1. خانه
  2. دانستنی ها
  3. کولر گازی اینورتر و نحوه تشخیص آن از کولر گازی معمولی
کولر گازی اینورتر و نحوه تشخیص آن از کولر گازی معمولی

کولر گازی اینورتر چیست؟
کولر گازی دستگاهی است که گاز را به مایع و بعد از آن مایع را به گاز تبدیل می‌کند و به این ترتیب موجب تولید سرما می‌شود. دستگاه کولر گازی توسط شخصی به نام «ویلیس کریر» که به نام مخترع دستگاه تهویه شناخته شده است، طراحی و ساخته شد. کولرهای گازی از نظر نوع طراحی در مدل‌های متنوعی در بازار موجود هستند:

  - کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای
  - کولرهای دو تکه (اسپلیت)
  - کولرهای پرتابل (قابل حمل)
  - کولرهای ایستاده
  - کولرهای سقفی یا کاستی
  - کولرهای داکتی یا کانالی
  - کولرهای چند شعبه یا مولتی

صرف نظر از نوع طراحی، کولر گازی را می‌توان از نظر نوع کارکرد کمپرسور (موتور کولر گازی) به دو مدل ذیل تقسیم نمود:

  - دور ثابت:
در کولرگازی با دور ثابت، تنظیم دما به وسیله خاموش و روشن شدن کمپرسور انجام می‌گیرد که این عمل، باعث وارد شدن شوک به سیستم برق می‌شود.

  - دور متغیر (اینورتر):
کولر گازی با دور متغیر که به آن کولر گازی اینورتر گفته می‌شود به وسیله تغییر دور کمپرسور، از خاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور جلوگیری می‌کند و این فرآیند باعث صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شود؛ به همین دلیل به کولر گازی اینورتر گاهی کولر گازی کم مصرف هم گفته می‌شود.ویژگی‌های کولر گازی اینورتر

  - تغییر دور با اینورتر
یکی از ویژگی‌های کولرهای گازی کم مصرف (اینورتر)، تغییر دور کمپرسور به کمک تغییر فرکانس برق شهری است. این در صورتی است که در کولرهای گازی معمولی کمپرسور با تمام توان خودش کار می‌کند و در مقابل آلودگی صوتی معادل آن ایجاد می‌کند.

  - تغییرات دمایی
در کولرهای گازی کم مصرف (اینورتر) زمان رسیدن به دمای تارگت بسیار کوتاه است و تلورانس تغییرات دمایی در بارهای جزیی بسیار ناچیز است. به این دلیل که با تغییر کردن دور موتور درکمپرسورهای اینورتردار در برابر تغییر کردن بارهای حرارتی و برودتی مورد نیاز، انعطاف بیش‌تری وجود دارد.

  - توزیع هوای بهتر
در اسپلیت‌های جدید توزیع هوا توسط استپ موتورهای پیشرفته با پره‌های جدید انجام می‌شود که باعث می‌شود باد در 4 جهت مختلف با قدرت بیش‌تر پرتاب شود. در نتیجه از بروز آسیب‌های احتمالی در اثر توزیع یک‌نواخت برودت جلوگیری می‌کند.

  - فین‌های طلایی کندانسور
در شرایط آب و هوایی بحرانی که هوا دارای رطوبت بالا و دمای بسیار بالا می‌باشند، شرایط محیط باعث آسیب شدید به فین‌ها و پره‌های کندانسور می‌شود و برای طولانی مدت، باعث خورده شدن آن‌ها و کم شدن راندمان حرارتی ما بین هوای محیط و گاز مبرد می‌شود که در افت راندمان عملکرد سیستم، تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. از این رو در فین‌های جدید از جنس بهتر با قابلیت حافظت بیش‌تر در برابر خوردگی استفاده می‌کنند.

  - رطوبت زدائی اتوماتیک
این قابلیت ویژه که در اسپلیت‌های جدید به کار گرفته شده این امکان را فراهم می‌کند تا رطوبت حاصل از میعانات بخارهای آب در هوای اطراف اپراتور را دوباره بخار کرده و مانع از کاهش راندمان برودتی شود؛ زیرا این بخارهای میعان شده می‌توانند در زمان استراحت سیستم، گرد و غبار و باکتری‌های موجود در هوا را به خود جذب کرده و با تشکیل لایه‌های روی فین‌ها، از راندمان و بازدهی آن‌ها بکاهد.

  - تامین گرمایش کامل در فصول سرد
کولرهای گازی کم مصرف (اینورتر) بر خلاف کولرهای گازی معمولی، قابلیت تامین گرمایش کامل تا دمای 15- درجه را دارند. در زمستان با وجود هوای بسیار سرد بیرون، کولر گازی باید در حالت گرمایش از بیرون گرما گرفته و آن را به داخل هدایت کند که در کولرهای معمولی بعد از این که دمای خارج به دمای صفر و زیر آن رسید، فین‌های کندانسور یخ می‌زنند و مانع جذب شدن حرارت محیط و انتقال آن به داخل اتاق می‌شود. این نقص در کولرهای کم مصرف به خوبی برطرف شده است.


تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی
اولین تفاوتی که مشهود است، تفاوت قیمت کولر گازی اینورتر و قیمت کولر گازی معمولی است.
در کولر گازی اینورتر به دلیل استفاده از کمپرسور دور متغیر، نیازی به خاموش و روشن شدن کمپرسور به منظور برقراری تعادل در دما نیست و از این رو، در مصرف برق صرفه جویی می‌شود چرا که برق مصرفی در کولر گازی اینورتر از برق مصرفی کولر گازی معمولی کم‌تر است.
در کولر گازی اینورتر سرعت رسیدن به دمای مورد نظر، بالاتر از کولر گازی معمولی است.
تعمیرات کولرهای گازی اینورتر گران قیمت‌تر از کولرهای گازی معمولی می‌باشد؛ زیرا هنوز نیروی متخصص مسلط به تعمیر کولر گازی اینورتر زیاد نیست.
شاید مهم‌ترین مبحثی که در انتخاب کردن کولرهای گازی باید مورد توجه قرار گیرد، میزان مصرف انرژی آن‌ها در مقابل توان برودتی یا حرارتی تولیدی می‌باشد. این مقدار مصرف انرژی با درجه بندی برچسب انرژی قابل بررسی است. در کولرهای گازی بدون اینورتر راندمان عمل‌کرد آن‌ها به ندرت به درجه A می‌رسد؛ در حالی که در دستگاه‌های کولر گازی مدرن (که از گاز R410A و اینورتر در آن‌ها استفاده شده است) راندمان عملکرد آن‌ها تا ++A هم بالا می‌رود.


نحوه تشخیص کولر گازی اینورتر از معمولی
1. معمولاً کولرهای گازی اینورتر، دارای بسته بندی شیک و کاملا قابل قبولی هستند.
2. می‌توانید از برچسب نصب شده بر روی کولر گازی برای تشخیص اینورتر بودن کولر، استفاده کنید.
3. در کولرهای گازی اینورتر از گاز R410a استفاده شده است که این مورد بر روی دستگاه نشان داده شده است. اما کولرهای گازی معمولی با گاز R22  کار می‌کنند که این مورد نیز در برچسب روی کولر مشخص شده است.
4. روش دیگر تشخیص نوع کولر گازی، چک کردن میزان آمپر مصرفی این کولرهاست که روی برچسب فنی آن درج شده است. کولرهای اینورتر دارای مصرف 18000 (معادل 7 آمپر) هستند. اما در کولر معمولی این مصرف به 10 آمپر می‌رسد.
5. روش دیگر، نوسانات آمپر مصرفی آن‌هاست. برای تشخیص، اگر با یک آمپرمتر کلمپ مصرف آمپر کولر گازی اینورتر را اندازه بگیرید مشاهده می‌کنید که به صورت پی‌درپی تغیر می‌کند ولی در کولر گازی‌های معمولی ثبات وجود داشته و همیشه یک آمپر ثابت را نشان می‌دهد و مدام بالا یا پایین و دچار نوسان نمی‌شوند.

2020 © Copyright - almaatech.ir