چیلر چیست؟

چیلر چیست؟

چیلر دستگاهی است که حرارت را از مایع (معمولاً آب) بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار و یا جذبی می‌زداید. این مایع می‌تواند برای خنک کاری هوا و یا دستگاه‌ها استفاده شود که معمولاً به صورت سیکل و درون یک مبدل حرارتی جریان دارد. به عنوان یک محصول جانبی مهم، حرارتی که از مایع جذب شده یا باید به محیط خارج دفع شود یا برای کارایی‌های بالاتر برای مقاصد گرمایی استفاده شود. نگرانی‌هایی در مورد طراحی و انتخاب چیلرها وجود دارد. این نگرانی‌ها شامل، کارایی، بازده، تعمیر و نگهداری، آسیب پذیری‌های محیطی است. مختصر که چیلر به دستگاهی گفته می‌شود که ایجاد برودت می‌نماید. اساس کار کلیه چیلرها بر مبنای تبخیر سیالی می‌باشد که آن را سرد می‌نامند.

چیلر تراکمی در بازار تهویه به دو صورت چیلر وارداتی و چیلر داخلی با تناژهای بالا و تناژهای پایین در برندهای مختلف مانند چیلر وستن ایر، چیلر وست کول، چیلر اورین تهویه، چیلر گرین، چیلر ال جی و .... موجود و با کیفیت و قیمت خوب قابل ارزیابی است.

کاربرد چیلر:

چیلرهای تراکمی از مهم‌ترین تجهیزات تولید برودت در ساختمان‌های بزرگ محسوب می‌شوند و شناخت صحیح از این ماشین‌ها، عامل اساسی در انتخاب تجهیزات و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان می‌باشد. در این مقاله ابتدا چیلرهای مایع معرفی گشته است و برخی از مزایا و مشکلات آن‌ها از قبیل آلایندگی، مصرف انرژی، راندمان، فضای مورد نیاز، تجهیزات جانبی مورد نیاز و … ذکر گردیده است. در نهایت برای یک ساختمان با بار برودتی حدود 1000 تن تبرید، 4 نوع چیلر سانتریفیوژ دور ثابت، دور متغیر، پیچی و جذبی شعله مستقیم دو اثره انتخاب گشته است و اقدام به طراحی سیستم سرمایشی ساختمان بر اساس هر نوع چیلر گشته است و پس از ریزمتره هر سیستم به تفکیک، به مقایسه فنی و اقتصادی و تحلیل انرژی این انتخاب‌ها پرداخته شده است. البته مقایسه بین این سیستم‌ها تنها در حالتی که امکان استفاده از تمامی آن‌ها امکان پذیر باشد، صورت گرفته است.

 

انواع چیلرها

چیلرها به دو دسته چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می‌شوند.
شکل دیگر تقسیم بندی چیلرها بر اساس شکل خنک شدن ماده مبرد است که به سه دسته آب خنک، هوا خنک و تبخیری تقسیم بندی می‌شوند.
چیلر تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلر جذبی با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می‌شوند.

 

چیلر تراکمی

در چیلر تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد. این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک‌کننده (اواپراتور) می‌شود که در فشار کم‌تری قرار دارداین کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک‌کننده در ارتباط اند می‌گردد. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می‌شود.
با عبور بخار با سرعت در یک مسیر هوای کندانسور مکیده می‌شود. خلاء در کندانسور به علت تبدیل بخار به آب و اختلاف حجم بین بخار و آب ایجاد می‌گردد.

 

چیلر جذبی

در سیستم های جذبی از کمپرسور گرمایی (شامل ژنراتور، ابزربر، پمپ و مبدل حرارتی) برای جوشش مبرد در محوطه‌ای از محلول لیتیم بروماید و فشرده سازی بخار مبرد در فشار بالا استفاده می‌شود. افزایش فشار مبرد، دمای تراکم را نیز افزایش می‌دهد و این یعنی بخار مبرد در دما و فشار بالاتر به مایع تبدیل می‌شود. از آن‌جایی که دمای تراکم بیش‌تر از دمای محیط است، حرارت از کندانسور به محیط منتقل می‌شود. مایع فشار بالا پس از عبور از یک دریچه فشارش تقلیل می‌یابد و با ادامه روند کاهش فشار نقطه جوش پایین می‌آید. سپس این مایع فشار پایین وارد اواپراتور شده و می‌جوشد. از آن جا که دمای جوش اکنون پایین‌تر از دمای هوا است، حرارت از هوا به مبرد منتقل شده و مبرد می‌جوشد و خود هوا خنک می‌شود.
بخار مبرد دوباره وارد ابزربر شده و در آن جا توسط لیتیم بروماید حرارتش گرفته و کندانس می‌گردد. لیتیم بروماید با جذب حرارت رقیق شده و به ژنراتور پمپ می‌شود؛ از آن جایی که این محلول نمی‌جوشد با افزودن حرارت، بخشی از محلول بخار شده و به راحتی از آن جدا شده و لیتیم بروماید خالص مجدد وارد ابزربر می‌شود و این روند همواره تکرار می‌گردد.

 

از مزایای چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی میتوان به موارد ذیر اشاره کرد؛

  • صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی

همانطور که گفته شد چیلر جذبی از گاز طبیعی، گازوئیل یا گرمای تلف شده به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می‌کنند و مصرف برق آن‌ها بسیار ناچیز است. به میزان مصرف برق، مقایسه و تحلیل‌های کمی در فصول بعدی اشاره خواهد شد.
 

  • صرفه جویی در هزینه خدمات برق

هزینه نصب سیستم شبکه الکتریکی در پروژه‌ها بر اساس حداکثر توان برداشت قابل تعیین است. یک چیلر جذبی به دلیل اینکه برق کم‌تری مصرف می‌کند، هزینه خدمات را نیز کاهش می‌دهد. در اکثر ساختمان‌ها نصب چیلر جذبی موجب آزاد شدن توان الکتریکی برای مصارف دیگر می‌شود.
 

  • صرفه جویی در هزینه تجهیزات برق اضطراری

در ساختمان‌هایی مانند مراکز درمانی و یا سالن‌های کامپیوتر که وجود سیستم‌های برق اضطراری برای پشتیبانی تجهیزات خنک کننده ضروری است، استفاده از چیلرهای جذبی موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه این تجهیزات خواهد شد.
 

  • صرفه جویی در هزینه اولیه مورد نیاز برای دیگ‌ها

برخی از چیلرهای جذبی را می‌توان در زمستان‌ها به عنوان هیتر مورد استفاده قرار داد و آب گرم لازم برای سیستم‌های گرمایشی را با دماهای تا حد 203 تأمین نمود. در صورت استفاده از این چیلرها نه تنها هزینه خرید دیگ کاهش می‌یابد بلکه صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در فضا نیز بدست خواهد آمد.
 

  • بهبود راندمان دیگ‌ها در تابستان

مجموعه‌هایی مانند بیمارستان‌ها که در تمام طول سال برای سیستم‌های استریل کننده، اتوکلاوها و سایر تجهیزات به بخار احتیاج دارند مجهز به دیگ‌های بخار بزرگی هستند که عمدتاً در طول تابستان با بار کمی کار می‌کنند. نصب چیلرهای جذبی بخار در چنین مواردی موجب افزایش بار و مصرف بخار در تابستان‌ها شده و در نتیجه کارکرد دیگ‌ها و راندمان آن‌ها بهبود قابل توجهی خواهد یافت.
 

  • بازگشت سرمایه گذاری اولیه

چیلر جذبی به دلیل نیاز کم‌تر به برق در مقایسه با چیلرهای تراکمی، هزینه‌های کارکردی را کاهش می‌دهند. اگر اختلاف قیمت یک چیلر جذبی و یک چیلر تراکمی هم ظرفیت را به عنوان میزان سرمایه گذاری و صرفه جویی سالانه از محل کاهش یافتن هزینه‌های انرژی را به عنوان بازگشت سرمایه در نظر بگیریم، می‌توان با قاطعیت گفت که بازگشت سرمایه گذاری صرف شده برای نصب چیلر جذبی با شرایط بسیار خوبی صورت خواهد گرفت.
 

  • کاهش صدا و ارتعاشات

ارتعاش و صدای ناشی از کارکرد چیلر جذبی به مراتب کمتر از چیلر تراکمی است. منبع اصلی تولید کننده صدا و ارتعاش در چیلر تراکمی، کمپرسور است. چیلر جذبی فاقد کمپرسور بوده و تنها منبع مولد صدا وارتعاش در آن‌ها پمپ‌های کوچکی هستند که برای به گردش درآوردن مبرد و محلول لیتیم برماید کاربرد دارند. میزان صدا و ارتعاش این پمپ‌های کوچک قابل صرف نظرکردن است.
 

  • حذف مخاطرات زیست محیطی ناشی از مبردهای مضر

چیلر جذبی بر خلاف چیلرهای تراکمی از هیچ گونه ماده CFC یا HCFC که موجب تخریب لایه ازن می‌شوند، استفاده نمی‌کنند. لذا برای محیط زیست خطری ایجاد نمی‌نمایند. چیلرهای جذبی غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده می‌کنند. یک چیلر جدید در هر شرایطی، یک سرمایه گذاری بیست و چند ساله است. تغییرات دائمی قوانین و مقررات استفاده از مبردها موجب می‌شود تا استفاده از مبردی طبیعی مانند آب در چیلر جذبی گزینه‌ای بسیار قابل توجه به شمار آید.
 

  • کاستن از میزان تولید گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌ها

میزان تولید گازهای گلخانه‌ای (مانند دی اکسید کربن) که تأثیر قابل توجهی در گرم شدن کره زمین دارند و آلاینده‌ها (مانند اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق) توسط چیلر جذبی در مقایسه با چیلرهای تراکمی بسیار کم‌تر است.
اما در چیلر تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد. این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک‌کننده (اواپراتور) می‌شود که در فشار کم‌تری قرار دارداین کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک‌کننده در ارتباط اند می‌گردد. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می‌شود.
با عبور بخار با سرعت در یک مسیر هوای کندانسور مکیده می‌شود. خلاء در کندانسور به علت تبدیل بخار به آب و اختلاف حجم بین بخار و آب ایجاد می‌گردد که این سیر که آغاز آن با کمپرسور است با مصرف بالای انرژی صورت می‌پذیرد و اشکالات فوق بر آن مرتبط است.

 

چیلرهای تراکمی

چیلر تراکمی از چهار قسمت اواپراتور، کمپرسور، کندانسور و شیر انبساط تشکیل شده‌است.
مبرد در اواپراتور در حالت مایع اشباع یا نزدیک به مایع اشباع در فشار و دمای پایین وارد اواپراتور می‌گردد و با گرفتن گرما از آب (سیال ناقل) یا هوا به بخار در همان فشار پایین تبدیل می‌گردد. برای اینکه بخار ایجاد شده مجدداً به مایع اولیه برگردد (مایع اشباع به مایعی گفته می‌شود که تحت یک فشار معین به بخار تبدیل می‌گردد) می‌بایست گرمای جذب شده از مبرد جدا شود.
محیط هایی که در مجاورت دستگاه می‌باشد هوای اتمسفر (کندانسور هوایی) یا هوای مرطوب ایجاد شده توسط برج خنک کننده می‌باشد.
لذا گرمای جذب شده توسط مبرد می‌بایست به محیط های مذکور منتقل گردد. اساس کار سیستم‌های ضربه‌ای یا تراکمی و جذبی ایجاد شرایطی است که در آن شرایط امکان انتقال حرارت به محیط اطراف ایجاد شود.
در سیستم‌های ضربه‌ای مکمل کمپرسور فشار سیال، به اندازه‌ای که دمای مبرد حداقل 15 الی 20 درجه سانتیگراد بالاتر از دمای خشک محیط افزایش می‌یابد.

 

کمپرسورهایی که در چیلر تراکمی بکار برده می‌شوند به پنج گروه تقسیم می‌گردند.
 

1- کمپرسورهای رفت و برگشتی یا پیستونی (Reciprocating)
2- کمپرسورهای پیچی (Screw)
3- کمپرسورهای حلزونی (Scroll)
4- کمپرسورهای چرخشی (Rotary)
5- کمپرسورهای سانتریفیوژ

اصول کارکرد کمپرسورهای ردیف 1 الی 4 (جابجایی مثبت) با کمپرسورهای سانتریفوژ (کمپرسورهای دینامیکی) تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارند. در کمپرسورهای جابجایی مثبت، حجم معینی از گاز توسط پیستون، مارپیچ، حلزون و یا چرخش دائماً کم می‌شود. و با کاهش حجم گاز، فشار بخار افزایش می‌یابد.
در حالیکه در کمپرسورهای سانتریفیوژ، گاز به دلیل شتاب گرفتن توسط پروانه دوار متراکم می‌شود و با کاهش سرعت در یک دیفیوزر، فشار افزایش می‌یابد. کمپرسورهای سانتیفیوژ در ظرفیت‌های بسیار بالا کاربرد دارد.

 

از نظر نحوه ارتباط محفظه کمپرسور و موتور الکتریکی نیز کمپرسورها به سه دسته تقسیم می‌گردند؛
 

1- کمپرسور های بسته (Hermetic)
2- کمپرسورهای نیمه بسته (Semi Hermetic)
3- کمپرسورهای باز (Open Type)


در کمپرسورهای بسته موتور الکتریکی و محفظه کمپرسور در یک پوسته نصب شده‌اند و در صورت خرابی کمپرسور و یا الکتروموتور قابل تعمیر نمی‌باشند لذا در ظرفیت‌های کوچک ساخته می‌شوند.
در کمپرسورهای نیمه بسته موتور و الکتروموتور در یک پوسته دو قسمتی قرار دارند. به‌عبارت دیگر قسمت موتور و کمپرسور کاملاً مشخص می‌باشد ظرفیت اینگونه کمپرسورها معمولاً متوسط بوده و از ظرفیت کمپرسورهای بسته بیش‌تر می‌باشد.
در کمپرسورهای باز محفظه کمپرسور و الکتروموتور جدا از یکدیگر می‌باشند و توسط کوپلینگ به یک دیگر متصل می‌گردند. این کمپرسورها در ظرفیت‌های بالا ساخته می‌گردند.

 

کنترل کننده‌های فشار در چیلر تراکمی
 

کنترل فشار بالا و پایین
این وسیله جهت کنترل کردن فشار دستگاه می‌باشد، دو لوله موئین در این کنترل وجود دارد که لوله LP را به قسمت مکش کمپرسور متصل کرده و لوله HP را به قسمت فشار بالا.
در سیستم چیلر کمپرسور باید با فشار مکش و دهش معینی کار کند. هرگاه از این فشار کم‌تر یا بیش‌تر شود این کنترل عمل کرده و دستگاه را خاموش می‌کند. کنترل فشار بالا و پایین قابل تنظیم می‌باشد.
در چیلر تراکمی با کندانسور آبی معمولاً فشار پایین را روی 30 psi و فشار بالا را روی psi 220 و با کندانسور هوایی فشار پایین را روی 40 و فشار بالا را روی 250 psi می‌توان تنظیم کرد.
اگر کمپرسور بر اثر فشار بالا قطع شود باید از سیستم رفع عیب شده و کلید ریست را فشار دهیم ولی اگر بر اثر فشار پایین قطع شود دوباره بر اثر افزایش گاز دستگاه روشن می‌شود.


کنترل فشار روغن
این وسیله جهت کنترل کردن مداوم فشار روغن کمپرسور می‌باشد. اگر در کمپرسور فشار روغن نباشد باعث صدمه دیدن آن می‌شود. کنترل روغن دارای دو لوله موئین می‌باشد که یکی از آن‌ها به قسمت ساکشن (مکش) کمپرسور و دیگری به قسمت فشار روغن کمپرسور متصل می‌شود. بین فشار مکش کمپرسور و فشار روغن باید حداقل 10 psi فشار باشد در غیر این صورت کنترل روغن فرمان قطع می‌دهد. هنگامی که کنترل روغن احساس کند که فشار زیر 10 psi است یک هیتر در داخل کنترل روغن شروع به گرم شدن می‌شود و پس از تقریباً 90 ثانیه حرارت هیتر باعث قطع شدن جریان شده و کمپرسور خاموش می‌شود.

 

ساختمان چیلر تراکمی
 

الکتروموتور:
میل لنگ کمپرسور را به حرکت در می‌آورد حرکت دورانی میل لنگ باعث حرکت رفت و برگشت پیستون در داخل سیلندر می‌گردد در نتیجه گاز مبرد در کمپرسور متراکم می‌شود.

کوپلینگ:
جفت کننده محور الکترو موتور با محور میل لنگ کمپرسور است.

کمپرسور:
گاز خروجی از اواپراتور را متراکم کرده وارد کندانسور می‌کند.

لوله رانش:
گاز خروجی از کمپرسور را به کندانسور هدایت می‌کند.

کندانسور:
کندانسور این چیلر از نوع پوسته و لوله است در داخل پوسته گازمبرد و در داخل لوله‌ها آب خنک جریان دارد. گاز داغ و متراکم توسط لوله وارد پوسته کندانسور می‌شود. به علت تماس با لوله‌های مسی حاوی آب خنک، خنک شده به مایع تبدیل می‌شود و از پایین از طریق لوله خارج می‌شود. آب جریانی از طریق لوله وارد کندانسور شده واز طریق لوله خارج می‌شود. آب خروجی از کندانسور به برج خنک کن هدایت می‌شود تا پس از خنک شدن دوباره به کندانسور برگردد.

شیر سرویس کندانسور:
برای بستن لوله خروج مبرد از کندانسور در مواقع سرویس و تعمیرات و توقف طولانی دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیر تغذیه ماده مبرد:
برای شارژ سیستم استفاده می‌شود.

فیلتر درایر یا صافی رطوبت گیر:
وجود مواد جامد و رطوبت در دستگاه تبرید موجب بروز اشکالاتی می‌گردد که برای جلوگیری آن از وسیله‌ای به نام فیلتر برای گرفتن مواد جامد و درایر برای گرفتن رطوبت موجود در سیستم استفاده می‌شود.

شیر برقی:
که در صورت وصل بودن جریان الکتریکی مسیر عبور مایع مبرد را باز نگه می‌دارد این شیر برقی از ترموستات فرمان می‌گیرد.

