loader-img
loader-img-2
مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا و معایب کولر گازی اینورتر بپردازیم اما ابتدا با تاریخچه ای کوتاهی از پیدایش این کولرگازی برای اولین بار شروع خواهیم کرد. اولین کولر گازی اینورتر در سال 1359 توسط یک شرکت ژاپنی تولید شد و پس از آن، به دلیل صرفه جویی در انرژی و حداکثر راحتی که داشت توانست به تولید میلیونی برسد. اما با این حال جدا از مزایای عالی که داشت مانند هر دستگاهی معایبی نیز داشتند. وبسایت تخصصی تهویه مطبوع مهاجر در این مقاله به بررسی مزایا و معایب اسپلیت اینورتر خواهد پرداخت:

 

کولر گازی اینورتر

اصلی ترین تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی کمپرسور آن می باشد. زمانی که از کولر گازی معمولی استفاده می کنید کمپرسور آن به صورت دور ثابت کار می کنند و دور موتور در یک ساعت 0 تا 100 خواهد بود. اما کمپرسور کولرگازی های اینورتر مجهز به موتور دور متغییر هستند و نحوه عملکرد آن ها به این صورت است که دور متغییر در یک ساعت 0 است یا 100. به عنوان مثال اگر اسپلیت معمولی را بر روی دمای خاصی تنظیم نماییم در صورتی که دستگاه به درجه مشخص شده برسد کمپرسور AC به طور خودکار خاموش خواهد شد.

سپس دوباره با افزایش دمای اتاق کمپرسور روشن شده و فضا را خنک می نماید. از معایب این نوع عملکرد این است که دستگاه برق بیشتری را مصرف خواهد کرد و سر و صدای آن بیشتر می باشد. اما در کولر گازی اینورتر کمپرسور سیستم پس از این که به دمای مشخص شده رسید خاموش نمی شود. همچنین کولر اسپلیت اینورتر دارای قابلیت تنظیم سرعت کمپرسور بوده که سبب حداکثر راحتی  با حداقل هزینه خواهد شد. توجه داشته باشید که استارت اولیه باعث ایجاد استهلاک در سیستم می گردد. به همین دلیل در کولرگازی های معمولی زمان استارت اولیه نسبت به کولر گازی های اینورتر بیشتر می باشد. و همین امر سبب بالا رفتن هزینه برق خواهد شد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب کولر گازی اینورتر خواهیم پرداخت:

 

مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

در این مقاله بخوانید: چگونه مصرف برق کولر گازی را کم کنیم؟
 

مزایا کولر گازی اینورتر

1.مصرف برق کمتری دارد

از آنجا که کمپرسور کولر گازی اینورتر به طور منظم روشن و خاموش نمی شود، به همان دلیل نیز برق زیادی مصرف نمی کند. درکولر گازی معمولی با تغیرات دما اسپلیت روشن و خاموش میشود در نتیجه برق شما بالا می رود. اما در کولر گازی اینورتر، کمپرسور فقط زمانی روشن می شود که کل سیستم تهویه مطبوع خود را روشن کنید. در نتیجه، حدود 30 الی 60 درصد برق کمتری مصرف می کند و می توانید در قبوض برق صرفه جویی کنید.

 

2.سر و صدای کمتر

وقتی کولر گازی معمولی دارید، صدای اضافی که از کولر خارج می شود را خواهید شنید. این به دلیل کمپرسور و موتور اتفاق می افتد. همانطور که قبلاً اشاره کردم، در اسپلیت معمولی، کمپرسور به طور منظم روشن و خاموش می شود و در نتیجه، صدایی از سیستم HVAC خارج می شود. اما در کولر گازی اینورتر، میزان صدا متفاوت است زیرا کمپرسور به طور منظم روشن و خاموش نمی شود. در عوض، هنگامی که اواپراتور از دمای مطلوب اتاق سردتر است، با روشن شدن فن داخلی، کمپرسور کند شده یا متوقف می شود. بنابراین، اگر عاشق کتاب هستید یا می خواهید یک خواب راحت داشته باشید، جایگزینی برای کولر گازی اینورتر وجود ندارد.

 

3.مناسب برای همه اتاق ها

با استفاده از کولر گازی اینورتر، در اتاق های خود نیز خنکای مطلوب نیز خواهید داشت. اگر در حال حاضر مشکل خنک کننده ناهمواری هوا در خانه ی خود دارید، باید کولر گازی قدیمی خود را با کولر گازی اینورتر جایگزین کنید. همچنین برای استفاده در مکان هایی که نوسان بار وجود دارد مثل سالن های بزرگ و اتاق های کنفرانس و... مناسب می باشد.

 

4.سازگاری با انرژی خورشیدی

بسیاری از کولرهای گازی معمولی با انرژی خورشیدی کار نمی کنند. به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان خانه هایی که در خانه خود دارای انرژی خورشیدی هستند در نصب کولر گازی با مشکل روبرو می شوند. اما با استفاده از کولر گازی اینورتر، دیگر نگران نباشید زیرا کولر گازی اینورتر با انرژی خورشیدی بدون مشکل کار می کند.

 

5.تنظیم دما مطلوب تر

اسپلیت های اینورتر دارای قابلیت تنظیم دمای پایدارتر نسبت به نوع معمولی هستند و هنگام روشن و خاموش تغییرات حاصل از عوض شدن دمای محیط را حس نخواهید کرد چرا که کمپرسور آن نیز به صورت دور متغییر کار می کند.

 

معایب کولر گازی اینورتر

1.قیمت بالا

در مقایسه با کولر اسپلیت معمولی، کولر گازی اینورتر کمی گران است زیرا دارای ویژگی های منحصر به فرد است. با این حال، شما می توانید این را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید.

 

2.هزینه تعمیر بالا

اما مهم ترین عاملی که باعث میشود کسانی که تجربه فنی بیشتری نسبت به عامه ی مردم دارند از خرید کولر گازی اینورتر صرفه نظر کنند. قیمت بالای کمپرسور دور متغیر که در کولر گازی های اینورتر میباشد و برد الکترونیکی که در کولر گازی های اینورتر به کار برده شده میباشد. اگر کولر گازی شما به هر دلیلی که میتواند آن دلیل رفتن برق باشد کیت اینورتر دستگاه شما بسوزد. 

اول باید این مسئله ذکر شود که ابتدا باید به دنبال کیت اینورتر مدل دستگاه خود باشید اگر خوش شانس باشید آن را پیدا خواهید کرد. انحصار خدمات و قطعات توسط شرکت تولید کننده که اگر از شرکتی که خدمات پس از فروش مناسبی در ایران ندارد خریداری شود امکان روبرور شدن با مشکل برای تامین قطعات زیاد است.برای تعمیر این کولر گازی ن یاز به تعمیرکاران متخصص بوده که علاوه بر تجربه نیاز به دانش فنی بالایی نیز هست و مسئله بعدی هزینه بالای قیمت کیت اینورتر میباشد.این دو مورد را برای کمپرسور نیز در نظر بگیرید که ابتدا باید آن را پیدا کرده و سپس هزینه ی بالا پرداخت نمایید. 

 

3.زمان جبران پذیری هزینه اولیه

هزینه تهویه مطبوع اینورتر تقریباً 30 الی 35 درصد بیشتر از AC معمولی با است، ممکن است تا 5 یا 7 سال برای بازیابی هزینه اولیه اینورتر تهویه مطبوع زمان ببرد.

 

4.اختلال در صورت بروز مشکل

در کولر گازی اینورتر، کمپرسور با توجه به بار حرارتی فضا، سرعت خود را تنظیم می کند. در صورت وجود نشت دوره ای خنک کننده از فضا، کمپرسور با سرعت بیشتری کار می کند، بنابراین مصرف برق را افزایش می دهد.

 

چگونه مصرف انرژی کولر گازی اینورتر را کاهش دهیم؟

اگر می خواهید هنگام استفاده از کولر گازی اینورتر در مصرف برق صرفه جویی کنید می توانید دمای آن را به 25 درجه سانتی گراد تنظیم نمایید. زیرا در صورتی که اسپلیت اینورتر روی دمای بسیار کم قرار بگیرد باید به سختی کار کند تا به آن درجه تنظیم شده برسد در نتیجه سبب افزایش مصرف برق می گردد. همچنین با عایق بندی اتاق دما را حفظ کنید به عنوان مثال اگر در یا پنجره ها باز باشند گرما محیط بیرون وارد فضا می شود و سبب کاهش کارایی سیستم و افزایش مصرف برق خواهد شد. این نکته را نیز در نظر بگیرد که اتاق هایی که در معرض نور خورشید هستند نیز هنگام ظهر کارایی کمتری دارند و دستگاه باید برای خنک کردن هوا سخت تر کار کند.

کاهش مصرف برق کولر گازی اینورتر

 

نکات مهم استفاده از کولر گازی اینورتر

هنگام خرید کولر گازی اینورتر به این نکته توجه کنید که این دستگاه نیز مانند کولر اسپلت های معمولی دارای قابلیت تامین سرمایش در فصل تابستان و تامین گرمایش در فصل زمستان می باشند. عموما این کولرها نیاز به نگهداری خاصی ندارند و تنها کافیست فیلتر هوا و پره های آن را تمیز کنید و هر زمان که نیاز به شارژ گاز مبرد داشت آن را انجام دهید. دستگاه به درستی نصب و راه اندازی کنید تا هنگام کار به مشکل برنخورد. برای نصب دستگاه می توانید از کارشناسان با تجربه سایت مهاجر کمک بگیرید.

 

دیدگاه شما
هانیه هانیه
23 فروردین 1401

سلام. فرق اصلی کولرگازی اینورتر با معمولی چیه؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام هانیه عزیز. فرق اصلی این دو کولرگازی کمپرسور آن ها می باشد که اسپلیت های اینورتر مجهز به کمپرسور دور متغیر و کولرهای گازی معمولی مجهز به کمپرسور دور ثابت می باشند.

2020 © Copyright - almaatech.ir