loader-img
loader-img-2
صافی برگشت پکیج چیست؟

صافی برگشت پکیج:


داکت اسپلیت

کولرگازی

صافی برگشت پمپ پکیج یا (Strainer) یا صافی پکیج وسیله‌ای است که در مسیر برگشت رادیاتور در زیر پکیج دیواری و قبل از ورود آب رادیاتورها به پمپ و پکیج نصب می‌گردد و باعث می‌شود پس از خروج آب از رادیاتورها و قبل از ورود آب به پکیج توسط صافی که در Strainer وجود دارد ذرات معلق آن در داخل صافی باقی مانده و آب بدون جرم و شن و ماسه داخل پکیج دیواری برود.

 

صافی برگشت پکیج

 

جرم در مسیر رادیاتورها چگونه تشکیل می‌شود؟

بسیاری از رادیاتورهای گرمایش به علت کیفیت پایینی که دارند در اثر مرور زمان، فلزات و مواد داخلی آن از داخل رادیاتورها کنده شده و در مسیر حرکت آب قرار می‌گیرند و به داخل مبدل یا شیرآلات و شیلنگ‌های رفت و برگشت پکیج یا قطعات پکیج دیواری می‌روند و آسیب‌های جدی به پکیج می‌زنند.
وجود شن و ماسه در داخل مسیر لوله کشی پکیج در هنگام ساخت و ساز ساختمان که در بسیاری از مواقع حتی با شستشوی مدار نیز بیرون نمی‌آیند و در اثر مرور زمان از مسیر لوله کشی کنده شده و به داخل پکیج می‌روند.
راه حل آن استفاده از صافی پکیج (Strainer) در مسیر برگشت پمپ می باشد.

 

ویژگی‌های یک صافی برگشت پکیج خوب چیست؟

برنجی باشد.
قطر آن در همه‌ی قسمت‌های صافی کمتر از "4/3 نباشد.
فیلتر صافی پکیج (فیلتر داخلی) محکم و با کیفیت باشد.
فیلتر داخلی صافی پکیج نه آنقدر ریز باشد که سریعا پر شود و نه آنقدر درشت باشد که شن و ماسه و سنگ ریزه را به راحتی از خود عبور دهد.
درپوش باز و بسته کردن فیلتر، به راحتی باز و بسته شود زیرا این درپوش در بسیاری از اوقات توسط مصرف کننده باید باز و تمیز شود لذا باید به راحتی و با یک آچار معمولی باز شود.

 

ایرادات و عیب یابی پکیج، ناشی از استفاده نکردن از صافی پکیج یا پرشدن فیلتر آن:

1- گرمای رادیاتورها و مسیر گرمایش کم می‌شود
2- صدا در پکیج بوجود می‌آید (صدای پکیج در بسیاری از مواقع به همین دلیل است.)
3- در پکیج دو مبدله، گرمای آبگرم مصرفی کم می‌شود
4- در پکیج دو مبدله، آبگرم مصرفی سرد و گرم می‌شود
5- و بسیاری دیگر از ایرادات پکیج ناشی از عدم استفاده از صافی پکیج است.

 

در این مقاله بخوانید: پکیج چگالشی

 

زمان تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج:

زمانی که که آب‌های املاح دار در مسیر لوله‌های پکیج قرار می گیرند و به وسیله شعله پکیج حرارت می بینند سبب ایجاد رسوب در پکیج و افزایش ضخامت رسوب در دیواره‌های پکیج می گردد. به همین علت است که پکیج برای تأمین آب گرم مصرفی به انرژی بیشتری نیازمندیم. ادامه داشتن این مشکل سبب سوراخ شدن پمپ می‌شود. همچنین آب گرم به آرامی در مسیر لوله‌ها جریان پیدا کرده و  قبل از رسیدن به مسیر شیر آب گرم مصرفیآب دوباره سرد خواهد شد.

اگر مداوم از اسیدهای قوی مانند جوهر نمک استفاده شود باعث شدن لوله ها خواهد شد. پس بهترین استفاده از فیلتر و صافی برگشت پکیج در مسیر جریان آب خواهد بود. 

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir