1. خانه
  2. دانستنی ها
  3. آموزش جمع کردن گاز کولر گازی (پمپ دان کردن)
آموزش جمع کردن گاز کولر گازی (پمپ دان کردن)


نحوه جمع کردن گاز کولر گازی یا پمپ دان کردن کولر گازی چگونه است؟

جمع کردن گاز کولر گازی یا پمپ دان کردن چیست؟
پمپ دان کردن روشی است برای ذخیره کرده یا جمع کردن تمامی مبرد یا گاز درون لوله‌ها در داخل کندانسور.


چه زمان نیاز است که یک کولر گازی پمپ دان شود یا اصطلاحاً گاز آن جمع شود؟
این عمل زمانی انجام می‌شود که شما قصد جابجایی کولر گازی از محلی به محل دیگر را دارید یا اینکه اگر اسپلیت به هر دلیلی نیاز به تعمیرات داشته باشد شما می‌توانید با استفاده از این روش تمامی گاز موجود را در کندانسور جمع‌آوری کرده تا در هنگام نصب کولر گازی و بعد از تعمیرات بتوانید به راحتی از آن استفاده نمایید.


نکته:
این روش هم به‌صورت صحیح و عملی قابل انجام است هم به‌صورت تجربی و کاربردی که ما پیشنهاد می‌کنیم برای انجام این کار حتماً از یک تعمیرکار کولر گازی کمک بگیر‌ید زیرا در صورت انجام غیراصولی این کار توسط خودتان یا افراد غیر متخصص امکان آسیب رساندن به کمپرسور یا دیگر قطعات کولر گازی وجود دارد.


  - مراحل کار جمع کردن گاز کولر گازی:

اگر کولر گازی خاموش است آن را در حالت سرمایش روشن کرده و اجاره دهید تا مدت 15 دقیقه کولر گازی کارکرده تا سیکل تبرید کامل شود.

درپوش شیر سرویس که در بیرون و روی کندانسور قرار دارد را باز کنید.

شیلنگ گیج خود را در حالتی که گیج کاملاً بسته است به شیر سوزنی لوله برگشت (لوله ضخیم) شیر سرویس وصل کنید

شما برای این کار به یک دسته آچار آلن احتیاج دارید که با توجه به ظرفیت کولر گازی‌های مختلف اندازه آن متفاوت است به‌وسیله آچار آلن شیر رفت (لوله نازک) را آرام آرام ببندید در این حالت به عقربه گیج نگاه می‌کنید می‌بیند که درجه رو به کاهش است زمانی که درجه گیج به 10psi رسید شما باید شیر رفت (لوله نازک) را کاملاً بسته باشید.

و بعد از آن آزام آرام شروع به بستن شیر سرویس لوله برگشت (لوله ضخم) کنید زمانی که گیج فشار به زیر صفر و تا حدود وکیوم پایین آمد شما باید شیر برگشت (لوله ضخم) را کاملاً بسته باشید و به‌محض بستن کامل لوله برگشت باید دستگاه خاموش شود زمانی که دستگاه کاملاً خاموش شد شما عمل پمپ دان کردن کولر گازی را با موفقیت انجام داده‌اید و می‌توانید لوله‌ای کندانسور و اواپراتور را باز کرده تا بتوانید تعمیرات و جابه‌جایی را به‌راحتی انجام دهید.


آیا بدون داشتن ابزار خاصی می‌توان گاز کولر گازی را جمع کرد؟
بله، اما اگر شما مبتدی هستید و فاقد ابزاری مانند گیج فشار می‌توانید با داشتن یک آچار آلن این کار را انجام دهید.

در این روش بعد از باز کردن درپوش شیر سرویس زمانی که کولر گازی بیش‌تر از 15 دقیقه روشن است شیر سرویس رفت را کاملاً بسته و 30 ثانیه صبر کنید و شیر سرویس برگشت را نیز کاملاً ببندید و به‌محض بستن هر دو شیر سرویس کولر گازی را خاموش‌کنید ولی به دلیل عدم اطلاع از میزان ظرفیت دستگاه و طول لوله کولر گازی این روش اصولی نبوده و به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود و تمام عواقب و خسارات به عهده خودِ شماست.


نکته:
روشن نگه‌داشتن بیش‌ازحد کولر گازی بعد از بستن هر دو لوله کار بسیار خطرناکی است که در صورت انجام این کار امکان آسیب به خود و کولر گازی وجود دارد.

نکته:
حتماً برای انجام این کار کسی را همراه داشته باشید تا به‌محض جمع شدن کامل گاز و بستن شیر سرویس اسپلیت را خاموش کند.

2020 © Copyright - almaatech.ir