چیلر تراکمی اسکرو چیست؟

 


چیلرهای تراکمی اسکرو (دورانی - Screw) را باید نسل جدید چیلر تراکمی در صنعت تهویه مطبوع به حساب آورد. تکنولوژی ساخت و نوع خاص کمپرسورهای این دستگاه‌ها که از نوع مارپیچی می‌باشد امکانات ویژه‌ای را نسبت به چیلرهای تراکمی نوع معمول بوجود آورده است که مهم‌ترین آن زیر بار رفتن چیلر به صورت تدریجی و با توجه به میزان برودت مورد نیاز می‌باشد.
این مسئله در وهله اول باعث اپتیمم شدن میزان مصرف برق دستگاه و در وهله بعدی باعث پایین آمدن استهلاک آن خواهد گردید.


مزیت چیلر تراکمی دورانی نسبت به ابزوربشن و چیلرهای رفت و برگشتی:

1. هزینه سرمایه گذاری اولیه حدوداً 33% ابزوربشن می‌باشد.

2. راندمان بالاتر حدود 25% نسبت به راندمان چیلرهای تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی و حدود 400% راندمان بالاتر نسبت به ابزوربشن.

3. جریان راه اندازی بسیار پایین‌تر (حدود 50% ) نسبت به چیلرها با کمپرسور رفت و برگشتی

4. کاهش مصرف انرژی در هنگام کنترل ظرفیت.

5. میزان حجم آب مصرفی در برج حدود نصف میزان آب مورد نیاز در چیلرهای ابزوربشن و حدود 20% کم‌تر از چیلرهای تراکمی رفت و برگشتی می‌باشد که نتیجتا تبخیر کاهش یافته و حجم رسوب گذاری نیز به همین نسبت کاهش خواهد یافت.

6. دوره‌های اسید شویی کندانسور هر سه سال می‌باشد ولی در چیلرهای ابزوربشن تقریبا هر سال انجام می‌شود که خود در فرسوده شدن سریع سیستم بسیار حائز اهمیت است.

7. در تابستان نیاز به روشن شدن بویلر نمی‌باشد که این امر خود در طولانی ساختن عمر بویلر و سختی‌گیرهای آبی و سایر تجهیزات بسیار حائز اهمیت است و به شدت هزینه‌های جاری را کاهش می‌دهد.

8. عدم نیاز به تهیه آب DM جهت تولید بخار که بسیار پرهزینه می‌باشد.

9. تعمیرات احتمالی آن بسیار آسان‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد و تمامی قطعات آن حتی اواپراتور و کندانسور نیز قابل تهیه و تعویض می‌باشد.

10. به هیچ وجه احتیاج به اپراتور ندارد و فقط در ابتدای فصل روشن و در انتهای فصل خاموش می‌شود تمامی عملیات بصورت کاملاً اتوماتیک صورت خواهد گرفت.

11. این چیلرها هوشمند در کنترل ظرفیت و در حفاظت از خود می‌باشد.

12. دارای حجم کوچک ولی پرتوان و کارا.

13. قابل اتصال به سیستم BMS می‌باشد.

14. چیلرهای تراکمی اسکرو ظرفیت اسمی و واقعی بسیار نزدیک دارند و بطور مثال در چیلر اسکرو به ظرفیت اسمی 100 تن حداقل 95 تن تبرید تولید می‌نماید.

15. عمر بسیار طولانی‌تر نسبت به کمپرسورهای رفت و برگشتی (حدوداً 7 برابر)، بیش‌تر یا حداقل معادل نسبت به ابزوربشن.

16. با هزینه جاری کم‌تر و یا حداکثر معادل با ابزوربشن.

17. با توجه به عدم استفاده تمام واحدها از سیستم تهویه در فصل تابستان به دلیل مسافرت و ... این دستگاه با سیستم کنترل ظرفیت کاملاً هوشمند و پیوسته از 50% تا 100% به طور اتوماتیک با بار مورد نیاز هماهنگ شده و مصرف انرژی نیز به همان نسبت کم یا زیاد می‌شود.

18. با صدا و لرزش بسیار کم‌تر نسبت به چیلرهای تراکمی رفت و برگشتی.

19. مجهز به صفحه نمایشگر جهت ارائه وضعیت کاری چیلر (دمای ورود و خروج آب چیلر و آب برج خنک کننده و ...)
 

 

2020 © Copyright - almaatech.ir