شیشه رویت یا سایت گلاس:
میزان تغذیه ماده مبرد در سیستم و همچنین وجود رطوبت بیش از حد را در سیستم مشخص می‌نماید.

اواپراتور:
ماده مبرد پس از عبور از شیر انبساط وارد اواپراتور چیلر می‌شود ودر داخل لوله‌های مسی تبخیر شده و به صورت بخار از اواپراتور خارج می‌شود. تبخیر در اواپراتور باعث سرد شدن آب جریانی در پوسته می‌گردد. آب سرد شده از محل بطرف هواساز و فن کویل‌ها جریان می‌یابد و در برگشت از هواساز یا فن کویل‌ها از محل وارد اوپراتور چیلر می‌شود.

شیر انبساط ترموستاتیک:
که از دمای گاز خروجی از اواپراتور تأثیر گرفته مقدار ماده مبرد ورودی به اواپراتور را تنظیم می‌نماید.

لوله مکش:
که گاز خروجی از اواپراتور از طریق لوله وارد قسمت مکش کمپرسور می‌گردد.

تابلو وسایل اندازه‌گیری و کنترل فشار:
که مانومترهای فشار زیاد و فشارکم کنترل فشار کم و زیاد و منترل فشار روغن روی آن نصب شده‌اند.

 

اصول کار چیلر تراکمی
چیلر تراکمی راهبری بسیار ساده‌تری دارند. به علت اینکه سیستم فشرده سازی گاز، الکتریکی است، لذا کنترل بیش‌تری می‌توان روی فرایند داشت و می‌توان در حالت پاره بار با تمهیداتی، راندمان را افزایش داد. در حالی که در چیلر جذبی در حالت نیمه بار، راندمان افت می‌کند. راه اندازی چیلر جذبی زمان و هزینه بیش‌تری دارد. تنظیم مشعل به کمک آنالیزورگاز، بسیار وقت گیر و نیازمند فرد متخصص است و عدم تنظیم صحیح مشعل، باعث تولید گازهای نسوخته، کاهش راندمان احتراق، ایجاد آلودگی و مصرف سوخت بیش‌تر می شود. جهت تامین انرژی حرارتی چیلر های گازسوز، نیازمند گازکشی در سطح شهر و ساختمان هستیم که خطرات این مسئله در هنگام وقوع حوادث طبیعی با توجه به قرارگیری کشور روی گسل های فعال، غیر قابل تصور است. به دلیل اینکه چیلر جذبی به کمک حرارت، تولید برودت می‌کنند، لذا حجم بسیار بالایی از حرارت در داخل ماشین موجود است که برای ادامه کارکرد دستگاه باید به طریقی از دستگاه خارج شود. به علت حجم بسیار بالای این حرارت، ناگزیر به استفاده از سیستم آب خنک هستیم. برای تامین این آب، از برج های خنک کن که بر مبنای سرمایش تبخیری کار می‌کنند استفاده می‌کنیم.


اصول کار چیلر تراکمی بدین شکل می‌باشد که سیال مبرد وارد لوله‌ها یا به اصطلاح تبخیر کننده که در داخل اتاق یا محلی که می‌خواهیم سرد کنیم می‌شود گرما از هوای اتاق به سیال مبرد داده می‌شود و سیال در نتیجه گرفتن گرما تبخیر می‌شود و در عوض درجه حرارت اتاق پایین می‌آید و دارای شرایط زیر باشد:


 - دمای آب رفت برج خنک کن بایستی 28 درجه سانتی گراد باشد.
 - دمای آب برگشت برج خنک کن بایستی 5 درجه سانتی‌گراد با رفت اختلاف داشته باشد.
 - فشار گاز فریون در مکش چیلر تراکمی بایستی 45 تا 75 پیاسآی ورانش 200 تا 260 پیاسآی باشد با کندانسور آبی.
 - هنگامی که می‌خواهیم گاز تزریق کنیم بایستی شیر سرویس آن را ببندیم.
 - در حالت کارکرد چیلر تمامی شیرهای آن بایستی باز باشد. مکش - رانش - مایع.
 - برای روشن کردن چیلر ابتدا فن برج سپس پمپ فن کوئل و بعد از آن پمپ برج را روشن می‌کنیم.
 - برای وکیوم کردن چیلر باید چیلر خاموش باشد.
 - برای روغن زدن هم باید دستگاه خاموش باشد.
 - فشار روغن حداقل PSi 20 بیشتر از درجه فشار مکش باشد.
 - سطح شیشه نشان دهنده مایع مبرد باید صاف و بدون حالت کف زدگی باشد.
 - روغن داخل کمپرسور حدود 1/2 سطح شیشه روغن نما باشد و اگر از 1/4 سطح شیشه کم‌تر باشد روغن لازم را تأمین کنید.
مقدار اسید برای هر ظرفیت چیلر معادل 1/5 کیلوگرم پیشنهاد می‌شود.
 - از گیج قرمز برای فشار زیاد و تست ازت استفاده می‌شود.
 - از گیج آبی (یا سبز) برای فشار کم و وکیوم کردن دستگاه چیلر استفاده می‌شود.
 - در کنار دریا فشار وکیوم باید 1.29 اینچ جیوه باشد و در تهران 27 اینچ جیوه.

 

چیلرها: مزایا، معایب و پارامترهای موثر در انتخاب

از چیلرها برای تامین برودت مورد نیاز در پروژه‌های بزرگ به عنوان یک گزینه ارزشمند و اقتصادی به راحتی نمی‌توان چشم پوشید. چیلر تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلر جذبی با استفاده از انرژی حرارتی، تولید سرما می‌کنند، لذا بسته به شرایط آب و هوایی، منطقه جغرافیایی، هزینه انرژی مصرفی، هزینه تامین آب و ... تنها استفاده از برخی از انواع چیلرها وجود خواهد داشت. کاربرد اصلی چیلر جذبی عموماً جهت بازیابی حرارت مازاد و پرت نیروگاه‌ها، کوره‌های القایی و ...، جهت پروژه‌های CCHP (تولید سرمایش،گرمایش و برق توامان) و یا استفاده از انرژهای تجدید پذیر مانند انرژی زمین گرمایی و خورشید می باشد و کم‌تر جهت راه اندازی این چیلرها از انرژی حاصل از سوزاندن مستقیم گاز طبیعی استفاده می‌گردد. با توجه به قیمت پایین‌تر گاز نسبت به برق و عدم شناخت صحیح مهندسین از کاربرد اصلی چیلر جذبی، استفاده از چیلرهای گازسوز کشور توسعه یافته است که این موضوع علاوه بر آلوده سازی هوای شهرها، سبب هدرروی و استفاده نامناسب از این انرژی ارزشمند شده است.
چیلر تراکمی راهبری بسیار ساده‌تری دارند. به علت اینکه سیستم فشرده سازی گاز، الکتریکی است، لذا کنترل بیش‌تری می‌توان روی فرایند داشت و می‌توان در حالت پاره بار با تمهیداتی، راندمان را افزایش داد. در حالی که در چیلر جذبی در حالت نیمه بار، راندمان افت می‌کند. راه اندازی چیلر جذبی زمان و هزینه بیش‌تری دارد. تنظیم مشعل به کمک آنالیزورگاز، بسیار وقت گیر و نیازمند فرد متخصص است و عدم تنظیم صحیح مشعل، باعث تولید گازهای نسوخته، کاهش راندمان احتراق، ایجاد آلودگی و مصرف سوخت بیش‌تر می‌شود. جهت تامین انرژی حرارتی چیلرهای گازسوز، نیازمند گازکشی در سطح شهر و ساختمان هستیم که خطرات این مسئله در هنگام وقوع حوادث طبیعی با توجه به قرارگیری کشور روی گسل های فعال، غیر قابل تصور است. به دلیل اینکه چیلر جذبی به کمک حرارت، تولید برودت می کنند، لذا حجم بسیار بالایی از حرارت در داخل ماشین موجود است که برای ادامه کارکرد دستگاه باید به طریقی از دستگاه خارج شود. به علت حجم بسیار بالای این حرارت، ناگزیر به استفاده از سیستم آب خنک هستیم. برای تامین این آب، از برج‌های خنک کن که بر مبنای سرمایش تبخیری کار می‌کنند استفاده می کنیم.

 

انواع چیلر جذبی

گروه تک اثره (Single Effect)
که خود به سه دسته چیلرهای تک اثره با تغذیه بخار، تک اثره با تغذیه آب داغ (دمای بالای 100 درجه سانتی گراد) و تک اثره با تغذیه آب گرم (دمای زیر 1000 درجه سانتیگراد) تقسیم می‌شوند که نحوه کار آن‌ها مشابه بوده و همگی دارای حداقل یک مولد حرارتی می‌باشند.

گروه دو اثره (Double Effect)
که به دو دسته دو اثره با تغذیه بخار و دو اثره با شعله مستقیم طبقه‌بندی می‌شوند. این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیکل تبرید کامل‌تری نسبت به چیلرهای جذبی تک اثره‌ هستند.

 

چیلر سانتریفیوژ و نگهداری آن

نگهداری از چیلرها وظیفه معمولی یک مهندس اجرایی یا تکنسین تاسیسات است. اما یک اپراتور ناوارد حداقل زیانی که وارد می‌سازد، کاهش عمر مفید چیلر، یا خراب و بلا استفاده کردن زود هنگام آن است. برای در یافتن اشکالاتی که در اثر ندانم کاری اپراتورها در یک سیستم چیلر ایجاد می‌شود، ران آدامز سر مهندس کمپانی معروف Trane، اصول راهبردی و نگهداری چیلرها را با تشریح 10 اشتباه آموزش می‌دهد. اشتباهاتی که باید از آن‌ها احتراز نمود:

اشتباه 1: نصب ناصحیح دستگاه
گاهی دستگاه چیلر از همان آغاز اسباب زحمت می‌شود، که این می‌تواند ناشی از نصب ناصحیح دستگاه باشد. چیلر را نباید نزدیک دیگ شوفاژ نصب کرد، چون گرمای دیگ هنگاهی که چیلر خاموش است، می‌تواند فشار را در چیلر بالا برده موجب پارگی دیسک ایمنی (Rupture Disk) و فوران مبرد گردد. البته در چیلرهای جدید باید دیسک ایمنی را توسط یک خط لوله تخلیه، با بیرون ساختمان مرتبط نمود.

اشتباه 2: سرد کردن بیش از حد آب در برج خنک کن
بعضی می‌پندارند که خنک کردن هر چه بیش‌تر آب در برج خنک کن موجب بالا رفتن بازدهی کندانسور می‌شود. البته این اندیشه ممکن است تا یک نقطه ای درست باشد، اما چنانچه از آن حد تجاوز کند موجب اتلاف روغن، تراکم مبرد در کندانسور و کاهش مبرد در اواپراتور می‌شود.
چنانچه مهندس نگهدارنده چیلر، کاهش فشار و مکشی را مشاهده کند، اولین چیزی که به فکرش می‌رسد این است که مقدار مبرد کم شده است. در حالی که ممکن است اشکال از سرد شدن بیش از حد آب در برج خنک کن باشد.


اشتباه 3: به جریان درآوردن آب خیلی گرم در چیلر
اگر آبی که باید توسط چیلر خنک شود، خیلی گرم باشد، می‌تواند سبب بروز شوک حرارتی گردد. این اشکال وقتی پیش می‌آید که شخص اپراتور، باز در اثر ندانم کاری و پیچاندن یک شیر، آب گرم را از دیگ شوفاژ راهی چیلر کند. شوک حرارتی برای لوله‌های چیلر زیان‌بخش است و می‌تواند سبب تغییر شکل آن‌ها و مسدود شدن مسیر جریان شود.

اشتباه 4: به جریان درآوردن آب در چیلر به میزانی بیش از آن‌چه در طرح پیش بینی شده (GPM)
این هم در ابتدا فکر خوبی به نظر می‌رسد. اما بر خلاف ظاهر، نهایتاً می‌تواند موجب افزایش هزینه‌ها شود. جریان دادن بیش از حد آب در چیلر، به نظر بازده اواپراتور را بیش‌تر جلوه می دهد، اما وقتی مصرف کل انرژی سیستم محاسبه شود، به ویژه با منظور کردن انرژی مصرفی پمپ، ملاحظه خواهد شد که بازده انرژی در سیستم کاهش یافته و نتیجتا هزینه بیش‌تر می‌شود. همچنین این امر می‌تواند سبب فرسایش و خرابی زود هنگام لوله‌ها شده مخارج مخارج هنگفتی را تحمیل کند.

اشتباه 5: کارکرد دستگاه در شرایطی غیر از آنچه در طرح پیش بینی شده
دستگاه چیلر برای کارکرد مطلوب باید در شرایطی کار کند که برای آن طراحی شده است و هر انحراف قابل توجهی از شرایط طرح می تواند بر کارایی دستگاه تاثیر منفی بگذارد.

اشتباه 6: دست کم گرفتن موضوع بیرون دهی گاز (Purge)
در چیلرهای فشار ضعیف، با روش قدیمی بیرون دهی گاز به ازاء هر پاوند هوا، 3 تا 7 پاوند مبرد تخلیه می‌شود. با مقرراتی که سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا (EPA) وضع کرده است، این روش دیگر به اندازه کافی بازدهی ندارد. چیلرهای جدید دارای گازگیرهایی (Purger) با بازدهی بالا هستند که البته چیلرهای قدیمی را نیز می‌توان به این گازگیرها مجهز کرد. اما از هر نوع گازگیری که استفاده شود، چیلر باید تا حد امکان هوابندی شده و بدون درز باشد. افزایش دفعات بیرون دهی گاز بیش از حد موجب اتلاف مبرد و ورود آلودگی‌ها و رطوبت به داخل چیلر می‌شود. وجود رطوبت در چیلر نیز طول عمر آن را کم می‌کند.

اشتباه 7: اضافه کردن بیش از حد روغن
اپراتورها آموخته‌اند که وقتی سطح روغن از خط میانی سایت گلاس پایین‌تر رفت، باید روغن به دستگاه اضافه شود. قانون انگشت (Rule of Thumb) فقط وقتی چیلر تحت بار کامل کار می‌کند، قابل استفاده است. اگر چیلر سانتریفوژ تحت باری کم‌تر از بار کامل کار کند، پایین تر بودن سطح روغن نیز جایز است. حال چنانچه شخص اپراتور روغن بیش از حد لازم به سیستم اضافه کند، بار وارده به کمپرسور را افزایش می‌دهد که این می‌تواند موجب صدمه دیدن پره‌های کمپرسور شود.

اشتباه 8: قصور در تمیز کردن به موقع فیلترها صافی‌ها
گاهی مسئولین نگهداری سیستم در تمیز کردن به موقع فیلترها و صافیها کوتاهی می‌کنند، در حالی که تمیز نگهداشتن این دو وسیله و پاک کردن آن‌ها از کثافات در حفظ کار آرایی چیلر بسیار موثر است.

اشتباه 9: عدم نگهداری صحیح برج خنک کن
از نگهداری صحیح برج خنک کن نباید غافل شد. تمیز کردن سالانه تشتک آب برج، اطمینان از سالم بودن بادزن‌ها و درستی کارکرد آن‌ها و غیره باید بطور مرتب انجام گیرد. نگهداری ناصحیح برج خنک کن می‌تواند موجب کاهش بازده سیستم، و از آن مهم‌تر، رسوب گیری شدید لوله‌های کندانسور شود.
تمیز کردن لوله‌های کندانسور را می‌توان با یک برس و آب یا مواد شیمیایی (اسید) انجام داد. اگر برای رسوب زدایی لوله‌ها از مواد شیمیایی استفاده شود و نتوان رسوبات کنده شده را با برس پاک کرد، باید داخل لوله‌ها را با آب پر فشار شستشو داد. البته اگر شستشو به خوبی انجام نگیرد، اسید باقیمانده در لوله‌ها می‌تواند آن‌ها را سوراخ کند. پیشنهاد می‌شود در مورد چگونگی رسوب زدایی از لوله‌ها، توصیه‌های کارخانه سازنده چیلر حتماً مراعات شوند.


اشتباه 10: قصور در ثبت مشخصات عملکرد چیلر
مشخصات عملکرد سیستم باید در طول زمان کارکرد چیلر خوانده و ثبت شوند. شخص راهبر سیستم ممکن است هر دو ساعت یک بار، در هر شیفت کاری یا روز به روز آن‌ها را بخواند. برگه مشخصات ثبت شده باید شامل موارد زیر باشد:

 - ولتاژ
 - آمپراژ دمای روغن
 - سطح روغن
 - فشار روغن
 - فشار اواپراتور
 - فشار کندانسور
 - فشار استوانه هوا گیری
 - دمای آب ورودی به کندانسور
 - دمای آب خروجی از کندانسور
 - دمای مایع مبرد در کندانسور
 - اختلاف فشار آب سرد شده در چیلر
 - دمای آب سرد شده در چیلر
 - دمای مایع مب

 

نتیجه گیری:

چیلر یا همان دستگاه سردکننده و گرم کننده می باشد که انواع مختلفی دارد از جمله چیلر تراکمی، چیلر جذبی و چیلر صنعتی و دارای مزایایی می باشد که موجب کاهش مصرف انرژی، کاهش صدا، ظرفیت بالا، همراه داشتن مولد برودت یا حرارت و ... اجزای تشکیل دهنده چیلر نیز شامل کمپرسور، کندانسور، پمپ، فن، ژنراتور، هواساز، مخزن نگه دارنده و ....

 

حالا چه نوع چیلری بخریم؟
چیلر وارداتی بخریم یا چیلر داخلی؟
کیفیت چیلر و قیمت چیلر کدام برند بهتر است؟

با توجه به توضیحات بالا که برایتان ذکر نمودیم می توانید برای مشاوره و خرید چیلر و انتخاب درست نوع چیلر به لینک زیر مراجعه کرده و بعد از مشاهده امکانات موجود خرید خود را انجام دهید.

لینک فروشگاه اینترنتی تهویه مهاجر برای خرید آسان انواع چیلر

86120319- 021   86120547- 021

در صورت نیاز به مطالب این صفحه، لینک زیر را جهت رعایت قانون کپی رایت ذکر نمایید.

منبع: چیلر چیست؟

 

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir