کولر گازی چگونه کار میکند؟

کولر گازی در سیستم های گرمایشی و سرمایشی چگونه کار میکند؟

به تمامی دستگاه‌هایی که دارای چرخه سرمایش بر مبنای تراکم و انبساط گاز هستند کولر گازی می گویند که به آن ها سیستم تهویه مطبوع نیز گفته میشود. سوالی که همیشه برای اکثریت پیش می آید این است که کولر گازی چگونه کار میکند؟ کولر گازی می‌تواند رطوبت، دما و کیفیت هوا را تغییر دهد. کولر گازی انرژی گرمایی موجود در هوای خانه را میگیرد و گرمای آن را به بیرون انتقال میدهد و هوای سرد را جایگزین میکند و همین امر باعث خنک شدن فضای مورد نظر خواهد شد. گاز خنک در لوله های کولر گازی به وسیله یک کمپرسور جریان پیدا میکند و در زمان خروج از کمپرسور به علت فشار، گرم شده سپس به بخش بیرونی وارد میشود.

 

اجزای مکانیکی کولر گازی

 • کمپرسور
 • شبکه اواپراتور یا خنک
 • گاز مبرد
 • قن
 • شبکه کندانسور یا داغ

هوا در میان سیم پیچ اواپراتور به گردش در می آید و هوایی که در میان آن بوده خنک میشود و با استفاده از یک سری دریچه هوا، به وسیله فن داخلی هوای خنک در تمامی محیط مورد نظر پخش میشود. همچنین تصفیه هوا در کولر گازی های پنجره ای، ایستاده و پرتابل به وسیله فیلترهای آن انجام میگیرد. این عمل باعث میشود آلودگی و گرد و غبار ها جمع شود. در برخی از سیستم های کولر گازی فیلترها دائمی می باشد و برای از بین بردن خاکی که در آن جمع شده باید به صورت مدوام شسته شوند. اما بیشتر کولر گازی های پنجره ای و دیواری دارای فیلترهای یکبار مصرف بوده که می توان آن ها را جایگزین کرد. اگر فیلترها مسدود شوند، جریان هوا را محدود می کنند و باعث می شوند سیستم به طور ناکارآمد کار کند.

 

بیشتر بخوانید: عیب یابی و تعمیر کولر گازی

 

نحوه کارکرد کولر گازی در حالت گرمایشی

زمانی که گاز مبرد داخل کولر گازی در حالت گرمایشی باشد، سیکل توسط یک شیر چهار طرفه تغییر کرده و با گرم شدن گاز مبرد در کمپرسور مستقیما به طرف اواپراتور رفته و با از دست دادن گرمای خود در آن مکان، باعث گرم شدن لوله  اواپراتور و در نهایت گرم شدن محیط مورد نظر خواهد شد.

 

 

نحوه کارکرد کولر گازی در حالت سرمایشی

عملکرد گرمایش کولر گازی مثل حالت سرمایش آن بوده تنها فرق جزئی آن این است که در زمستان گرما را تأمین میکند. در تابستان، در یک سیکل مشخص دستگاه گرمای خانه را جمع می کند و آن را به بیرون هدایت می کند. اما در زمستان زمان استفاده از حالت گرمایی نوع چرخه تغییر میکند و از طریق شیر برقی صورت میگیرد. به این صورت که مبرد گرم شده به جای انتقال به سمت کندانسور و خنک شدن آن به وسیله فن، به طرف سیستم داخلی اواپراتور جریان پیدا میکند. با چرخیدن فن داخلی و اختلاف دما بین اواپراتور با محیط، فضای داخلی گرم میشود. پمپ حرارتی در شرایطی که دمای بیرون از انجماد بالا باشد بهتر عمل خواهد کرد. در دمای زیر صفر درجه، انرژی اضافی لازم بوده و کولر گازی می تواند سی تا شصت درصد انرژی کمتری برای تأمین همان اختلاف حرارت در برابر حالت سرماسازی از راه عنصر گرمایش مقاومتی صرفه جویی کند.

 

فناوری پیشرفته نرم افزاری کولر گازی

با استفاده از دکمه Mode دیگر نیازی برای تغییرات زیاد با دکمه های دیگر ندارید زیرا با ریموت روی این دکمه توی کولرهای گازی سامسونگ، گرین، ایران رادیاتور و ... به راحتی تمامی این تغییرات را روس صفحه نمایش کنترل و مدیریت نمایید.

 • AUTO

منظور از حالت اتوماتیک، یعنی تنظیم خودکار فعالیت کولر بر اساس دمای محیط است. 

 • FAN

با انتخاب این حالت، بدون روشن شدن کمپرسور فقط هوا جابجا می‌شود.

 • COP

تناسب ظرفیت گرمایش کولر گازی با حداکثر میزان برق مصرفی آن که ضریب بازدهی و عملکرد دستگاه را نشان می‌دهد.

 • COOL

انتخاب این حالت، کمپرسور در دمای هوای بالا با هدف سرما سازی شروع به فعالیت میکند و هوای محیط را خنک می‌کند.

 • DRY

انتخاب این حالت، در مناطق شرجی سبب جذب رطوبت هوا می‌شود.

 • EER

این حالت نسبت حداکثر ظرفیت سرمایش یک دستگاه کولر گازی به میزان مصرف آن در مدت زمان 1ساعت شاخصی است که ضریب بهینه مقدار مصرف انرژی را با واحد BTU بیان می‌کند. به عبارت دیگر هر چه این مقیاس بیشتر باشد مصرف انرژی دستگاه بهینه‌تر است.   

 • Heat

انتخاب این حالت، برای بهره‌مندی از باد گرم کولر گازی و عملکرد گرمایش آن در فصل زمستان به کار می رود.

 

تکنولوژیهای جدید در کولرهای گازی

مهمترین مواردی که اکثر مصرف کنندگان در استفاده از کولرگازی سری های قبل به مشکل بر می خوردند بادی بود که هنگام کار کولر مستقیم برخورد می شد زیرا این باد برای افرادی که دارای آلرژی یا مشکل سینوزیتی هستند مضر می باشد. با این حال در تکنولوژی های جدید این مشکل با اعمال منافذ ریز مانع انتقال باد به صورت مستقیم می شود و هیچ مشکلی از بابت این که کسی در جلوی کولر قرار گرفته با کسی که در دور دست باشد فرقی ندارد.

موارد مهم که در این تکنولوژی ها از نظر کاربردی اعمال شده شامل موارد زیر می باشد:

 • فناوری دیگری که در سری های جدید کولرهای گازی مشاهده می شود شناسایی هوشمند افراد نزدیک کولر می باشد زیرا دمای بدن افراد می تواند در نحوه انتقال سرمایشی و گرمایشی تاثیر بگذارد.
 • کنترل از راه دور یکی دیگر از موارد مهم دیگر این تکنولوژی می باشد که باعث می شود زمانی که در بیرون از منزل یا محیط مورد نظر هستید قبل از رسیدن با کنترل از راه دور با موبایل خود یا وای فای مدیریت دما را داشته و تنظیم و سپس وارد شوید و این باعث صرفه جویی در زمان نیز می شود.
 • داشتن دکمه sleep یا همان حالت خواب که به صورت دو منظوره در هنگام خواب مورد استفاده قرار می گیرد تا در هر ساعت از شب و روز به صورت اتوماتیک تنظیم می کند تا در هنگام خواب احساس خوشایندی داشته باشید و تغییر دمایی نداشته باشید.
 • داشتن زمان سنج نیز یکی از کاربردهای مهم می باشد که در تکنولوژی جدید به کار رفته تا بتوانید در هر تایمی کولر را به صورت اتوماتیک روشن و خاموش نمایید.
 • مورد مهم و خوب دیگر تعبیه محافظ شوک الکتریکی که در هنگام نوسانات ناشی از جریان برق که باعث سوختگی و قطع کولر می شود رفع شود.
 • رطوبت گیر، این مورد نیز باعث می شود رطوبت هوا را جذب و به هوای خشک و معتدل تبدیل نماید که برای مناطق شرجی کاربرد خوبی دارد.
 • داشتن دکمه RESET در فناوری جدید باعث شده که دیگر برای هر مورد یا مشکلی نیاز به سرویس کار یا کارشناس نباشد و با یه ریست به راحتی دستگاه را به حالت اولیه برگرداند که کاربرد خوبی دارد.
 • و در آخر موردی که بیشتر مورد توجه خریداران قرار گرفته داشتن طراحی سه وجهی می باشد که موجب شده تا باد در هر چهار طرف محیط چرخش داشته و به یک اندازه انتقال باد داشته باشد.

 

 

سوالی که برخی از کاربران می پرسند این است که آیا کولر گازی با آب کار می کند؟

خیر. کولر گازی با مصرف برق می باشد و به هیچ انرژی دیگری نیاز ندارد.

و اینکه مصرف سوخت کولر گازی چیست؟

مصرف کولر گازی با برق می باشد و نیازی به گاز شهری یا آب ندارد و اینکه مصرف برق آن به دو صورت تک فاز و سه فاز می باشد که در دستگاه های کوچک از تک فاز و دستگاه های بزرگ و قدرتمند از سه فاز استفاده می کنند.

 

نتیجه گیری:

همانطور که در بالا مشاهده نمودید ما تمامی موارد در نحوه کار کولر گازی را برای شما توضیح دادیم بنابراین توضیح کلی و کوتاهی که می دهیم این است که همه کولرهای گازی به یک صورت کار می کنند فقط هر شرکتی در نحوه طراحی و خدمات رسانی متفاوت می باشد و امکاناتی که در سری های جدید کولر گازی اعمال شده و بسیار کاربردی می باشد متفاوت می باشد و در صورتی که کمی فنی باشید می توانید برخی کارهای آن را خودتان انجام دهید در غیر این صورت با کارشناسان ما در همین سایت در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را برای شما انجام دهند.

در همین سایت ما با کارشناسان فنی به سوالات شما درباره خرید به صورت آنلاین پاسخ می دهیم بنابراین اگر سوالی دارید حتما از بخش چت آنلاین پایین سمت راست صفحه شروع به گفت گوی آنلاین نمایید.

 

جهت مشاهده مشخصات فنی و خرید بهترین مارک کولر گازی اینورتر و کم مصرف و سوالاتی از این قبیل، به صفحه فروشگاه خرید کولر گازی مراجعه نمایید.

 

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir