loader-img
loader-img-2
چگونه یک آبگرمکن را تعمیر کنیم؟

آبگرمگن یکی از انواع سیستم گرمایشی و موتورخانه می باشد که در قدیم و امروزه به جهت تامین آبگرم مصرفی در برخی از کاربری ها مورد استفاده قرار می گیرد. تعمیر آبگرمکن گازی یا برقی همیشه یک کار سخت و پیچیده نیست. اولین گام برای این کار تشخیص مشکل است. لیست زیر به شما کمک می‌کند که بدانید مشکل آبگرمکن شما از کجاست و راحت‌تر بتوانید این مشکل را حل کنید. علاوه بر آن اگر برای سرویس کردن آبگرمکن مخزنی گازسوز نیاز به راهنمایی داشتید این مقاله را مطالعه نمایید.

 

آیا تانک آبگرم کن شما چکه می‌کند؟

اگر آب در اطراف آبگرمکن جمع شده، به دنبال نشانه‌ای از پوسیدگی بگردید. اگر نشانه‌ای از خوردگی، بادکردگی یا سوراخ شدگی پیدا کردید، بهتر است به‌جای تعمیر آبگرمکن آن را تعویض کنید. عمر معمول آبگرمکن 10 سال است.

 

آیا شیر تخلیه آبگرمکن شما چکه می‌کند؟

اگر شیر تخلیه‌ای که در انتهای آب گرم کن قرار دارد چکه می‌کند، ممکن است فقط نیاز به سفت کردن آن داشته باشید. به خاطر داشته باشید که آن را بیش‌ازاندازه سفت نکنید چون ممکن است شکسته شود. اگر با این کار مشکل حل نشد، شما باید شیر را تعویض نمایید. برای این کار، شیرگاز و آب ورودی به آب‌گرم کن را ببندید، سپس یک شلنگ آب‌پاشی بلند را به شیر وصل نمایید، شیر را بازکنید تا تمام آب داخل تانک از آن خارج شود. حال می‌توانید شیر را تعویض نمایید.

 

آیا یکی از لوله‌های آبگرمکن شما چکه می‌کند؟

با دقت چک کنید که آیا واقعا یک لوله چکه می‌کند یا چکه کردن تنها ناشی از جمع شدن آب در اطراف لوله به دلیل میعان است. اگر به‌اندازه کافی سوراخ تخلیه در آب گرم کن وجود نداشته باشد، بخارآب در اطراف لوله‌های آب سرد جمع شده و باعث چکه می‌شود. اگر واقعا یک لوله چکه می‌کند شما باید شیر آب ورودی به آب گرمکن را ببندید و لوله را تعویض کنید.

 

آبگرمکن

 

آیا اصلاً آب گرم نمی‌شود؟

برای آبگرمکن‌های گازی شعله آب گرمکن را چک کنید که باید روشن بماند. اگر روشن نمی‌ماند، کانال هوای کف آبگرم کن را چک کنید تا چیزی آن را مسدود نکرده باشد. اگر مشکل این بود، گاز را ببندید و کانال هوای کف آبگرمکن را تخلیه کنید. دقت کنید که تمام سوراخ‌ها و فیلترها را تخلیه کنید. اگر مشکل حل نشد، ممکن است ترموستات مشکل داشته باشد و شما باید آن را تعویض کنید.
اگر آبگرمکن شما برقی است، ممکن است کلید دژنکتور یا کلید محدودکننده دما پریده شده باشد. اگر چنین مشکلی داشتید آن را  به‌جای خود بازگردانده و دوباره آب گرمکن را راه‌اندازی کنید. اگر مشکل حل نشد، ممکن است ترموستات یا المنت مشکل داشته باشند و شما باید آن‌ها را تعویض کنید.

 

آیا مقدار آبگرم کافی نیست؟

چک کنید که ترموستات روی دمای مناسبی تنظیم‌شده باشد. اگر مشکل از این جا نبود ممکن است که حجم تانک آبگرمکن جوابگوی مصرف شما نباشد. یا ممکن است فشار گاز خانه شما پایین باشد که در این صورت باید به شرکت گاز اطلاع دهید و یا حتی ممکن است تانک آبگرمکن از رسوب پرشده باشد، که باید با استفاده از شیلنگ همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، آب موجود در تانک را تخلیه کنید.

 

آیا مشکل آبگرم کن صدای هیس هیس یا سروصداهای غیر عادی است؟

احتمال بسیار زیاد مشکل شما جدی نیست، این مشکل معمولاً ناشی از رسوب گرفتگی کف تانک یا المنت‌ها (در آبگرمکن‌های برقی) است و دلیل آن تشکیل حباب‌های هوا و ترکیدن آن‌هاست. تخلیه تانک مشکل را حل می‌کند.

 

دیدگاه شما
امیر امیر
16 مرداد 1402

سلام، من چند روزه از ابگرمکن مخزنی استفاده میکنم نشتی قطره ای از سمت بالا به داخل داره وقتی شیر ورودی آب گرم رو میبندم نشتی قطع میشه مشکلش کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید.

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز. بهتره که یک کارشناس بیاد و حضوری دستگاه چک کنه و نشتی پیدا کنه تا مشکل برطرف بشه

2020 © Copyright - almaatech.ir