چیلر هوا خنک چیست؟


چیلرهای هوا خنک سیستم‌های برودتی (سرمایشی) هستند که هم در ساختمان‌های اداری و هم صنعتی برای خنک سازی و نیز رطوبت زدایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. چیلرهای هوا خنک موارد استفاده بسیار زیادی در آپارتمان‌های مسکونی، هتل‌ها، رستوران، باشگاه ورزشی و غیره دارند.

اجزای اصلی یک چیلر هوا خنک عبارتند از کمپرسور، کندانسور هوا خنک، شیر انبساط ، اواپراتور، گاز مبرد و لوله‌های انتقال دهنده‌ی مبرد و آب.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر از شیوه‌ی عمل‌کرد چیلر مقاله‌ی سیکل تبرید تراکمی را مطالعه نمایید.


  - نحوه‌ی کارکرد چیلر هوا خنک به چه شکل است؟

وظیفه‌ی چیلر هوا خنک گرفتن گرمای آب و سرد کردن آن در اواپراتور چیلر است. گرمای گرفته شده از آب در اواپراتور توسط گاز مبرد، لازم است به گونه‌ای دفع شود. اگر گرمای مبرد توسط آب خنک کاری موجود در مبدل حرارتی (کندانسور) که به برج خنک کننده متصل است، دفع شود به آن چیلر آب خنک و اگر این حرارت توسط فن‌هایی که هوا را از اطراف مبدل حرارتی (کندانسور) چیلر می‌دمند، دفع شود به آن چیلر هوا خنک می‌گویند. بنابرین چیلر هوا خنک به برج خنک کننده بی نیاز است و قیمت آن نسبت به چیلر آبی کم‌تر خواهد بود.

متعلقات برج خنک کننده عبارتند از پمپ، فن برج، بدنه اصلی و بزرگ برج، مبدل حرارتی آن، لوله کشی‌های مربوطه و ... که در چیلر هوا خنک این تجهیزات وجود ندارند. اما مصرف انرژی چیلرهای آب خنک حدود 10% نسبت به هوا خنک کم‌تر است زیرا انتقال حرارت از طریق آب نسبت به هوا بهتر انجام شده و راندمان آن بالاتر می‌رود.

از دیگر مزایای حذف برج خنک کننده می‌توان به کاهش ابعاد چیلر و جانمایی آن در فضایی کم‌تر اشاره کرد.

چیلر هوا خنک مزیت دیگری نیز دارد که آن کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات است.

در ضمن در مناطقی که با مشکل تامین و مصرف آب مواجه هستیم، بهترین انتخاب چیلر هوا خنک است.

در پروژه‌هایی که تامین برق فشار قوی امکان‌پذیر نیست و یا هزینه‌های مصرف برق بالاست، به جای چیلر تراکمی هوا خنک یا چیلر تراکمی آب خنک بهتر است که از چیلرهای گازسوز (گاز شهری لوله کشی شده) با نام GHP برای راه اندازی و کار استفاده نمود که مصرف برق آن‌ها بسیار اندک است.


برای مشاهده لیست چیلرهای تراکمی اینجا کلیک کنید.

در پایان در صورت بروز هر سوال و یا ابهامی می‌توانید با شماره تلفن‌های 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

2020 © Copyright - almaatech.ir