پس از فروش مناسبی در ایران ندارد خریداری شود امکان روبرور شدن با مشکل برای تامین قطعات زیاد است.
برای تعمیر این کولر گازی نیاز به تعمیرکاران متخصص بوده که علاوه بر تجربه نیاز به دانش فنی بالایی نیز هست.

و مسئله ی بعدی هزینه ی بالای قیمت کیت اینورتر میباشد.
این دو مورد را برای کمپرسور نیز در نظر بگیرید که ابتدا باید آن را پیدا کرده و سپس هزینه ی بالا پرداخت نمایید. 

3. زمان جبران پذیری هزینه اولیه

هزینه تهویه مطبوع اینورتر تقریباً 30-35 درصد بیشتر از AC معمولی با است، ممکن است تا 5-7 سال برای بازیابی هزینه اولیه اینورتر تهویه مطبوع زمان ببرد. 

4. اختلال در صورت بروز مشکل

در کولر گازی اینورتر، کمپرسور با توجه به بار حرارتی فضا، سرعت خود را تنظیم می کند. در صورت وجود نشت دوره ای خنک کننده از فضا، کمپرسور با سرعت بیشتری کار می کند، بنابراین مصرف برق را افزایش می دهد.

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir