چیلرهای جذبی را کامل بشناسیم

 


یکی از فناوری‌های کلیدی در زمینه‌ی سرمایش و تامین نیروی ساختمان‌ها می‌باشند، چرا که این سیستم، امکانات قابل توجهی برای تبدیل گرمای هدر رفته به سرمایش در اختیار می گذارد. سرمایشی که از این طریق بدست می‌آید را می‌توان به منظور نگهداری و ارتقای کارایی توربین‌های گازی و ژنراتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار داد. در ساختمان‌های تجاری و موسسات مختلف که در آن‌ها از سیستم چیلر جذبی استفاده می شود، تا بیش از قرن نوزدهم میلادی تبرید تنها به حمل و نقل یخ از مناطق سردسیر به مناطق گرم سیر و نگهداری آن در محفظه های مخصوص و یا زیرزمین و همچنین ساخت یخ در زیرزمین و نیز نگهداری برف فشرده در مکان‌های مخصوص برای استفاده در فصول گرما سال، محدود بود. در سال 1834 اولین ماشین تبرید دستی در انگلستان، تحولی در صنعت تبرید به وجود آورد، قبل از آن میشل فارادی در سال 1824 یک سلسله آزمایشات برای تبدیل بعضی گازهای پایدار به مایع انجام داد که مبنای کار ماشین‌های جذبی قرار گرفت اگرچه فارادی در زمان خودش نتوانست از این آزمایشات برای تولید برودت بهره بگیرد ولی مقدمه‌ای شد برای آیندگان.
در سال 1851 یک مخترع آمریکایی یک ماشین یخ ساز با مبرد هوا ساخت و در سال 1859 سیکل جذبی با استفاده از آمونیاک به عنوان ماده مبرد و آب به عنوان جاذب توسط فردیناند کاره مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1890 تبرید تراکمی و جذبی رواج یافت البته در اوایل پیدایش تبرید تراکمی دستگاه‌های موجود حجیم و گران بودند و راندمان زیادی نداشتند و می‌بایست فردی متخصص از آن‌ها نگهداری می‌نمود به همین دلیل تبرید مکانیکی صرفا به چند کاربرد بزرگ محدود می‌شد. یکی از دلایل عدم پیشرفت تبرید مکانیکی در دهه‌های اولیه استفاده از بخار برای چرخاندن کمپرسور بود، با اختراع و پیشرفت موتورهای الکتریکی و همچنین تهیه مبردهای بی خطر تولیدات صنایع تبرید و تهویه مطبوع به نقطه اوج خود رسید و دستگاه‌های هواساز کوچک و یخچال‌ها و فریزرهای خانگی به میزان قابل توجهی تولید گردید و هنوز هم تکامل و پیشرفت ادامه دارد.
سیستم تبرید جذبی اولین بار در سال 1860 بوسیله فردیناند کاره فرانسوی اختراع شد بدین ترتیب که اگر در سیستم تراکمی بخار، بجای کمپرسور یک ژنراتور و یک جذب کننده و یک پمپ قرار دهیم نتیجه یک سیستم جذبی ساده خواهد شد. در نوشتار زیر چیلرهای جذبی به شکل مبسوط مورد بررسی قرار می گیرد.
 

 

2020 © Copyright - almaatech.ir