loader-img
loader-img-2
BTU چیست؟

بی تی یو چیست؟

BTU، مخفف عبارت British Thermal Unit است که واحد اندازه گیری ظرفیت تبرید در سیستم های تهویه مطبوع میباشد. درواقع این واحد اندازه‌گیری استاندارد، میزان سرمایش دستگاه ها را در واحد زمان نشان می دهد و جزئی از واحدهای اندازه‌گیری انرژی به حساب می‌آید. بی تی یو را میتوان هم خانواده کالری، ژول و... دانست. به عبارت ساده تر، در پاسخ به سؤال BTU چیست؟ میتوان گفت یک واحد اندازه‌گیری انرژی حرارتی و گرمایی است.

 

واحد btu چیست؟

از دیگر رایج‌ترین سوالات درباره این کمیت، این است که واحد بی تی یو چیست؟ این واحد انرژی است که میزان انرژی حرارتی و گرمایی دستگاه و تجهیزات و سایر المان ها را تعیین میکند. کارایی و دانستن آن، در صنعت برای دستگاه های صنعتی همچون چیلر و... می باشد. اگر در این حوزه فعالیت دارید، شناخت آن جز، الزامات برای شما خواهد بود و باید بتوانید در مواقع مورد نیاز آن را به دیگر واحدها هم تبدیل کنید.

 

نحوه محاسبه واحد btu

نحوه محاسبه BTU به این صورت است که هر بی تی یو، میزان انرژی مورد نیاز جهت افزایش دما یک پوند آب به اندازه یک درجه فارنهایت است. میزان به دست آمده بر روی دستگاههای مختلف سرمایشی و گرمایشی همچون پمپ، هیت، کوره و...، به صورت دو عددی نوشته میشود. احتمالاً شما هم از خود میپرسید که چرا دو عدد نشان داده میشود؟ دلیل آن این است که عدد اول، نشان دهنده انرژی ورودی است که در اثر سوختن سوختی همچون گاز و...، به دستگاه وارد میشود. عدد دوم هم نشان دهنده انرژی خروجی دستگاه میباشد که معمولاً به صورت گرما خارج خواهد شد. در حقیقت ظرفیت دستگاه همان عدد اول بوده و عدد دوم هم بیانگر راندمان است. محاسبه واحد بی تی یو در زمان خرید تجهیزات صنعتی و... از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین هنگام تعمیرات این دستگاه ها هم ضروری می‌باشد.

 

نحوه محاسبه btu

 

هر btu چند وات است؟

بی تی یو چند وات است؟ جوابی برای این سؤال وجود ندارد؛ چرا که btu به وات تبدیل نمیشود. دلیل آن بسیار ساده است. وات واحد اندازه‌گیری توان بوده و بی تی یو واحد اندازه‌گیری انرژی می‌باشد؛ اما لازم به ذکر است که میتوانید آن را به واحد ساعت به وات تبدیل نمایید. هر 412142/3 بی تی یو بر ساعت، برابر با یک وات است. این نسبت به شما کمک میکند تا سایر مقادیر را هم به‌آسانی تبدیل کرده و حاصل آن را به دست آورید.

 

یک btu چند کالری است؟

یکی دیگر از سؤالاتی که در این مورد مطرح می‌شود، این است که نسبت بی تی یو، با کالری چیست و هر بی تی یو، چند کالری است؟ کمیت انرژی را علاوه بر بی وی تی، برحسب کالری هم میتوان بیان کرد. واحد کالری بسیار شناخته شده تر از بی وی تی است و شما میتوانید هر دو آن‌ها را به هم تبدیل کنید. هر بی تی یو برابر با 252/0 کیلوکالری است.

 

تبدیل BTU به cfm

برای آن که بتوانید بی تی یو را به سی اف ام تبدیل کنید، باید هر یک از آنها را به صورت جداگانه بشناسید. پیش‌تر گفتیم که BTU چیست حالا باید به جواب cfm چیست؟ برسیم. در حقیقت cfm واحد اندازه‌گیری دبی جریان سیالات و مخفف عبارت Cubic Feet Per Minute است. در علم نمیتوان این دو واحد را به یکدیگر تبدیل کرد؛ اما می شود با استفاده از atm cfm، آنها را به هم تبدیل کرد. atm cfm، مخفف عبارت atmosphere است و میتواند به عنوان یک ابزار جهت محاسبات شما عمل کند. هر بی تی یو برابر با 0061/0 atm cfm می باشد. BTU برای واحد اندازه گیری ظرفیت هوادهی کولر گازی، داکت اسپلیت و CFM برای فن کویل ها بکار می رود.

 

تبدیل btu به cfm

 

تبدیل تن تبرید به BTU

درباره تن تبرید چه میدانید؟ این واحد اندازه‌گیری میزان دمایی است که یک سیستم تهویه در بازه زمانی 24 ساعته از یک تن یخ جذب میکند تا آن را به مایع تبدیل کند. یک تن برابر با 2000 پوند lbs است. میزان گرما و انرژی مورد نیاز جهت تبدیل یک پوند یخ به مایع و رساندن آن به دمای 32 درجه فارنهایت یا همان صفر درجه سانتی گراد، معادل 144 btu است. در نتیجه میتوانید به‌آسانی تن تبرید را به بی تی یو تبدیل کنید. تن تبرید ظرفیت دستگاه های سرمایشی را مشخص میکند و اغلب در کشورهای آمریکای شمالی به کار گرفته میشود.

 

چه عواملی در ضریب بی تی یو تاثیر گذاره؟

برای محاسبه ضریب بی تی یو عوامل تأثیرگذار بسیاری وجود دارند. هریک از این موارد می‌توانند تأثیرات متفاوتی روی نتیجه داشته باشند که در ادامه به مهم‌ترین این موارد می‌پردازیم. این 4 عامل باعث ایجاد btu میشوند و به همین خاطر یک کمیت عددی ثابتی را نمیتوان برای تمامی تجهیزات در نظر گرفت.

1- محل جغرافیایی
2- نوع کاربری دستگاه ها
3- شرایط محل استفاده و کاربرد
4- متراژ فضا

 

جمع بندی

Btu تنها یک مقیاس و واحد اندازه‌گیری در تجهیزات صنعتی نیست؛ بلکه برای محاسبه میزان سوخت و... هم به کار گرفته می-شود. نکته مهمی که باید بدانید، این است که با توجه به عوامل موثر به آن، میتوان کنترلش کرد. در نتیجه میتواند در حوزه ها و مصارف مختلفی قابل استفاده باشد. برای اندازه گیری آن هم باید از فرمول های از پیش تعریف شده استفاده کنید که کار را برایتان بسیار ساده تر میکنند.

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir