loader-img
loader-img-2
کنترل دور موتور فن کولر گازی

 


در دنیای امروز بیش‌تر از آن‌که محققین و مهندسین به فکر اختراع یا ثبت دستگاه جدیدی باشند به دنبال کنترل دقیق و موثر بر وسایل به کار رفته در زندگی انسان‌ها هستند و یکی از وسایلی که حداقل در قرن گذشته تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت و شیوه زندگی انسان‌ها داشته است موتورها هستند، امروزه کم‌تر وسیله بزرگی را می‌توانید بیابید که موتوری در آن به کار گرفته نشده باشد، از تجهیزات تاسیساتی شامل وسایل سرمایشی و گرمایشی مانند کولر گازی گرفته تا خودروها و وسایل زندگی مثل ماشین لباسشویی و یخچال تا حتی ساعت مچی که به دستتان دارید!

 

درایو اینورتر چیست؟

یک درایو فرکانس متغیر (VFD) که درایو با فرکانس قابل تنظیم، درایو اینورتر، درایو میکرو و درایو دور متغیر نیز شناخته می‌شود در واقع یک نوع درایو با سرعت قابل تنظیم است که با تغییر فرکانس و ولتاژ ورودی به موتورهای AC سرعت و گشتاور این موتورها را کنترل می‌کنند.

VFDs در بخش‌های کاربردی مختلف اعم از لوازم خانگی کوچک تا بزرگ‌ترین درایوهای آسیاب معدن و کمپرسورهای صنعتی استفاده می‌شود. با این حال، تنها حدود 25% از انرژی الکتریکی مورد استفاده در جهان از این تکنولوژی استفاده می‌کنند که با توجه به وضعیت انرژی‌های فسیلی در آینده مطمئنا نیاز بیش‌تری برای استفاده از این تجهیزات احساس خواهد شد.

همچنین با افزایش کاربرد موتورهای القایی در صنعت بحث کنترل این موتورها اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. درایو VFD یک سیستم برای کنترل کردن سرعت یک موتور AC با کنترل کردن فرکانس تغذیه اعمال شده به موتور الکتریکی است.

VFD به نام‌های AFD یا VSD نیز خوانده می‌‌شود. همچنین به مدارهای اینورتری که دارای فرکانس و ولتاژ خروجی قابل تغییر باشند درایو الکتریکی گفته می‌شود.

 

سیستم VFD:

سیستم VFD معمولاً در موتورهای سه فاز مورد استفاده قرار می‌گیرد اگرچه که این تجهیزات در موتورهای تک فاز نیز قابل استفاده هستند. سیستم کنترل کننده فرکانس معمولا به وسیله اپراتور فرمان گرفته و توان AC فرکانس با یک دامنه ثابت را به یک توان AC با فرکانس متغیر تبدیل می‌کند.

 

 

رابط اپراتور:

اپراتور به وسیله یک صفحه کلید و یک صفحه نمایش (LCD) بر کارکرد موتور کنترل دارد و به طور کلی استارت و استاپ موتور الکتریکی، بر عکس کردن جهت چرخش موتور، سوئیچ کردن بین حالت دستی یا حالت اتوماتیک را می‌تواند کنترل کند.


بنابراین باهم به پاسخ چند سوال توجه می‌کنیم:

اینورتر چیست؟
– اینورتر یا درایو AC به دستگاهی گفته می‌شود که به کمک آن می‌توان سرعت یک موتور AC سه فاز را کنترل کرد بدون آنکه قدرت و گشتاور موتور کاهش یابد. اینورترها در ظرفیت‌های مختلف ساخته می‌شوند مثلاً برای یک موتور با توان 20 اسب بخار باید از اینورتر 20 HP استفاده کرد.


انواع اینورتر از نظر ورودی کدامند؟
– از نظر ورودی اینورترها به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می‌گردند. البته خروجی همه آن‌ها سه فاز است. برای اینورترها با توان بالای 3 اسب فقط از ورودی سه فاز استفاده می‌گردد.


انواع اینورترها از نظر کاربرد کدامند؟
– از نظر کاربرد اینورترها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. برای راه اندازی پمپ‌ها، فن‌ها، آسانسور، جرثقیل، نوارهای نقاله، دستگاه‌های اکسترودر و ... از اینورتراستفاده می‌شود. برای پمپ و فن از اینورترهای با گشتاور متغیر و برای آسانسور و نوار نقاله و جرثقیل از اینورتر با گشتاور ثابت و برای اکسترودرها از اینورتر با فیدبک PG بهره برداری می‌کنند.

2020 © Copyright - almaatech.ir