loader-img
loader-img-2
کاربردهای تبرید

احتمالا بیش‌ترین کاربرد تبرید (Refrigeration) برای تهویه مطبوع (Air Conditioning) خانه‌های شخصی (کولر گازی و ...) و ساختمان‌های عمومی و یخچال‌های خانگی، رستورانی و سردخانه‌های بزرگ می‌باشد. استفاده از یخچال در آشپزخانه‌ها برای نگهداری میوه و سبزیجات امکان قرار دادن سالاد تازه را در رژیم غذایی امروزی در تمام سال فراهم کرده است. در کل کاربردهای تبرید به پنج دسته تبرید خانگی، تهویه مطبوع، نگهداری و حمل مواد غذایی، تبرید صنعتی و کاربردهای ویژه تقسیم می‌شوند. برای اطلاع از سیکل تبرید تراکمی این مقاله را مشاهده نمایید.

 

تبرید خانگی

تبرید خانگی در یخچال‌ها و فریزرهای خانگی کاربرد دارد. ظرفیت این دستگاه‌ها از 35 تا 375 وات می‌باشد. این دستگاه‌ها مجهز به کمپرسور (Compressor)، اوپراتور (Evaporator) و کندانسورهای (Condenser) جریان طبیعی هستند.

 

تهویه مطبوع

کاربردهای تهویه مطبوع (Air Conditioning) به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

تهویه خانگی

سیستم‌هایی که وظیفه عمده آن‌ها مطبوع کردن هوا برای راحتی انسان است تهویه مطبوع خانگی نامیده می‌شوند.

 

تهویه صنعتی

در تهویه مطبوع صنعتی هدف تامین شرایط مناسب هوا برای کاربردهای صنعتی است. به عنوان مثال در کارخانه ساخت پلی‌مر و یا یک آزمایشگاه مدرن، تامین شرایط مناسب هوا از نظر دما و رطوبت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در کیفیت محصولات تاثیر می‌گذارد.

سیستم تبرید


در این مقاله نیز می توانید درباره فیلتر درایر چیست؟ بخوانید.

 

نگه‌داری و حمل مواد غذایی

نگه‌داری مواد فاسد شدنی در دماهای پایین فعالیت آنزیم‌ها و میکروارگانیسم‌ها را کاهش می‌دهد و روشی عملی برای نگه‌داری مواد فاسد شدنی در همان حالت تازه اولیه‌شان فراهم می‌سازد. میزان پایین بودن دما برای نگه‌داری صحیح محصولات با نوع محصول و طول مدت نگه‌داری آن تغییر می‌کند. بنابراین مواد غذایی تولید شده باید تا زمان مصرف، در حمل و نقل و در محل و در سرد‌خانه‌ها در شرایط ویژه‌ای نگه‌داری شود.

 

تبرید صنعتی

برخی از کاربردهای تبرید صنعتی، واحدهای یخ‌سازی، بستنی‌سازی، واحدهای شیمیایی و پالایش‌گاه‌ها می‌باشد. در صنایع شیمیایی، تبرید در جداسازی گازها، تقطیر گازها، کنترل تخمیر ترکیبات شیمیایی و رطوبت‌گیری از هوا استفاده دارد.

 

کاربرد‌های ویژه تبرید

یکی از کاربردهای تبرید سرد کردن فلزات تا حدود 100- درجه سانتی‌گراد برای سخت‌کاری (Hardening) آن‌ها است که در دستگاه‌های مخصوص و در مدت تعیین شده برای هر نوع فلز با روش خاصی انجام می‌پذیرد. یکی دیگر از کاربردهای تبرید سرد کردن بتن قبل از بتن‌ریزی سدها برای کم کردن حجم مخصوص آن و در نتیجه فشردگی بیش‌تر ذرات در یکدیگر و استحکام و مقاومت سد در مقابل فشار آب و لرزش و عوامل مخرب می‌باشد.

 

برخی دیگر از کاربردهای ویژه تبرید به صورت زیر هستند:

لباس‌های تهویه گردبادی معدنچیان
شیرین کردن آب دریا به وسیله انجماد و سپس ذوب یخ
سرد کردن موضعی

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir