سیکل تبرید تراکمی


  - سیکل تبرید ترکمی از چهار جز اصلی‌ تشکیل شده است که عبارتند از:

1- کمپرسور

اصلی‌ترین قسمت سیکل تبرید ترکمی محسوب می‌شود زیرا که وظیفه تراکم و افزایش فشار گاز مبرد را بر عهده دارد.

قوای محرکه کمپرسور می‌تواند متر الکتریکی، موتور احتراق داخلی، توربین و یا ... باشد.

کمپرسور‌های سیکل تبرید ترکمی انواع و اقسام بسیار مختلفی دارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نوع رفت و برگشتی‌، اسکرو، اسکرال و سانتریفیوژ اشاره کرد.


2- کندانسر یا تقتیر کننده

کندانسر یک مبدل حرارتی است که گاز مبرد را توسط تبادل حرارتی با سیالی دیگر مانند هوا یا آب تقتیر کرده و به مایع مبرد تبدیل می‌کند.


3- شیر انبساط

این شیر جهت افت فشار مایع مبرد در مسیر سیکل تبرید ترکمی به کار میرود. در برخی سیستم‌ها از شیر انبساط و در برخی از یک لوله مویین استفاده می‌شود.


4- اواپراتر یا تبخیر کننده

اواپراتر همانند کنداندسر یک مبدل حرارتی بوده که با جذب حرارت از سیال دیگر مانند آب یا هوا (و در نتیجه کاهش دمای آب یا هوا به نزدیک صفر)، مایع مبرد را تبخیر کرده و به گاز مبرد تبدیل می‌کند.


طرز کار سیکل  تبرید ترکمی
گاز مبرد، پس از ورود به کمپرسور در اثر کارکرد کمپرسور متراکم شده و با فشار و دمای بالا از مدار خارج می‌شود. پس از خارج شدن از کمپرسور، از طریق لوله فشار قوی به سمت کندانسر ارسال شده و در کندانسر با از دست دادن حرارت به مایع مبرد تبدیل می‌شود. مایع مبرد پس از خروج از کندانسر وارد شیر انبساط یا لوله مویین شده و پس از خروج از شیر انبساط به شدت فشار آن کاهش یافته و از طریق لوله فشار ضعیف به سمت اواپراتر ارسال می‌شود. مایع مبرد در اواپراتر با گرفتن حرارت محیط مجدد به گاز مبرد تبدیل می‌شود. این گاز دوباره وارد کمپرسور شده و چرخه تبرید ترکمی تکرار می‌شود.

این سیکل بیش‌ترین کاربرد را در دستگاه‌های تهویه مطبوع دارد و اصول اساسی‌ آن را شکل می‌دهد.


  - مبرد‌های مورد استفاده در چرخه تبرید ترکمی

امروزه از مبرد‌هایی‌ که کم‌ترین آسیب را به لایه ازن وارد می‌کنند در چرخه تبرید استفاده می‌شود. برخی از این مبرد‌ها هیچ آسیبی به لایه ازن وارد نمی‌کنند. مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌ا‌ند از:

HFC-22
HFC-134a
R-410a
R-123
و..

هر کدام از این مبردها دارای ویژگی‌‌ها، مزایا و معایب خاص خود بوده که متناسب و نوع کاربرد و عوامل دیگر انتخاب می‌‌گردد.


در پایان در صورت بروز هر سوال و یا ابهامی می‌توانید با شماره تلفن‌های 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

2020 © Copyright - almaatech.ir