1. خانه
  2. دانستنی ها
  3. راهنمای خرید کولر گازی
راهنمای خرید کولر گازی


امروزه با گرم شدن کره‌ی زمین و البته گرم‌تر شدن فصل تابستان حتی در مناطقی که زمستان‌های برفی دارند، وجود کولر در خانه‌ها ضروری به نظر می‌رسد. از میان دو نوع کولر پرکاربرد در ایران، کولر گازی در بین تاسیسات برودتی از جایگاه خاصی برخوردار است.

زیرا به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد. تاسیسات برودتی سهمی حدود 26 درصد از کل مصرف برق بخش خانگی را به خود اختصاص می‌دهند. این سهم در شرایط آب و هوایی متفاوت و با توجه به نوع وسیله‌ی مورد استفاده می‌تواند متغیر باشد. نحوه‌ی کارکرد کولرها با توجه به آبی و گازی بودن متفاوت است.

گروهی به غلط گمان می‌کنند که کولر گازی گران‌تر از انواع آبی است اما واقعا این طور نیست.
اگر شما یک کولر مثلا شش هزار آبی بخرید، تقریبا همان پولی را پرداخته‌اید که دیگران برای خرید کولر گازی پنجره‌ای پرداخته‌اند، پس بدون پیش داوری به بازار بروید.
برای خرید یک کولر گازی مناسب، باید به نکات مختلفی توجه کرد. برخی از آن‌ها را می‌توانید در ادامه بخوانید و برخی دیگر را حتما فروشنده به شما خواهد گفت. تنها می‌ماند حساسیت شما نسبت به نکات مهم که مساله‌ای شخصی است.


فاکتورهای اولیه
فاکتورهای کلی برای خرید کولر گازی و استفاده بهینه از آن، شامل نکات زیر است:

1. متراژ محل مورد نظر
2. تعداد پنجره‌ها
3. ساعات استفاده از کولر گازی
4. تعداد افراد ساکن در محیط اطراف کولر گازی
5. کاربری مکان


انواع کولر گازی
کولر گازی‌های موجود در بازار ایران معمولا در پنج مدل زیر هستند:

1. کولر گازی اسپلیت تک پنل
2. کولر گازی اسپلیت چند پنل (مولتی اسپلیت)
3. کولر گازی اسپلیت کنجی
4. کولر گازی پرتابل
5. کولر گازی پنجره‌ای
6. کولر گازی ایستاده
7. کولر گازی اسپلیت کنسولی، سقفی زمینی
8. کولر گازی اسپلیت سقفی کانالی (Ceiling Concealed Duct)
9. کولر گازی اسپلیت کانالی (Ducted Split)
 10. سیستم‌های پیشرفته (VRF , MDV , DVM)


اطلاعاتی که باید درباره یک کولر گازی داشته باشید عبارتند از:

1. توان گرمایش وسرمایش هر پنل

2. نوع کمپرسور کولر گازی:
الف: سیلندر پیستونی مخصوص هوای معتدل
ب: سیلندر پیستونی (تروپیکال) مخصوص هوای استوایی
ج: روتاری مخصوص هوای معتدل
د: روتاری (تروپیکال) مخصوص هوای استوایی

پیشنهاد ما برای شهر مشهد روتاری مخصوص هوای معتدل است. بخاطر اینکه هوای مشهد در اوج گرما در تابستان از 45+ بیش‌تر تجاوز نمی‌کند و مصرف برق کمپرسور کولر گازی مخصوص هوای معتدل کم‌تر از تروپیکال می‌باشد. کمپرسورهای تروپیکال تا دمای 67+ به خوبی کار می‌کنند و برای شهرهای جنوبی ایران مانند: اهواز، بندر عباس، کیش و ...  مورد نیاز می‌باشد. کمپرسورهای پیستونی کولر گازی به علت مصرف برق فوق العاده بالا به نسبت روتاری پیشنهاد نمی‌گردد، ولی مقاومت و قدرت در برابر گرما یکی از مزایای مهم کمپرسور پیستونی می‌باشد.


3. برق مصرفی بر حسب آمپر و توان مصرفی کل برحسب وات:

ابعاد و وزن کولر گازی
رده‌ی انرژی کولر گازی
میزان صدای کولر گازی در هنگام کار و ...


حتما سایت رسمی و یا جنرال کاتالوگ اصلی دستگاه را به دقت مطالعه کنید، زیرا اطلاعات واقعی کولر گازی را به شما ارائه می‌کند.نکات مهم
به بازار بروید. همچنین پیش از آنکه یک مارک خاص را انتخاب کنید و یا بدون هیچ انتخابی به بازار بروید. در مورد ویژگی‌ها و مشخصات فنی انواع کولر گازی اطلاعاتی کسب کنید. اگر بدون آگاهی کافی راهی بازار شوید، تنها سردرگمی برایتان حاصل می‌شود، پس اولین کاری که باید کرد. کسب اطلاعات است.

به خاطر داشته باشید که سخن دوستان و فامیل و آشنایان و یا حتی شایعات، شاید درباره کیفیت غذای یک رستوران مرجع خوبی باشد، اما قطعا نمی‌توان به این گونه سخنان، درباره کولر گازی اطمینان کرد. توجه داشته باشید که شما قرار است بیش از یک میلیون تومان پول خرج کنید. پس اطلاعات لازم را از مرجع مطمئن کسب کنید.

توجه داشته باشید که همیشه انتخاب یک مارک مشهور همه چیز نیست. همچنین پرداخت پول زیاد هم ملاک نیست، مهم این است که کولر گازی خوبی بخرید.

درانتخاب نوع و قدرت یک کولر گازی ابعاد اتاق شما بسیار مهم است. گاهی شما برای یک اتاق کوچک کولر گازی با قدرت بالایی خریداری می‌کنید و بعد مجبور هستید که همیشه آن رادر حالت کم قرار دهید و یا از شدت سرمایش اذیت شوید. درآن هنگام شما پول خود را دور ریخته‌اید.

توجه داشته باشید که کولر گازی‌های دیواری یک دستگاه خارجی هم دارند. پس به هنگام خرید این نوع کولر گازی‌ها به جایی که دستگاه خارجی باید قرار گیرد و نحوه‌ی ارتباط آن با دستگاه داخلی هم توجه کنید.

نکته‌ی مهم در کولرهای گازی ظرفیت سرمایشی آن‌ها است. ساده‌ترین کار برای دانستن این نکته و هماهنگ کردن آن با ابعاد اتاق، یک تماس تلفنی با شرکت سازنده و یا فروشنده‌ی کولر گازی است. کارشناسان این شرکت‌ها شما را راهنمایی می‌کنند. واحد اندازه گیری قدرت دستگاه کولر گازی با بی‌تی‌یو (BTU) محاسبه می‌گردد.


بی تی یو BTU چیست؟
British Thermal Unit: واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می‌باشد. در تعریف هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از 60 درجه‌ی فارنهایت به 61 درجه‌ی فارنهایت برساند.

موتور برخی کولرهای گازی برای مناطق جغرافیایی ساخته شده‌اند. مثلا برخی از آن‌ها ویژه‌ی مناطق گرم و مرطوب هستند که قیمت بالاتری دارند، مانند کولرهای گازی با کمپرسور پیستونی تروپیکال. اگر شما در جایی مثل مشهد زندگی می‌کنید نیازی به این گونه کولرها ندارید. پس قبل از خرید، نوع استفاده را تعیین کنید تا دچار ضرر نشوید.

برق مصرفی کولر گازی‌های پنجره‌ای 2 برابر کولر گازی‌های اسپلیت است. اگر با حوصله و تحقیق کولر گازی را انتخاب کنید حتی اگر کمی گران‌تر باشد که رده‌ی برق مصرفی آن A باشد، در طول چند سال این مبلغ از پرداخت قبض جبران خواهد شد.

حالا نوبت خرید کولر گازی است. کوتاه‌ترین، بهترین و معمول‌ترین روش خرید کولر گازی پس از مشاوره و جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری نهایی به صورت تلفنی است. فقط کافی است اطلاعات لازم، شامل متراژ محل، تعداد پنجره، ساعات استفاده از کولر گازی و تعداد نفرات ساکن در محیط و ... را به کارشناسان فروش اعلام کنید. بقیه‌ی کارها به صورت خودکار انجام می‌گیرد.

چه به بازار بروید و چه تلفنی کولر گازی مورد نظر را تهیه کنید، حتما باید به یک سری از نکات توجه داشته باشید، بدانید که امضا کردن فرم تحویل کولر گازی پس از نصب، یعنی تایید صحت نصب و سلامت کولر گازی پس هر کاری لازم است تا پیش از امضای برگه انجام دهید.

کولرهای گازی که به صورت قاچاق وارد شده‌اند، سریال ساخت دستگاه با تیغ از روی کارتون بریده شده و یا مخدوش است و فاقد گارانتی هستند. البته که کمی ارزان‌تر هستند ولی خرید آن‌ها یعنی ریختن پول در جوی آب! پس کولر گازی بدون ضمانت نامه نخرید.

متاسفانه در ایران داشتن ضمانت نامه برای کالا اجباری نیست و فقط مزیت یک کالا محسوب می‌شود. این مساله باعث می‌شود گاهی مندرجات بعضی از ضمانت نامه‌ها آن قدری دو پهلو و گنگ باشد که مصرف کننده به کم‌ترین حقوق خود برسد، پس اطلاع از مندرجات ضمانت نامه‌ی شرکت‌ها از ضررهای احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

قیمت کولر گازی‌های اعلام شده از سوی شرکت‌های داخلی یا خارجی، به قیمت درب کارخانه، عمده فروش ومصرف کننده تقسیم می‌شود، همچنین در فصول مختلف سال قیمت‌ها تغییر می‌کنند. بهترین کار پرسیدن دقیق قیمت کولر گازی است.

مواظب هزینه‌های پنهان بعد از خرید کولر گازی باشید. نصب اکثر کولر گازی‌ها رایگان است ولی هزینه‌هایی مانند لوله، آهنگری و... برعهده‌ی خریدار است. همچنین گاهی از مواقع قیمت قطعات یدک و دستمزد خدمات بعد از فروش شرکت‌ها، از خود کولر گازی خریداری شده بیش‌تر است.

تعداد مراکز نصب سرویس خدمات پس از فروش شرکت‌های وارد کننده و تولید کننده کولر گازی مزیتی است نسبت به رقبا.

از فروشنده بخواهید نزدیک‌ترین محل نمایندگی نصب و یا دفتر اصلی خدمات پس از فروش کولر گازی خریداری شده را زیر فاکتور قید کند. چرا که در صحت و سهولت ارتباط و نصب سریع کولر موثر است.

داشتن دفترچه راهنمای فارسی و یا CD راهنمای استفاده از کولر گازی و یا خدمات دوره‌ای رایگان، می‌تواند مزیتی برای انتخاب مارک مورد نظر باشد.

کنترل از راه دور و پنل کولر گازی (در کولرهای اسپلیت) توسط برخی از شرکت‌ها ضمانت نمی‌شود و یا ضمانت کمپرسور کولر گازی در مدت گارانتی، با قید شرط و اما و اگر است. عبارت «بدون قید و شرط کمپرسور گارانتی می‌شود» تضمین کننده‌ی منافع شما است.

مقررات بعضی از شرکت‌های نصب کننده‌ی کولر گازی به این صورت است که شماره سریال درج شده روی کارتن یونیت داخلی و یونیت خارجی کولر گازی را از شما می‌خواهند. بهتر است تا رسیدن کولر گازی، شماره سریال‌ها را از فروشنده گرفته و به خدمات پس از فروش جهت نوبت گیری نصب اعلام کنید.

پرداخت هر گونه وجه اضافی خارج از تعرفه‌ی نصب کولر گازی را با شرکت اصلی هماهنگ کنید.

استفاده از مواد ضدزنگ در کولر گازی‌های اسپلیت باعث طولانی شدن عمر دستگاه وشبکه‌ی کندانسور و تبادل سریع گرما و سرما می‌شود و در کاهش مصرف برق و راندمان نهایی تاثیر متقابل دارد.

در بعضی از کولرهای گازی اسپلیت علاوه بر سرمایش، گرمایش زا نیز هستند، و از شیر برقی یا المنت استفاده شده که شیر برقی عمل‌کرد و مصرف برق کم‌تری نیز دارند.

اگر کولر گازی با کنترل از راه دور می‌خرید، بهتر است دکمه‌ی خاموش و روشن کردن کولر گازی، علاوه بر کنترل روی پنل کولر گازی نیز تعبیه شده باشد. که در مواقعی که ریموت کنترل از کار افتاد، بتوان از دستگاه استفاده کرد.


شروع ضمانت نامه‌های کولر گازی اغلب شرکت‌ها دارای سه گزینه است:
از تاریخ صدور فاکتور
از تاریخ نصب کولر گازی
از تاریخ تولید کولر گازی

شما بهتر است که گزینه‌ی دوم را انتخاب کنید.


گروه آب و هوایی ایران عبارتند از:
برای شهرهای معتدل و مرطوب
برای شهرهای گرم و خشک
برای شهرهای گرم و مرطوب


برای هر کدام از گروه های آب و هوایی سه حالت وجود دارد که عبارتند از:

دسته‌ی اول: معتدل و مرطوب
اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 400 تا 500 بی‌تی‌یو
اماکن اداری: برای هر متر مربع 500 تا 700 بی‌تی‌یو
اماکن تجاری: برای هر متر مربع 700 تا 1000 بی‌تی‌یو


دسته‌ی دوم: گرم و خشک
اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 500 تا 600 بی‌تی‌یو
اماکن اداری: برای هر متر مربع 600 تا 800 بی‌تی‌یو
اماکن تجاری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 بی‌تی‌یو


دسته‌ی سوم: گرم و مرطوب
اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 600 تا 800 بی‌تی‌یو
اماکن اداری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 بی‌تی‌یو
اماکن تجاری: برای هر متر مربع 1000 تا 1200 بی‌تی‌یو


مقدار بی‌تی‌یو به عوامل آب و هوایی و رعایت استانداردهای مبحث 19 ملی ساختمان نیز مربوط می‌باشد.

عواملی نظیر:
عایق بندی پنجره‌ها که ممکن است یک جداره و یا دو جداره باشند.
عایق بندی سقف و دیوار
ساختمان رو به آفتاب باشد یا خیر و عوامل دیگر که ممکن است درساختمان نقش قابل توجهی ایفا کند.

البته به این نکته توجه کنید در همه‌ی موارد بالا استثناء هم وجود دارد و بایستی به میزان رفت و آمد نفرات در هر متر مربع و یا گرمایش سایر دستگاه‌ها مانند لامپ، اجاق گاز، یخچال و ... توجه کرد و بهتر است کارشناس قبل از خرید و نصب کولر گازی از محیط بازدید به عمل آورد.


توصیه‌هایی برای استفاده‌ی صحیح کولر گازی:
بزرگ‌ترین عامل گرم شدن اتاق‌ها معمولا آفتاب است. این گرما به سرعت از راه شیشه و پنجره‌ها و به آهستگی از طریق دیوارهای خارجی و سقف به اتاق تحمیل می‌شود. با استفاده از موارد ذیل می‌توان مقدار گرمایش تحمیلی را کاهش داد.
1. استفاده از پرده یا کرکره‌ی داخلی
2. استفاده از سایه‌بان
3. استفاده از شیشه‌های رفلکس
4. عایق کاری سقف و دیوارهای خارجی اطراف محل نصب کولر گازی

دومین منبع بزرگ بار گرمایی اتاق‌ها معمولا وسایل الکتریکی از قبیل رایانه‌ها، مانیتورها، دستگاه‌های کپی، چراغ‌های روشنایی و... می‌باشند که این نوع بار در ادارات محسوس است. یک راه کاهش از این بار، خاموش کردن آن‌ها در مواقع بیکاری است. راه دیگر این است که برای روشنایی به جای لامپ‌های شیشه‌ای از لامپ‌های فلورسنت که اتلاف گرمای کمتری دارند استفاده شود.

بار سرمایی هوای نفوذی ممکن است بسیار زیاد باشد. باز بودن پنجره باعث می‌گردد که بخش عمده‌ای از توان کولر گازی صرف خنک کردن بیهوده‌ی هوای گرم ورودی شود که این سبب افزایش مدت کار کمپرسور و فرسودگی زود هنگام آن گردد. ضمن اینکه اتاق هم به نحو مطلوب خنک نمی‌شود.
اگر درهای داخلی هم باز باشند کولر گازی به جای خنک کردن فقط یک اتاق در واقع باید چندین فضا را خنک کند.

2020 © Copyright - almaatech.ir