loader-img
loader-img-2
مبرد دی اکسید کربن (R-744)

مبرد R-744:

گاز R-744 مبردی طبیعی است که استفاده بسیار محدودی دارد. تحقیقات اخیر راه را برای بعضی استفاده‌های خاص از این مبرد باز کرده است. از دی اکسید کربن در سیکل‌های تراکمی ـ تبخیری و با کمپرسورهای پیستونی استفاده می‌شود. نکته منفی سیکل‌های تبریدی که از این ماده استفاده می‌کنند، فشار بالا (حدود Psi 900) و راندمان پایین سیکل است. کاربرد دی اکسید کربن در سیکل‌های تبرید سری می‌تواند مفید باشد.

 

از نقطه نظر زیست محیطی و ایمنی، دی اکسید کربن (CO2) مبردی عالی به شمار می‌آید. این ماده غیرقابل اشتعال، بدون بو و غیرسمی است (البته غلظت‌های بسیار بالای آن می‌تواند باعث بروز خفگی گردد) و همچنین ODP آن صفر بوده و GWP آن نیز پایین است. موانع اصلی که بر سر راه استفاده از این ماده قرار دارند، این است که این ماده به دلیل پایین بودن دمای بحرانی آن (حدود C 3/31) عموما بازدهی انرژی پایینی دارد.

در کاربردهای خاصی، این مشکل را می‌توان با طراحی مبدل‌های حرارتی خاص، کاهش داد. دی اکسید کربن همچنین در فشارهای بسیار بالا (حدود 100 بار) عمل نموده و دارای ظرفیت حجمی بسیار بالاتری نسبت به مبردهای دیگر است و به همین دلیل طراحی تجهیزات موجود مانند کمپرسورها، برای این مبرد مناسب نیستند. پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه استفاده از این مبرد در سیستم‌های تبرید کوچک، مانند تهویه مطبوع خودرو و سیستم‌های تبرید متوالی در ذخیره‌ی مواد غذایی در دمای پایین و تاسیسات انجماد صورت گرفته‌اند.

 

در این مقاله بخوانید: معرفی آمونیاک (R-717)

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir