معرفی فن کویل


واحد فن کویل دستگاهی جهت سرمایش و گرمایش و بطور کلی تهویه مطبوع در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی می‌باشد.
یک فن کویل از اجزای زیر تشکیل شده است:
1- فن
2- کویل‌های گرمایش و سرمایش
3- فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو
4- شیر فلکه
5- شیر هواگیری

در فن کویل‌ها درجه حرارت توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه به روش‌های متداول کنترل می‌شود.


  - انواع:

فن‌کویل‌ها عموما به صورت‌های زیر ساخته می‌شوند:
1- فن کویل‌های زمینی
ظرفیت این فن کویل‌ها 200 الی 1000 فوت مکعب در دقیقه بوده و هوا را بصورت بالا زن یا روبرو زن منتشر می‌سازند.

2- فن کویل‌های سقفی
ظرفیت این فن کویل‌ها هم معمولا بین 200 الی 1000 فوت مکعب در دقیقه می‌باشد. این فن‌کویل‌ها به دوصورت کابینت دار و بدون کابینت می‌باشند.

3- فن کویل‌های کانالی
در ظرفیت‌های 600 الی 2000 فوت مکعب در دقیقه ساخته می‌شوند و به سه طرح زیر می‌باشد:
* کانالی سقفی توکار
* کانالی سقفی روکار
* کانالی دیواری روکار ایستاده


  - نحوه‌ی کارکرد:

فن کویل‌ها معمولا به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالت اول فن کویل فقط حرارت و برودت مورد نیاز را تامین می‌کند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و بوسیله کانال‌های توزیع هوا در سطح محل منتشر می‌گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظرانجام گیرد. در این حالت میزان بار سرمایی وگرمایی توسط ترموستات بکار رفته در فن کویل و با خاموش و روشن شدن فن تنظیم می‌گردد. در حالت دوم علاوه بر تامین حرارت و برودت مورد نیاز، وظیفه تامین هوای تازه را نیز بعهده دارد. بدین صورت که فن دستگاه، هوای تازه را از طریق دریچه تعبیه شده در پشت فن کویل گرفته و در محل پخش می‌کند. از محاسن این روش می‌توان به کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم هوارسان اشاره کرد.


  - اجزای تشکیل دهنده:

یک فن کویل تشکیل شده از:
کویل گرمایش و کویل سرمایش و بادزن و فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو و تشتک تخلیه تقطیر اتو... دراین واحدها درجه حرارت گرمایش وسرمایش توسط ترموستات و مقدار رطوبت توسط هیومیدستات و مقدار هوا توسط بادزن و مقدار هوای تازه به روش‌های متداول کنترل می‌شود.

اجزای اصلی واحدهای فن کویل عبارتند از:
فیلتر هوا و بادزن. واحدهای فن کویل می‌توانند دارای مقاومت الکتریکی و کویل‌های گرمایش با بخار آب یا آب گرم کننده نیز باشند. غالب گرمکن‌های الکتریکی برای استفاده در فصل پاییز در نظر گرفته می‌شوند تا مشکل تبدیل وضعیت تابستانی-زمستانی در سیستم‌های دو لول‌های مرتفع گردد.
وجود یک فیلتر قابل تعویض یا قابل شستشو با بازده 35 در قبل از بادزن موجب می‌گردد تا از مسدود شدن و گرفتگی مسیر عبور هوا از رئی کویل توسط خاک یا الیاف موجود در هوای در حال گردش جلوگیری شود همچنین با استفاده از این فیلتر از موتور بادزن حفاظت خواهد شد و مقدار آلاینده‌هایی که توسط هوا جابجا می‌شوند در داخل فضای تهویه شده کاهش میابد. تشتک تخلیه تقطیرات واحدهای فن کویل دارای عایق هستند.

استفاده از عایق‌هایی با دهانه‌های دمپردار که برای اتصال به دریجه‌های تازه روی دیوارهای خارجی ساختمان طراحی شده‌اند اختیاری است. کاربرد این واحدها توصیه نمی‌شوند زیرا فشار باد موجب خواهد شد مقدار هوای تازه ورودی از کنترل خارج شود. بعلاوه وقتی این واحدها در اقلیم سرد استفاده می‌گردند باید احتیاط لازم برای جلوگیری از یخ زدن کویل صورت پذیرد.


  - نوع و محل نصب

فن کویل‌های سقفی را می‌توان به سیستم کانال کشی متصل و توسط آن چندین دریچه را تغذیه کرد. در مواردی که کنترل اختصاصی اتاق‌ها ضرورت نداشته باشد و بتوان برگشت هوا را مشترک درنظر گرفت‌‌ ‌(مثلآ خانه‌های آپارتمانی) می‌توان از یک فن کویل برای تغذیه چندین اتاق استفاذه نمود. در اینصورت برای تامین افت فشار بیش‌تر باید موتور بادزن بزرگ‌تر انتخاب شود. هوای تازه‌ای که توسط هوارسان تامین می‌شود را در فن کویل سقفی می‌توان به محفظه ورودی هوا به فن کویل و یا مستقیمآ به داخل اتاق تغذیه کرد.
 
اگر هوای تازه را مستقیمآ به داخل اتاق وارد می‌کنید باید آن را قبلآ تا درجه حرارت اتاق گرم کنید تا در صورت خاموش بودن فن کویل افراد احساس عدم آسایش نکنند انتخاب کویل بر مبنای درجه حرارت هوای مخلوط ورودی به کویل و درجه حرارت لازم در خروج از کویل انجام می‌شود به نحوی که نیازهای سرمایش و گرمایش اتاق را نیز پاسخگو باشد. فن کویل‌های سقفی فضایی را درکف ساختمان اشغال نمی‌کنند و معمولآ ارزان‌تر هستند.
در ساختمان‌ها یا نواحی که مقدار بار گرمایش زیاد است استفاده از مدل‌های عمودی (زمینی) نتایج بهتری خواهد داشت. با نصب فن کویل در دیوارهای خارجی یا زیر پنجره‌ها مقدار گرمایش بیش‌تر خواهد بود.


  - انتخاب دستگاه فن کوئل

برخی از طراحان هنگام انتخاب فن کویل‌هایی که کلید کنترل دور (3 سرعته) دارند. ظرفیت سرمایش اسمی در سرعت متوسط را مبنا می‌گیرند. این امر موجب افزایش ضریب اطمینان دستگاه و آرام‌تر کار کردن آن خواهد شد زیرا هنگامی که فن کویل در دور زیاد کار کند ظرفیت حرارتی آن افزایش خواهد یافت.
وقتی هوای تازه قبلآ توسط سیستم‌های مرکزی (هوارسان) تا درجه حرارت حدود 70 سرد یا گرم شده باشد فن کویل‌ها باید فقط بارهای سرمایی و گرمایی فضای مورد نظر را تامین کنند.  - سیم کشی فن کویل
معمولآ موتور بادزن فن کویل‌ها از نوع موتورهای کوچک خازن‌دار یا قطب کوچک سایه‌ای و مجهز به محافظت در مقابل اضافه بار شدن هستند. توان مصرفی بزرگ‌ترین فن کویل‌ها (حتی در سرعت زیاد) به ندرت از 30 تجاوز می‌کند وجریان راه اندازی آن‌ها از 2.5 آمپر بالاتر نخواهد رفت.
درطراحی مدار سیم کشی باید مقررات ملی و محلی توجه شود.
معمولآ سیستم سیم کشی فن کویل‌ها از سیستم روشنایی مجزا است.


  - کنترل ظرفیت فن کویل
کنترل ظرفیت فن کویل می‌تواند توسط تغییر مقدار گذر آب درون کویل کنار گذر کردن هوا از اطراف کویل تغییر سرعت بادزن و یا ترکیبی از این روش‌ها انجام شود. مقدار گذر آب توسط ترموستاتی که در مسیر هوای برگشت یا روی دیوار نصب می‌گردد کنترل می‌شود کنترل سرعت بادزن می‌تواند از نوع دستی خودکار باشد.

معمولآ کنترل خودکار بصورت روشن/خاموش است و انتخاب سرعت بصورت دستی انجام می‌شود. در برخی از فن کویل‌ها از موتورهای دور متغیر برای تنظیم سرعت استفاده می‌گردد.

وقتی کنترل ظرفیت فن کویل از طریق کنترل سرعت بادزن انجام می شود ترجیحآ از ترموستات اتاقی استفاده کنید.

استفاده از کنترل روشن/خاموش برای بادزن مناسب نیست زیرا:
1- معمولآ تغییر سطح صدای حاصل از بادزن بیش‌تر از صدای مداوم آن آزار دهنده خواهد بود.
2- الگوی گردش هوا در اتاق بسیار متغیر خواهد بود.


  - کاربرد فن کوئل‌ها

بهترین کاربرد سیستم فن کویل مربوط به مواردی است که بخواهیم درجه حرارت هر فضا بطور جداگانه کنترل شود. همچنین با استفاده از سیستم فن کویل از انتقال آلودگی بین اتاق‌ها جلوگیری خواهد شد.

کاربردهای مناسب این سیستم عبارتند از:
هتل‌ها و متل‌ها و ساختمان‌های اپارتمانی و ساختمان‌های اداری.

اگر چه در تعدادی از ساختمان‌های بیمارستان‌ها نیز از سیستم فن کویل استفاده می‌شود ولی این موضوع چندان مناسب نیست زیرا بازده فیلتر هوای فن کویل‌ها کم است و نگهداری و تمیز کردن آن‌ها نیز مشکل خواهد بود.


  - مزایا

مزیت‌های اصلی سیستم‌های تمام آب عبارت‌اند از:
1- سیستم تغذیه سیال سرد کننده (لوله کشی در قیاص با کانال کشی) فضای کم‌تری اشغال خواهد کرد.
2- نیازی به اتاق بادزن مرکزی اصلآ وجود ندارد و یا ابعاد آن کوچک‌تراست.
3- فضای مورد نیاز برای عبور کانال‌های هوا کوچک‌تر خواهد بود.

در این سیستم می‌توان فن کویل فضاهایی که نیاز به تهویه مطبوع ندارند را خاموش کرد.
برای اینکه پاسخ سیستم به تغییر مقدار بارهای سرمایش و گرمایش سریع باشد می‌توان ظرفیت فن کویل را بیش‌تر در نظر گرفت.
در این سیستم جون امکان استفاده از اب گرم کننده با درجه حرارت پایین‌تر نیزبرای تامین گرمایش وجود دارد استفاده از فن کویل به ویژه درسیستم‌های بازیافت حرارت یا سیستم‌های حرارت خورشیدی مناسب است.


  - معایب فن کویل

تعمیرات سیستم‌های تمام آب بیش‌تر از سیستم‌های تمام هواست و غالبآ این تعمیرات در فضاهایی صورت می‌گیرد که افراد حضور دارند. در واحدهایی که نقطه شبنم آن‌ها کم است ضروری است سیستم جمع آوری تقطیرات پیش بینی وبه طور ادواری تمیز گردد.

در برخی موارد جمع‌آوری و تخلیه تقطیرات مشکل و هزینه بر خواهد بود. همچنین تمیز کردن کویل واحدهای فن کویل نیز مشکل است. چون فیلتر هوای فن کویل‌ها معمولآ کوچک و دارای بازده کم می‌باشد برای اینکه مقدار جریان هوا کاهش نیابد باید بصورت متناوب آن را تعویض یا تمیز کرد.

گاهی اوقات که تمام رطوبت گیری توسط سیستم مرکزی تامین هوای تازه انجام می‌شود می‌توان از سیستم تخلیه تقطیرات صرف‌نظر کرد.

غالبآ هوای تازه از طریق پنجره یا نصب دریچه بر روی دیوارهای خارجی ساختمان تامین می‌گردد. مقدار هوای تازه‌ای که به این روش تامین می‌شود متاثر از اثر دود کشی جهت و سرعت باد خواهد بود.

اگر برای کنترل درجه حرارت اتاق از شیرهای تنظیم جریان اب سرد کننده استفاده می‌کنید این احتمال وجود دارد که مقدار رطوبت داخل اتاق در تابستان افزایش یابد.

برای کنترل شرایط اتاق می‌توان از کنترل کننده‌های دو وضعیتی استفاده کرد که در یک حالت سرعت بادزن را تغییر می‌دهد و در حالت دیگر مقدار اب سرد کننده عبوری از فن کویل را از طریق گذراندن از کنار کویل تنظیم می‌کند.


  - مشخصات فنی فن کویل‌ها

فن‌ها:
فن‌های دستگاه پلاستیکی و از جنس پلی آمین بوده که با نصب الکتروموتورهای کم صدا و طراحی صحیح پایه موتور موجب می‌گردد که دستگاه با حداکثر هوادهی و حداقل صدا مورد استفاده قرار گیرد.

دقت در ساخت و بالانس فن‌های پلاستیکی و عدم استفاده از فن‌های فلزی رایج علاوه بر اینکه از وزن دستگاه می‌کاهد ضمن حفظ استحکام کافی، از مشکلات مربوط به لرزش نیز پیشگیری می‌نماید، همچنین با کاهش توان الکتروموتورها از مصرف برق و هزینه‌های مربوط به آن کاسته می‌شود.


بدنه فن کویل:
بدنه فن کویل‌های زمینی زهش از جنس ABS بوده که ترکیبی از زیبایی و استحکام را ارائه می‌نماید و بدنه انواع سقفی به اقتضای شرایط استفاده، از ورق گالوانیزه و با پوشش رنگ ساخته می‌شود.


  - گزینه‌های انتخابی:

فن کویل‌ها دارای کلید کنترل دور سه مرحله‌ای جهت فن بوده و بنا به سفارش امکان افزودن برد الکترونیکی جهت کنترل دور فن با توجه به دمای هوای خروجی کویل نیز وجود دارد. این گزینه موجب افزایش کارایی دستگاه و صرفه جویی در مصرف انرژی می‌گردد.
همچنین امکان تعبیه دمپر هوای تازه و چهار لوله‌ای شدن کویل جهت تأمین نیازهای مشتری، به صورت سفارشی وجود دارد.


جمع آوری: محمدمیثم گل شیرازی

برای مشاهده انواع فن کویل‌ها اینجا کلیک کنید.

در پایان در صورت بروز هر سوال و یا ابهامی می‌توانید با شماره تلفن‌های 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

2020 © Copyright - almaatech.ir