کولر گازی اینورتر چیست؟

تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر ؟

زمانی که شما به دنبال خرید کولر گازی از نوع اینورتر می‌روید شاید تنها ذهنیت شما این است که مصرف برق آن نسبت به کولر گازی های بدون اینورتر کمتر است و نیازی به پرداخت هزینه سنگین قبض برق را ندارید اما این تنها یک مورد از ویژگی های تکنولوژی اینورتر می‌باشد. اگر شما از قبل کولر گازی اینورتر خریده اید در این مطلب میتواند در مورد ویژگی های محصول خود مطالعه کنید و در غیر این صورت ترقیب به خرید کولر گازی اینورتر به دلیل ویژگی های آن خواهید شد.

کولر گازی اینورتر

 

همچنین میتوانید در ارتباط با نحوه تشخیص کولر گازی اینورتر اصل و تقلبی نیز اطلاعات کسب بفرمایید.

 

تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر در سیکل تبرید ؟

کولر گازی های اینورتر دارای یک برد اینورتر و کمپرسور از نوع دور متغیر می‌باشد ولی کولر گازی های بدون اینورتر تنها دارای یک خازن و سیم پیچ استارت و کمپرسور آن از نوع دور ثابت می‌باشد در سایر قطعات این 2 مورد کاملا شبیه به یکدیگر هستند. 

دارای اینورتر : با یکسان شدن دمای محیط با دمای تنظیم شده کمپرسور خاموش نمی‌شود ولی گشتاورد موتور کاهش می‌یابد. 
بدون اینورتر : با یکسان شدن دمای محیط با دمای تنظیم شده کمپرسور خاموش می‌شود.

مثالی ساده برای درک بهتر موضوع اینورتر: 

در نظر بگیرید در یک روز گرم تابستانی که دمای هوا داخل منزل 40° C است و شما کولر گازی اینورتر خود را روشن می‌کنید و دستگاه با دور 1500prm  شروع به کار می‌کند پس از گذشت 50 دقیقه دما به 30 C° می‌رسد و دور کمپرسور چون متغیر است به 900prm تغیر پیدا می‌کند همچنان هرچه به دمای تنظیم شده نزدیک می‌شود میزان گشتاورد آن نیز کاهش می‌یابد و این کار تا زمانی که دستگاه را خاموش نکنیم ادامه دارد.
(کمپرسور به صورت متوالی خاموش روشن نمیشود که به کمپرسور فشار وارد شده و برق مصرفی دستگاه برای استارت اولیه زیاد شود) .
Prm : دور بر دقیقه ( Revolutions Per Minute )

همین شرایط را در نظر بگیرید ولی متغیر ما در این مثال کولر گازی بدون اینورتر می‌باشد. 
کمپرسور شروع به کار می‌کند و با دور 1500prm  شروع به عملیات خنک سازی محیط میکند پس از گذشت 50 دقیقه دما به محض رسیدن به C°30 کمپرسور خاموش می‌شود و این خاموشی تا زمانی که دمای محیط بالا نرود ادامه دارد. 
(کمپرسور به صورت متوالی در صورت تغیر دما روشن و خاموش می‌شود که به کمپرسور فشار وارد شده و دستگاه برق زیادی جهت استارت اولیه مصرف می‌کند.) 

اسپلیت اینورتر

 

اینورتر همانند پدال گاز ماشین عملکرده و زمانی که نیاز باشد سرعت این ماشین افزایش و زمانی که نیاز نباشد در یک سرعت ثابت به کار خود ادامه می‌دهد .
 

شاید فکر کنید که دستگاه های بدون اینوتر چون خاموش می‌شوند و دائم در حال کار نیستند استهلاک کمتری دارند اما این نظر اشتباه است و استهلاک زمانی ایجاد می‌شود که استارت اولیه انجام شود همچنین نحوه عملکرده ذکر شده توسط کولر گازی را میتوان به یخچال و فریزر های اینورتر نیز ربط داد. 

نکته :

1-شاید در ذهن شما اینورتر یک قطعه مکانیکی باشد اما واقعیت این امر این است که اینورتر یک برد الکترونیکی می‌باشد.

2-اینوتر ها ظرفیت های متفاوتی دارند به طور مثال برای یک کولر گازی 20000 و یک کولر گازی 60000 از دو ظرفیت متفاوت اینورتر استفاده می‌شود.

 

از مزایای استفاده از اینورتر:

سرعت سرمایش و گرمایش بیشتر، یکنواخت بودن دما، میزان صدای مزاحم در دستگاه های اینورتر کمتر است، کاهش انرژی مصرفی ، کاهش هزینه برق، افزایش عمر موتور، تغییر سرعت موتور، تغییر جهت چرخش موتور ، حفاظت در برابر بار اضافی ، استارت اولیه موتور در سرعت بیشتر و همچنین در صورت نبود اینورتر استارت الکترو موتور ها جریان چند برابر جریان نامی از شبکه برق  میکشند این میتواند آسیب جدی به شبکه برق برساند ( اگر هنگام روشن کردن کولر برق خانه  در ثانیه رفت و برگشت کرد این به دلیل عدم وجود اینورتر می‌باشد).

کولر گازی اینورتر

 

صدای مزاحم کمتر در دستگاه های اینورتر :

اسپیلت های بدون اینورتر چون آمپر بالایی دارند به همین خاطر گرمای مزاحم در خوده کولر گازی ایجاد می‌شود که تاثیر در دمای محیط دارد و انرژی زیادی بابت این موضوع تلف می‌شود و چون این دستگاه دور زیادی دارد لرزش و صدای تقریبا زیادی تولید میکند ولی این مسئله کاملا در اسپلیت های اینورتر برعکس بوده است. 

 

از معایب دستگاه های اینورتر :

میتوان به مسئله نوسانات برق و افت ولتاژ ایران  اشاره کرد همانطور که گفتیم اینورتر یک برد الکتریکی است و با نوسانات برق امکان سوختن این برد وجود دارد که بخش قابل توجهی از قیمت کولر گازی را برد اینورتر تشکیل میدهد ولی دستگاه های غیر اینورتر تنها یک خازن دارند که حتی در صورت سوختن میتوان آن را با هزینه ی کمی تهیه کرد.

 

تاریخچه ای کوتاه از اینورتر

در دهه 1800 توماس ادیسون عقیده بر این داشت که جریان DC روشی برتر برای تامین انرژی الکتریکی ازجریان متناوت AC  است. اما رقیب اون در مباحث علمی یعنی نیکولا تسلا در این باره نظری دیگری داشت کشمکش های زیادی بین این دو به وجود آمد اما در نهایت نیکولا تسلا بود که توانست نظریه خود را ثابت کرده و از آن زمان تاکنون جهان بر روی قدرت AC کار کرده است.

 

اما جریان AC  و DC  چیست ؟

جریان مستقیم را DC و جریان متناوب را  AC  می‌نامند.
اینورتر یک مبدل است که جریان برق مستقیم را به متناوب تبدیل میکند.
اگر بخواهیم مختصر بگوییم برقی که تولیدی از پنل های خورشیدی، توربین های بادی و... به صورت DC  بوده است اما برقی که ما استفاده میکنیم AC می باشد، به این منظور از اینورتر استفاده می کنند.
تا قبل از اختراع اینوتر تولید برق از پنل خورشیدی صرفا در مواقع خاصی که از جریان DC  استفاده میشد بهره می بردند.

اگر شما واژه‌ی انگلیسی Inverter را در گوگل ترنسلیت سرچ کنید کلمه ی ( معکوس کننده ) در ترجمه فارسی خواهید دید 
اما این معکوس کننده به چه معناسب و برای چه به این تکنولوژی معکوس کننده میگویند؟
دلیل این امر این است که که اینورتر برق DC را به AC تبدیل میکند.

 

موارد که در آن اینورتر به کار میرود؟

اینوتر تنها در کولر گازی استفاده نمی‌شود بلکه در موارد بسیاری از جمله پانل های خورشیدی، دستگاه های جوش، همچنین خودرو های برقی همانند تسلا، پمپ صنعتی و خانگی، اسانسور ها، صنایع چاپ، صنایع پلاستیکی، پارکینگ های طبقاتی ، منابع برق اضطراری، قطار برقی

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir