کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟

کولر آبی بهتر است یا گازی

کولر آبی برای محیط های با رطوبت نسبی (منظور همان درصد رطوبت هوا می‌باشد) بالا (شهرهای شمالی و جنوبی) مناسب نیست چرا که هوا از لحاظ رطوبت به مرحله‌ی اشباع (حالتی که هوا دیگر قادر به جذب رطوبت نیست) بسیار نزدیک می‌باشد.
ایجاد شبکه‌ی کانال کشی عمودی و افقی برای کولرهای آبی هزینه‌ی اولیه ساختمان را افزایش می‌دهد و از متراژ مفید ساختمان می‌کاهد. البته در داکت اسپلیت نیز همین شرایط را داریم.
هوای مرطوب تولیدی در کولر آبی، محیط بسیار مناسبی جهت رشد انواع آلودگی‌های باکتریایی، ویروسی، میکروبی و ... می‌باشد. اما کولر گازی رطوبت هوا را کاهش می‌دهد و هیچ آلودگی یا احتمال انتقال بیماری یا آلودگی از محیط بیرون به داخل را ندارد. دما در کولرهای گازی قابل تنظیم می‌باشد. اکثر مدل‌های کولر گازی قابلیت گرمایش را دارا هستند.

به طور کلی کولرهای آبی برای استفاده در ساختمان‌های متراژ پایین با ارتفاع کم مناسب‌تر هستند با توجه به اینکه هزینه‌ی برق و آب مصرفی کولر آبی پایین‌تر است از هزینه مصرفی کولرهای گازی، چرا که با جاری شدن برق ارزان قیمت (برق نیروگاه‌های اتمی) در شبکه توزیع برق دیگر هیچ توجیهی برای استفاده از کولر آبی وجود نخواهد داشت.
 

بیشتر بخوانید: تفاوت کولر آبی با کولر گازی

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir