انواع سیستم های گرمایشی برای فصل سرما


گرمایش از طریق حرارت مرکزی
متداول‌ترین نوع روش‌های گرمایشی استفاده از سیستم‌های حرارت مرکزی می‌باشد که فقط حرارت مورد نیاز ساختمان را در فصول سرد تامین می کند. با ساخت ساختمان‌های بزرگ استفاده از وسایل حرارت موضعی نظیر بخاری ها مشکلات زیادی را به همراه داشته است که برای حل این مشکلات از سیستم های حرارت مرکزی استفاده می شود.
در سیستم حرارت مرکزی، حرارت تولید شده توسط یک سیال (عموما آب گرم یا بخار) از طریق وسایل پخش حرارت نظیر شوفاژ، فن کویل‌های زمینی، یونیت هیتر و کنوکتور در فضاهای ساختمان توزیع می شود اما این توزیع در فضا به صورت یکنواخت نمی‌باشد به عکس در سایر وسایل پخش حرارت نظیر پکیج‌ها، فن کویل‌های سقفی توزیع حرارت به صورت یک نواخت می باشد.

مزایای سیستم حرارت مرکزی:
 - احتیاجی به مجرای خروج دود در محصول و تعبیه دودکش دردیوار، سقف، پشت بام منازل ندارد.
 - صرفاً می‌توان با دسترسی به انشعاب گاز، ضمن رعایت دستورالعمل سازنده و استانداردهای مربوطه، امکان استفاده از گرمای مطبوع آن را فراهم کرد.
 - صرفه‌ی اقتصادی آن نسبت به بخاری‌های برقی و گازی بالاتر است.
 - مشکلات ناشی از نصب نادرست دودکش‌ها که خفگی براثر گاز منوکسید کربن را به همراه دارد در این سیستم وجود ندارد.


گرمایش با شومینه:
شومینه جزو قدیمی‌ترین و در عین حال مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی است که نسبت به سایر وسایل گرمازا شکل و شمایلی لوکس‌تری دارد و می‌توان آن را با هر سبک و نوع دکوری که در سایر اجزای منزل خود از آن استفاده می‌کنید، هماهنگ کرد. این روش عمدتا برای گرم کردن خانه‌های مسکونی و یا ویلاها مورد استفاده  قرار می‌گیرد.

از معایب این سیستم:
 - گرمایش ساختمان تنها توسط شومینه مجاز نبوده و معمولاً با سایر سیستم‌های گرمایشی ساختمان همراه بوده این روش یکی از روش‌های فانتزی بوده و نمی‌تواند توزیع مناسب گرما را انجام دهد.
 - هر شومینه نیاز به لوله کشی گاز طبیعی، دودکش مجزا و تأمین هوای احتراق مناسب دارد، مانند بخاری و پکیج در ساختمان‌های با تعداد آپارتمان‌های زیاد، تعداد دودکش‌ها نیز زیاد خواهد شد و محدودیت‌های اجرایی را به دنبال خواهد داشت.
 - خطر نشت گاز خام و نشت گاز منو اکسید کربن (CO) به داخل فضا، همچنین خطر کمبود اکسیژن محل نصب وجود دارد ضمناً به دلیل اینکه بخشی از شعله مستقیماً به داخل محیط وارد می شود کثیف شدن سطوح داخلی ساختمان، دیوارها، پرده‌ها و غیره را به دنبال دارد.


گرمایش از کف در ساختمان
سیستم گرمایش از کف در مقایسه با سایر سیستم‌های حرارتی نه تنها در صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی بلکه در مورد رفاه و آسایش ساکنان ساختمان‌ها دارای نقاط قوت بسیاری می‌باشد. در سال‌های اخیر، این سیستم در کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار متداول شده است و دلیل این گسترش روزافزون بهینه بودن مصرف انرژی، توزیع یکسان گرما در تمامی سطح و فضا و دوری از مشکلات موجود در سایر روش‌ها، به عنوان مثال سیاه شدن دیوارها ، گرفتگی و پوسیدگی لوله ها و... می‌باشد.

مزایای سیستم گرمایش از کف:
 - ثابت بودن حرارت و استفاده از منابع حرارتی مختلف
 - صرفه جویی در مصرف سوخت
 - هوای پاکیزه تر و خشک نشدن هوا به علت وابسته نبودن سیستم گرمایش از کف به گردش هوا (بر خلاف سیستم هوای اجباری) ذرات گرد و غبار در فضای خانه پراکنده نمی‌شوند. تابش همچنین تا حد زیادی باعث‌کاهش در گسترش دیگر ذرات موجود در هوا مانند گرده‌ها می‌شود.
 - سبکی وزن ساختمان، افزایش ارتفاع اتاق‌ها
 - آسایش و آرامش در بالاترین حد ممکن
 - آزادی عمل در دکوراسیون داخل منزل
 - تمیزی دیوارها و اثاثیه منزل
 - هزینه‌ی نگهداری پایین. گرمایش از کف قطعات متحرک بسیار کمی دارد. در این سیستم هیچگونه فن یا بادزن که نیاز به تعویض داشته باشد وجود ندارد.همچنین هیچگونه کانالی جهت تمیز کردن در این سیستم نمی باشد.
این سیستم می‌تواند به وسیله منابع انرژی مختلف مانند گاز، گازوییل، الکتریسیته، زمین گرمایی، خورشیدی و چوب به راحتی کار کرده زیرا تنها چیزی که این سیستم نیاز دارد آب گرم است.

معایب سیستم گرمایش از کف:
گرمایش از کف نیز همچون سیستم‌های دیگر مشکلات خاص خود را داراست این درحالیست که اکثر این مشکلات قابل حل می‌باشد.

 - عدم اعمال تغییرات در کف ساختمان
به دلیل کف خواب بودن سیستم گرمایش از کف و عدم استفاده از اتصالات در لوله های کف خواب پس از اتمام کف سازی دیگر نمی توان در کف ساختمان تغییر ایجاد کرد.
این درحالیست که تغییرات جزئی و کوچک را می‌توان انجام داد وبه طور کلی تغییرات در کف به ندرت انجام می‌گردد.

- سوختن کف پا یا داغ شدن بیش از حد کف
این مشکل بخاطر کم تجربگی مجری سیستم یا نادرستی طراحی سیستم می‌باشد.
درصورت طراحی و اجرای صحیح گرمایش از کف، شما در کف ساختمان هیچ گونه داغی احساس نخواهید کرد. چون حرارتی که در کف ساختمان وجود دارد از حرارت بدن کم‌تر یا برابر است.
حرارت گرمایش از کف را می‌توان در زمستان بین 25 تا 35 درجه بسته به سردی هوای بیرون توسط ترموستاد اتاقی تنظیم نمود.

2020 © Copyright - almaatech.ir