1. خانه
  2. دانستنی ها
  3. راهنمای جامع خرید کولر گازی
راهنمای جامع خرید کولر گازی


انواع کولر گازی پرتابل یا قابل حمل، کولر گازی ایستاده، اسپلیت یا کولر گازی دو تکه، کولر گازی توکار و کولر گازی پنجره‌ای یا یک تکه وجود دارد.
کولر گازی کولری است که با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما کرده یا به عبارت دیگر گرمای هوا را می‌گیرد. این کولرها در انواع مختلفی از جمله  کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای، کولرهای دو تکه (اسپلیت)، کولرهای پرتابل (قابل حمل)، کولرهای ایستاده و کولرهای توکار وجود دارند. به طور کلی کولر گازی نام مصطلح برای کلیه‌ی دستگاه‌هایی است که شامل چرخه‌ی سرمایش مبتنی بر تراکم و انبساط گاز است. این دستگاه‌ها، سیستم‌های تهویه مطبوع (Air Conditioner) نامیده می‌شوند.


برخی ویژگی‌های کولر گازی:
باز و بسته شدن خودکار دریچه‌های کولر
هوا را در جهات گوناگون به گردش در می‌آورد.


ریموت کنترل
جهت کنترل کارکرد کولر از راه دور


سیستم Turbo
درحالت توربو، درحین سرمایش (و یا گرمایش) کمپرسور برای مدت 30 دقیقه بدون توجه به دمای محیط کار خواهد کرد. بعد از مدت 30 دقیقه دستگاه از حالت توربو خارج شده و به حالت نرمال برمی‌گردد. دراین حالت بیش‌ترین پرتاب باد توسط فن صورت می‌پذیرد. این قابلیت به منظور ایجاد تسریع در خنک شدن محیط دل‌خواه شما در کولر گازی در نظر گرفته شده است.


سیستم خواب راحت (Good Sleep)
این سیستم با کنترل دقیق دما و تنظیم خودکار رطوبت، خوابی آرام را برای شما به ارمغان می‌آورد. همچنین در مقایسه با حالت خنک کنندگی عادی، در مصرف انرژی کولر نیز صرفه جویی می‌نماید.


نمایشگر ویژه دیجیتال
برای نشان دادن دمای محیط


سیستم صرفه جویی در مصرف انرژی (Energy Saving)
با استفاده از این سیستم، بعد از رسیدن به دمای دل‌خواه، کولر با استفاده از اینورتر هوشمند در حالت بهینه‌ی اقتصادی کار می‌کند و از روشن/خاموش شدن‌های مرتب و بی‌بازده دستگاه جلوگیری می‌شود. بدین ترتیب در مصرف انرژی صرفه جویی زیادی می‌شود.


محافظ کمپرسور
در مقابل صدمات احتمالی ناشی از نوسان برق از کمپرسور کولر محافظت می‌نماید.


فیلترهای تصفیه هوای چندگانه
از انتشار ذرات آلرژی‌زا و گرد و غبار در فضا جلوگیری کرده و هوایی پاک را ایجاد می‌نماید.


سیستم یون میکروپلاسما
ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در هوا را می‌زداید.


فیلتر PURE
فیلتر پیور در کولر گازی باعث می‌‌شود تا گرد و غبار موجود در هوا به شکل قابل توجهی فیلتر شده و باد خروجی از کولر کاملا پاک باشد.


سیستم تأخیر شروع به کار
می‌توانید آن را تنظیم نمایید تا کولر در زمان خاصی روشن شده و شروع به کار نماید.


چراغ هشدار تمیز کردن فیلتر
زمانی که فیلتر کولر نیاز به تمیز کردن داشته باشد، شما را آگاه می‌سازد.


سیستم حالت آرام (Quiet Mode)
جهت حداکثر کاهش صدای کولر به کار می‌رود.


سیستم نانوسیلور
این سیستم نیز با استفاده از یون‌های نقره به از بین رفتن میکروب‌ها و انواع باکتری‌های موجود درهوا کمک کرده و در نتیجه علاوه‌بر داشتن محیطی خنک و مطلوب، فضایی عاری از باکتری و کاملا سالم را ایجاد می‌نماید.


کمپرسور utr Plus
کمپرسوری بسیار قدرت‌مند که قادر است حتی گرمایی طاقت فرسا را در کوتاه‌ترین زمان به هوایی سرد و مطبوع تبدیل نماید. وجود این کمپرسورها به ویژه برای مناطق گرمسیر بسیار سودمند است.


بادزن اتوماتیک
بادزن اتوماتیک در کولر همان سیستم فن بدون استفاده از کمپرسور است و برای مواقعی است که شما سرمای زیادی نیاز ندارید.

 
تکنولوژی اینوررتر
اینورتر یا مبدل به معنای وارونه گردان یا معکوس کننده می‌باشد و درسیستم‌های کمپرسوری به معنای دور متغیر بوده به طوریکه چرخش کمپرسور دورانی و سرعت آن متغیر است و بسته به دما و رطوبت تنظیمی توسط کاربر دور کمپرسور کم یا زیاد می‌شود و هیچ وقت کمپرسور در زمانی که به دمای دلخواه کاربر برسد به طور کامل خاموش نمی‌شود فقط دور آن کم شده و با حداقل مصرف برق کار می‌کند و بسته به نیاز مجدد شروع به کار با دور بالا می‌کند. پس همیشه دور کمپرسور زیاد یا در جهت عکس کم شده و به اصطلاح کمپرسور استارت اضافه نمی‌کند و عمل اتومات کردن و استارت کردن کمپرسور که باعث اصلی مصرف برق زیاد است در این سیستم‌های اینورتر اتفاق نمی‌افتد. کولر گازی اینورتر درواقع با تغییر فرکانس و ولتاژ برق باعث کاهش مصرف شده و تمام عمل‌کرد دستگاه هوشمند می‌باشد.
کمپرسورهای اینورتر عمدتا با گاز جدید R410 سازگار با محیط زیست کار می‌کند و درنتیجه راندمان دستگاه بالاتر می‌باشد. شرکت‌های سازنده معمولا پنل‌های داخلی اسپلیت‌های اینورتر را زیباتر می‌سازند تا خریداران بیش‌تر تمایل به خرید داشته و انگیزه‌ای برای خریداران باشد. اسپلیت‌های اینورتر یک یا چند پنله با یونیت‌های داخلی دیواری، زیرسقفی و کانالی سرد و گرم تولید می‌گردند. کولرهای گازی اسپلیت مدل اینورتر بین 60 الی 65 درصد کم‌مصرف‌تر می‌باشند هرچند قیمت بالاتری دارند.


کاهش مصرف برق کولر گازی
از آن‌جا که کولرهای گازی  به سه دسته کولرهای مناسب برای مناطق گرمسیر، معتدل و سردسیر تقسیم می‌شوند، موقع خرید، کولر را متناسب با آب و هوای محل زندگی خود انتخاب نمایید.
درانتخاب نوع و قدرت کولر گازی، ابعاد اتاق شما بسیار مهم است. گاهی شما برای یک اتاق کوچک کولر گازی با قدرت بالایی خریداری می‌کنید و بعد مجبور هستید که همیشه آن را در حالت کم قرار دهید و یا از شدت سرمایش اذیت شوید. در آن هنگام هزینه گزافی را بابت هدر رفتن انرژی بر خود تحمیل می‌نمایید.
درزگیری مناسب اطراف کولر، قرار نداشتن در معرض تابش مستقیم خورشید، قرار گرفتن در مسیر جریان باد، در نظر گرفتن فضای کافی در پشت کولر برای گردش هوا، سرویس به موقع، تمیز نمودن فیلترهای هوا، کندانسور و رادیاتور و مجهز بودن دستگاه به سیستم اینورتر، همگی تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی دارند.
استفاده از لامپ‌های کم مصرف در محیط بدلیل تشعشع حرارتی کم‌تر این لامپ‌ها میزان مصرف برق کولرهای گازی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
تمامی کولرهای گازی دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند. لذا با توجه به اینکه بهترین درجه برودت منزل در فصل تابستان بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد است، می‌بایست از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خودداری کرد.
استفاده بی‌مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ رشته‌ای و ... باعث افزایش بار گرمایی محیط می‌شود، که این امر زمان کار کولر گازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب، افزایش داده و در نتیجه منجر به مصرف بیش از اندازه انرژی الکتریکی در کولر گازی می‌شود. بنابراین کارهایی نظیرپخت و پز، اتوکشی و ... را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کم‌تر است.
در تابستان معمولا سه منبع عمده‌ی گرمای ناخواسته در منزل وجود دارد: گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت می‌شود، گرمایی که از لامپ‌ها و لوازم خانگی انتشار می‌یابد و نور خورشید که از راه پنجره‌ها به داخل می‌تابد. با استفاده از سایه‌بان، پرده کرکره و یا پرده پارچه‌ای با رنگ روشن، می‌توان نور خورشید را به سمت بیرون منعکس نموده و از میزان مصرف کولر گازی کاست.


مقایسه کولرهای آبی و گازی
کولرهای آبی نسبت به کولرهای گازی مصرف برق کم‌تری داشته و به دلیل افزایش دادن رطوبت، برای محیط‌های خشک مناسب‌ترند. کولرهای گازی اگرچه مصرف برق بالاتری دارند، اما به دلیل سرعت بسیار بالا در خنک نمودن محیط، از جایگاه خاصی برخوردارند. کولر گازی برای استفاده در مناطق گرمسیر و شرجی مناسب‌تر است. به طور کلی امروزه کولرهای گازی با توجه به برخورداری از قابلیت‌های بسیار بالایی که هم صرفه جویی در مصرف انرژی و هم آسایش و رفاه بالایی را به ارمغان آورده‌اند، نسبت به کولرهای آبی محبوبیت و میزان درخواست بالاتری را به خود اختصاص داده‌اند.

2020 © Copyright - almaatech.ir