داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی) یکی از رایج‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع در سطح جهان است، کی از ویژگی‌های بارز داکت اسپلیت، استفاده ارزان از گرمایش این سیستم و تهویه کل فضا است. این سیستم همانند کولر گازی از یک واحد داخلی (هواساز) و یک واحد خارجی (کندانسور) تشکیل شده است که توسط لوله‌های مسی به یکدیگر متصل می‌گردد.

استفاده از هوای برگشت جهت بالا بردن راندمان کاری دستگاه و مصرف سوخت کم‌تر و همچنین هوای تازه جهت نیاز مبرم هر واحد آپارتمانی که چه در تابستان و چه در زمستان اکسیژن کافی جهت سلامت جسمی افراد را تأمین نماید از مزایای دیگر این سیستم می‌باشد.
سرمایش و گرمایش در این سیستم توسط هواساز با مکش هوای داخلی انجام می‌پذیرد.

 

داکت اسپلیت وستن ایر

 

تفاوت سیستم داکت اسپلیت با سیستم ترکیبی اسپلیت دیواری و رادیاتور

سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی در طرح‌های مختلف شامل سیستم‌های بزرگ مرکزی که توسط کمپرسورهای بیرونی هدایت می‌شوند به واحد‌های کوچک پلاگین متصل می‌شوند که روی یک طبقه ایستاده یا در یک پنجره نصب می‌شوند. سیستم‌های تهویه مطبوع قطعات کار مشابه، از جمله مبرد، کمپرسور، کندانسور، شیر برقی و یک سیم پیچ بخار دارند. همه این‌ها با هم کار می‌کنند تا گرما و رطوبت را از داخل خانه به خارج انتقال دهند.

به صورت کلی به جای استفاده از چندین پنل دیواری در یک واحد مسکونی یا اداری، از یک هواساز مرکزی در پشت سقف کاذب استفاده می‌گردد که به وسیله کانال، تمامی اتاق‌ها و فضاهای مورد نیاز تهویه می‌شوند.
سیستم گرمایش بسیار قوی: برای گرمایش از کویل آب گرم استفاده می‌شود که از پکیج یا موتور خانه تامین می‌شود و سیستم رادیاتور حذف می‌شود و همچنین 20 درصد تا 30 درصد در مصرف گاز صرفه جویی خواهد شد. همچنین سرعت گرمایش فضا در مقایسه با رادیاتور بسیار بالاست.

 

اجزای اصلی سیستم مرکزی:

یک کابینت فلزی در فضای باز که حاوی خازن و کمپرسور است؛ کابین داخلی که حاوی اواپراتور است. در بسیاری از سیستم‌های داکت اسپلیت، کابینه داخلی شامل کوره یا قسمت داخلی پمپ گرما است. سیم پیچ اواپراتور تهویه مطبوع در کابینه یا کانال اصلی این کوره و پمپ گرما نصب شده است. اگر خانه شما در حال حاضر سیستم تهویه مطبوع ندارد، سیستم داکت اسپلیت اقتصادی‌ترین سیستم مرکزی برای نصب است.

 

مزایای سیستم داکت اسپلیت

1- سرمایش مطبوع در تابستان و کاهش مصرف برق تا 50 درصد در مقایسه با کولر گازی
2- گرمایش بسیار قوی توسط کویل آب گرم از پکیج یا موتور خانه و صرفه جویی در مصرف گاز در زمستان 20 درصد تا 30 درصد
3- حذف سیستم رادیاتور و لوله کشی‌های مربوطه
4- اجرای بسیار سریع توسط کانال‌های فلکسی عایق‌دار
5- استقلال هر واحد از نظر مصرف انرژی
6- انتقال سرمایش و گرمایش مطبوع توسط کانال در هر واحد به تمام فضاها، حذف پنل‌ها و استفاده مناسب از فضای داخلی
7- کاهش صدای فوق‌العاده توسط کانال‌های فلکسی بل عایق‌دار (انعطاف پذیر) جدید
8- حذف لوله کشی‌های اضافی در ساختمان
9- فیلتراسیون هوا توسط فیلترهای قابل شستشو
10- کاهش هزینه تمام شده بوسیله حذف سیستم رادیاتور
11- قابلیت نصب دستگاه برای فضاهای کوچک تا بزرگ
12- عدم نیاز به استفاده از تکنسین نگهداری
13- امکان استفاده در ساختمان‌های در حال بازسازی با حداقل تعمیرات
14- امکان طراحی سیستم متناسب با سردترین وگرم‌ترین مناطق
15- حذف کانال کشی عمودی

 

داکت اسپلیت

 

عملکرد سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت

اسپلیت یونیت کانالی از دو قسمت مجزا به نام هوارسان و کندانسینگ یونیت تشکیل شده که توسط دو لوله مسی به یک‌دیگر متصل شده که سرمایش مورد نیاز را از طریق گاز فریون و کمپرسور تامین می‌کند. لازم به ذکر است که نوع کمپرسور دستگاه از نوع اسکرول می‌باشد و سیستم گرمایش این دستگاه نیز از طریق کویل آب گرم تامین می‌شود. پس از مکش هوای داخل واحد و فیلتراسیون توسط دستگاه مذکور، عمل سرمایش یا گرمایش روی هوای ورودی صورت پذیرفته و هوای سرد و گرم نهایی از طریق یک کانال افقی (مشابه کانال کولر) و البته در ابعاد کوچک‌تر به فضاها منتقل می‌گردد. قابل توجه است که کلیه کانال‌ها فقط در سقف کاذب اپارتمان خواهد بود و به صورت عمودی تا پشت بام حرکت نخواهد کرد و دریچه‌های تعیین شده برای خروجی‌های مد نظر بنا به cfm مورد نیاز طراحی و اندازه گیری خواهد شد که عامل این سنجش با گیجی به نام داکتیلاتور می‌باشد.

 

       انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها از نظر کارکرد کمپرسور به انواع زیر تقسیم می شوند:

داکت اسپلیت با کمپرسور دور ثابت
این داکت اسپلیت ها با دور ثابت کار می‌کنند. یعنی برای ایجاد سرمایش به اندازه‌ی ثابتی برق مصرف می نماید. به عنوان مثال اگر دمای اتاق 25 درجه باشد و بخواهیم آن را به 20 درجه برسانیم، کمپرسور داکت اسپلیت با مصرف میزان ثابتی انرژی برق روشن می شود و بعد از رساندن دمای محیط به 20 درجه، خاموش می‌گردد. 

داکت اسپلیت اینورتر 
داکت اسپلیت اینورتر بر اساس میزان سرمایش تولیدی آن یا اختلاف دمای محیط و ترموستات بر روی دستگاه برق مصرف می نماید. مثلا اگر بخواهیم دمای اتاق را از 25 به 20 درجه برسانیم، هنگامی که داکت اسپلیت را روشن می‌نماییم کمپرسور شروع به مصرف برق تا درجه حرارت اتاق را به دمای تعیین شده ما برساند.

 

نحوه نصب داکت اسپلیت

در مرحله اول از نصب ابتدا باید مکان مناسب داکت اسپلیت خود را مشخص کنید و عواملی مانند نور آفتاب را نیز در نظر بگیرید سپس باید هواساز اسپلیت را نصب کنید این کار در صورتی امکان دارد که آن را در سقف کاذب قرار دهیدو بعد کانال کشی ها را انجام دهید. در مرحله بعدی باید کندانسور و هواساز با لوله های مسی به یکدیگر وصل شوند و در آخر برق آن را وصل کنید که در صورتی صدای عجیبی ندهد به این معناست که به درستی نصب شده است.

 

نصب داکت اسپلیت

 

نکات خرید داکت اسپلیت

1-ظرفیت دستگاه

ظرفیتی که انتخاب می کنید باید متناسب متراژ محیط باشد. به عنوان مثال اگر محیط شما 100 متر باشد به یک داکت اسپلیت با ظرفیت 30000 نیازمند خواهید بود.

2-راندمان دستگاه

داکت اسپلیتی با راندمان بالا انتخاب کنید زیرا هرچه راندمان دستگاه بالا باشد دستگاه انرژی کمتری مصرف خواهد کرد.

3-ابعاد دستگاه

ابتدا محیطی که می خواهید دستگاه را در آن نصب نمایید در نظر بگیرید سپس ابعاد دستگاه بر اساس مشخص نمایید.

2-میزان برق مصرفی دستگاه

زمان خرید داکت اسپلیت توجه داشته باشید که میزان آمپر برق مصرفی دستگاه شما با کنتور برق ساختمان‌تان تناسب داشته باشد. 

5-نوع عملکرد دستگاه

عملکرد دستگاه از جهت سرمایش و گرمایش یا فقط سرمایش حائز اهمیت است که انتخاب آن بستگی به نیاز شما دارد.

 

روند انتخاب یک تهویه مطبوع دارای مراحل زیر است:

1. ظرفیت خنک سازی واحد مورد نیاز خود را مشخص کنید.

2. قبل از انتخاب مدل خود عوامل دیگر از جمله اندازه‌ی فیزیکی، عملکرد، سر و صدا، زیبایی و هزینه را در نظر بگیرید.

 

مواردی که باید بعنوان پیش فرض برای استفاده از سیستم داکت اسپلیت وجود داشته باشد:

1- منبع تولید آب داغ (موتورخانه، پکیج) در ساختمان وجود داشته باشد.
2- گاز یا موتور خانه وجود داشته باشد.
3- صرفاً استفاده از یک سیستم تراکمی جهت سرمایش مد نظر باشد.

در زمستان هوا با عبور از کویل آب گرم که به یک منبع تولید آب داغ (موتور خانه یا پکیج) متصل است، گرم می گردد توسط فن چند سرعته در کانال‌های مربوطه توزیع و نهایتاً از طریق دریچه‌های خروجی هوا به اتاق‌ها، پذیرایی و... گرمایش مطبوع را هدیه می‌دهد.
مزایای استفاده از اسپلیت یونیت کانالی و همچنین مقایسه بین این سیستم و سیستم‌هایی که بصورت متداول در آپارتمان‌ها استفاده می‌شود را از جهات مختلف به اختصار مورد بررسی قرارداده‌ایم.

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir