loader-img
loader-img-2
گسترش سیستم های VRF
 
 

از اوایل 1980، سیستم‌های جریان متغیر مبرد (VRF)، یک گزینه عالی برای شرکت‌های طراح و مجری تاسیسات برق و مکانیک و مهندسان و سازندگان تجهیزات تاسیساتی و به عنوان یک جایگزین مناسب برای بخش سرمایش و گرمایش تجاری مطرح بوده است. با اینکه این تکنولوژی تا یک دهه پیش آنچنان شناخته شده و عمومی نشده بود و الزام استفاده از ان برای مهندسین تاسیسات و ساکنین مشخص نگردیده بود.

برای آشنایی با چگونگی کار VRF به مقاله «سیستم VRF» در وبسایت تاسیسات مکانیک و برق ارکان ارزش مراجعه کنید.

در واقع سیستم‌های VRF خلاء بزرگی را که سیستم‌های سنتی داشتند را پرکرده و مشکلات و معضلات سیستم‌های سنتی، در این سیستم حل شده بود.انرژی و پایداری

طبق گفته مایکل اندرلین، یکی از افراد موفق در زمینه بازرگانی سیستم‌های بدون داکت، VRF یکی از بخش‌های تهویه و تبرید است که بیش‌ترین رشد را در آمریکای شمالی داشته است.

فراتر از صرفه جویی در مصرف انرژی دیگر مزیت بزرگ VRF، استفاده همزمان از سرمایش و گرمایش در یک سیستم است.

اندرلین همچنین اضافه می‌کند که: «این مزیت در ساختمان خواهد بود که به چندین بخش نسبتا کوچک و مجزا تقسیم بندی شود و همچنین از نقطه نظر مقاوم سازی ساختمان، استفاده از این سیستم در اولویت است چرا که از طراحی بر اساس کانال کشی حجیم و گسترده در این سیستم خبری نیست.»

برای نمونه، صنایع هانتر درسان ماکروس، که تولید کننده تجهیزات آبیاری است، از این سیستم بهره برده است. این شرکت به دنبال روش‌های نوین و کارآمد بهره گیری از انرژی و به دنبال گواهی نامه لید (LEED) بود. زمانیکه به دنبال بازسازی ساختمان 4552 متر مربعی خود بود، در ابتدا خالی از سکنه بود ولی می‌توانست بازسازی شده و تبدیل به یک فضای مناسب برای تیم مهندسی شود. مدیران هانتر با شرکت تولید تجهیزات تاسیساتی مکانیکی ترین (Trane) که در زمینه VRF پیشرو است جهت یافتن راه حل مناسب ارتباط برقرار کردند و شرکت Trane به چند دلیل سیستم VRF را به آن‌ها پیشنهاد کرد، اول اینکه سیستم VRF در هانتر، قادر به انتقال مبرد سرد و گرم از طریق لوله‌های با قطر کوچک بود که در فضای داخلی ساختمان این لوله کشی اجرا می‌شد و مبرد از کویل‌های تعبیه شده در هر اتاق عبور می‌کند سپس فن‌ها هوا را از روی کویل سرد یا گرم عبور داده و فضا را سرد یا گرم می‌کرنند. با توجه به عدم نیاز به نصب سیستم چیلر جدید و یا کانال کشی، مدیران Trane اعلام کردند که هزینه نصب و راه اندازی بسیار پایینی خواهد داشت. با طراحی سه لوله‌ای و تکنولوژی تزریق بخار، Trane اعلام کرد که سیستم بازیابی حرارتی VRF قادر است تا عملکرد گرمایشی و بهره وری انرژی را بهبود بخشد.

با طراحی سیستم کمپرسور اسکرول  نامتقارن، دبی مبرد بیش‌تر شده و به تبع آن ظرفیت گرمایی سیستم 20% افزایش میابد. کمپرسورهای دور متغییر، مطابق با میزان تقاضا، صنایع هانتر را مجاز می‌کرد تا تنها اتاق‌های مورد استفاده گرم یا سرد شوند. مدیران هانتر از نتیجه این پروژه راضی بودند زیرا نه تنها ساکنین احساس آسایش بیش‌تری داشتند بلکه هزینه انرژی کاهش یافته بود و بهینه‌سازی انرژی مطابق با اهداف شرکت محقق شده بود. مدیران شرکت تولید تجهیزات مکانیکی Trane در مورد آینده بازار VRF به شدت خوشبین هستند. اندرلین اعلام که به دنبال یافتن راه هایی برای بهبود توزیع هوا متناسب با دماهای بالاتر است. همچنین این شرکت به دنبال استفاده از مبردهای جدید با GWP پایین است. این امر نه تنها باعث بهبود کارایی سیستم، بلکه سبب کاهش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای خواهد شد.

 گردآورنده: حسین حاجی زین العابدینی

 
 

برای مشاهده سیستم‌های VRF کلیک کنید.

در پایان در صورت بروز هر سوال و یا ابهامی می‌توانید با شماره تلفن‌های 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.
 

2020 © Copyright - almaatech.ir