loader-img
loader-img-2
کاربردهای تبرید

احتمالا بیش‌ترین کاربرد تبرید (Refrigeration) برای تهویه مطبوع (Air Conditioning) خانه‌های شخصی (کولر گازی و ...) و ساختمان‌های عمومی و یخچال‌های خانگی، رستورانی و سردخانه‌های بزرگ می‌باشد. استفاده از یخچال در آشپزخانه‌ها برای نگهداری میوه و سبزیجات امکان قرار دادن سالاد تازه را در رژیم غذایی امروزی در تمام سال فراهم کرده است.
در کل کاربردهای تبرید به پنج دسته تبرید خانگی، تهویه مطبوع، نگهداری و حمل مواد غذایی، تبرید صنعتی و کاربردهای ویژه تقسیم می‌شوند.

تبرید خانگی
تبرید خانگی در یخچال‌ها و فریزرهای خانگی کاربرد دارد. ظرفیت این دستگاه‌ها از 35 تا 375 وات می‌باشد. این دستگاه‌ها مجهز به کمپرسور (Compressor)، اوپراتور (Evaporator) و کندانسورهای (Condenser) جریان طبیعی هستند.


تهویه مطبوع
کاربردهای تهویه مطبوع (Air Conditioning) به دو دسته تقسیم می‌شوند:

تهویه خانگی:
سیستم‌هایی که وظیفه عمده آن‌ها مطبوع کردن هوا برای راحتی انسان است تهویه مطبوع خانگی نامیده می‌شوند.

تهویه صنعتی:
در تهویه مطبوع صنعتی هدف تامین شرایط مناسب هوا برای کاربردهای صنعتی است. به عنوان مثال در کارخانه ساخت پلی‌مر و یا یک آزمایشگاه مدرن، تامین شرایط مناسب هوا از نظر دما و رطوبت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در کیفیت محصولات تاثیر می‌گذارد.


نگه‌داری و حمل مواد غذایی
نگه‌داری مواد فاسد شدنی در دماهای پایین فعالیت آنزیم‌ها و میکروارگانیسم‌ها را کاهش می‌دهد و روشی عملی برای نگه‌داری مواد فاسد شدنی در همان حالت تازه اولیه‌شان فراهم می‌سازد. میزان پایین بودن دما برای نگه‌داری صحیح محصولات با نوع محصول و طول مدت نگه‌داری آن تغییر می‌کند.
بنابراین مواد غذایی تولید شده باید تا زمان مصرف، در حمل و نقل و در محل و در سرد‌خانه‌ها در شرایط ویژه‌ای نگه‌داری شود.


تبرید صنعتی
برخی از کاربردهای تبرید صنعتی، واحدهای یخ‌سازی، بستنی‌سازی، واحدهای شیمیایی و پالایش‌گاه‌ها می‌باشد.
در صنایع شیمیایی، تبرید در جداسازی گازها، تقطیر گازها، کنترل تخمیر ترکیبات شیمیایی و رطوبت‌گیری از هوا استفاده دارد.


کاربرد‌های ویژه تبرید
یکی از کاربردهای تبرید سرد کردن فلزات تا حدود 100- درجه سانتی‌گراد برای سخت‌کاری (Hardening) آن‌ها است که در دستگاه‌های مخصوص و در مدت تعیین شده برای هر نوع فلز با روش خاصی انجام می‌پذیرد.
یکی دیگر از کاربردهای تبرید سرد کردن بتن قبل از بتن‌ریزی سدها برای کم کردن حجم مخصوص آن و در نتیجه فشردگی بیش‌تر ذرات در یکدیگر و استحکام و مقاومت سد در مقابل فشار آب و لرزش و عوامل مخرب می‌باشد.
برخی دیگر از کاربردهای ویژه تبرید به صورت زیر هستند:

لباس‌های تهویه گردبادی معدنچیان
شیرین کردن آب دریا به وسیله انجماد و سپس ذوب یخ
سرد کردن موضعی

2020 © Copyright - almaatech.ir