1. خانه
  2. دانستنی ها
  3. خنک سازی محصولات و تجهیزات خطوط تولید
خنک سازی محصولات و تجهیزات خطوط تولید


چکیده مطالب:
- نقطه پیوند صنعت تهویه و تولید
- تعریف تولید
- روش سیال واسط
- تجهیزات مناسب روش سیال واسط
- نتیجه گیری


  - نقطه پیوند صنعت تهویه و تولید:

تغییرات دما بسیاری از رفتار محصول به دست آمده را تعیین می‌کند و در تمامی مراحل تولید اعم از ترکیب و فرم دهی به محصول به ما کمک می‌کند. صنعت تهویه از آن‌جایی وارد خطوط تولید شد که پس از افزایش دما نیاز به کاهش و یا کنترل آن بوجود آمد.
از آن‌جایی که کارشناسان این بخش آگاهی لازم از الزامات تولید نداشتند، تولیدکنندگان را با مشکلات زیادی رودر روکردند، لذا برآن شدیم تا با تدوین این مقاله و طراحی و ساخت تجهیزات لازم و مناسب واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی  نیازهای این بخش را مرتفع سازیم.


  - تعریف تولید:

مطابق آن‌چه در دانش‌نامه ویکی پدیا آمده، تولید یا فرآوری یا زایش از اصطلاحات علم اقتصاد به معنی تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امکانات موجود است. فعالیت تولیدی سلسله اقداماتی است که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز صورت می‌گیرد.
امروزه آن‌چه حائز اهمیت است تولید نیست بلکه تولید مبنی بر روش‌های مهندسی و تجهیزات کارآمد و سریع است، که باعث رشد و شکوفایی واحدهای تولیدی می‌گردد.


  - الزامات تولید از دیدگاه مدیران داخلی:

مطابق دیدگاه مدیران آنچه ضامن ثبات و پیشرفت واحد تولیدی می‌گردد خودکار بودن سیستم‌ها، سرعت بالا، دقت لازم  
و عدم وابستگی به عوامل بیرونی می‌باشد.


  - روش سیال واسط:

در این روش بنابه دمای خروجی و ورودی به سیستم از راهکارهای زیر و یا ترکیبی از آن‌ها استفاده می‌کنیم.
1. حوضچه انتقال حرارت
2. برج خنک کننده
3. چیلر و مخزن تبادل

چنانچه دمای سیال خروجی از سیستم بیش از 75 درجه سلسیوس باشد بایستی از حوضچه انتقال حرارت استفاده شود. این حوضچه‌ها متشکل از یک سسیستم پمپاژ و یک یا چند فواره کف ساز می‌باشد که با افزایش سطح تماس سیال با هوای محیط باعث کاهش دمای آن می‌شود. در این روش محاسبه میزان سیال جبرانی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. ابعاد و مشخصات سیستم پمپاژ بستگی به دبی و دمای خروجی سیال از سیستم دارد.
در صورتی که دمای خروجی سیستم تا 75 درجه سلسیوس باشد بایستی از برج خنک کننده استفاده شود. این برج با استفاده از اختلاف دمای مرطوب محیط و سیال ورودی و گردش اجباری هوا از روی سطوح نازک شده سیال دمای آن را کاهش می‌دهد. بنابراین دمای سیال خروجی از برج خنک کننده همیشه تابعی از دمار مرطوب محیط خواهد بود.
چنانچه دمای سیال مورد نیاز سیستم نزدیک به دمای مرطوب محیط و یا کم‌تر از آن باد بایستی از دستگاه‌های چیلر و مخزن تبادل استفاده گردد. در این روش با استفاده از یک مخزن تبادل و دبی و دماهای مختلف ورودی و خروجی آن می‌توان به دمای مطلوب سیال واسط رسید.


  - تجهیزات مناسب روش سیال واسط:

پس از طراحی و انتخاب روش بهینه در خنک سازی سیال واسط انتخاب تجهیزات مناسب بسیار حائز اهمیت می‌باشد.


  - خوردگی:

از آنجایی که واحدهای تولیدی عموماً در شهرک‌های صنعتی مستقر می‌باشند وجود گازهای آلاینده و خورنده امری اجتناب ناپذیر خواهد بود، بنابراین پیش بینی تمهیدات لازم برای فلزات و تجهیزاتی که در معرض گرش دائمی و اجباری هوای محیط هستند الزامی است. در این روش تنها کندانسور چیلرهای هواخنک در معرض چنین خوردگی خواهند بود، لذا استفاده از کویل‌های هیدروفیلیک به دلیل خاصیت ضد خوردگی توصیه می‌گردد.


  - عدم وابستگی:

در واحدهای صنعتی عدم وابستگی به کارشناسان بیرونی و یا دور از دسترس بسیار حائز اهمیت می‌باشد. مطابق میل مدیران تمامی تجهیزات و ادوات تولید می‌بایست به آسانی و توسط کارشناسان داخلی شرکت قابل عیب یابی و تعمیر باشند و همچنین قطعات یدکی لازم برای این تجهیزات در دسترس باشد. بنابراین استفاده از چیلرهای روتین استفاده شده در بخش ساختمانی به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد، چیلرهای بخش تهویه ساختمانی به دلیل حجم بالای تولید و قیمت تمام شده کم‌تر توسط کارخانجات مجهز به بورد الکترونیکی و تجهیزات الکترونیکی منحصر به فرد همان شرکت می‌باشند. بنابراین عیب یابی و تعمیر این‌گونه چیلرها صرفاً‌ توسط شرکت فروشنده انجام خواهد شد. این امر به دلیل دسترس نبودن شرکت وارد کننده و یا عدم موجودی قطعه مورد نظر مورد دلخواه مدیران نخواهد بود.


  - افزایش ضریب ایمنی سیستم تبرید:

در واحدهای صنعتی اختلال در سیستم خنک کننده به منزله اختلال و یا تعطیلی خط تولید می‌باشد و تعطیلی خطوط تولید در مدت زمانی هر چند کوتاه می‌تواند ضررهای قابل توجهی را به شرکت‌ها وارد کند، بنابراین در استفاده از سیستم‌های تبرید پیش بینی مدار رزرو و یا استفاده از دو مدار مجزا و تعداد بیش‌تری از کمپرسورها توصیه می‌گردد.


  -  نتیجه گیری:

بر اساس مطالب فوق و تحقیقات میدانی به این نتیجه رسیدیم که طراحی و ساخت سیستم‌های خنک کننده واحدهای صنعتی مقوله‌ای مجزا از سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشند و بایستی با ملاحضات خاص خود به آن‌ها نگریست.
امید است مقاله فوق راهنمایی جهت انتخاب روش مناسب جهت تولید کنندگان عزیز باشد.

نویسنده: امیرعباس حسینی

2020 © Copyright - almaatech.ir