loader-img
loader-img-2
چگونه لوله های ساختمان را عایق بندی کنیم؟


عایق بندی لوله‌های ساختمان برای دو منظور انجام می‌گیرد: جلوگیری از هدر رفتن گرما در لوله‌های آب گرم و جلوگیری از یخ زدن لوله‌های روکار آب سردی که در بیرون از خانه قرار دارند.

گام اول تمیز کردن لوله است. ابتدا سطح لوله را به وسیله یک کهنه و یک شوینده از وجود در هرگونه روغن و کثیفی پاک کنید و قبل از شروع به عایق کاری مطمئن شوید که لوله کاملا خشک شده باشد.

گام بعد انتخاب نوع عایق است. شما می‌توانید از شیوه سنتی عایق کاری با پشم شیشه و پشم سنگ یا از روش‌های جدیدتر مانند انواع عایق‌های پیش ساخته استفاده کنید. در صورت استفاده از پشم شیشه باید توجه داشت که روی پشم شیشه با فویل آلمینیومی به طریقی پوشیده شده باشد که نوارهای پیچیده شده فویل، حداقل 1 سانتی‌متر هم پوشانی داشته باشند. نکته دیگر اینکه عایق باید در دو انتهای لوله به طور مناسبی به وسیله نوار برزنتی محکم شود.

دقت کنید که ناحیه‌ای از دید شما پوشیده نماند و تمام طول لوله را به نحو مناسب عایق بندی کنید. مرحله بعدی پوشاندن لوله عایق کاری شده با نوار پلاستیکی است و هدف از این کار محافظت از لوله در برابر خیس شدن ناشی از چکه کردن شیر و لوله‌های اطراف لوله عایق کاری شده است.

روش دیگر عایق‌کاری استفاده از عایق‌های پیش ساخته است. این عایق‌ها انوع و سایزهای مختلف دارند، که نمونه‌های جدیدتر آن‌ها علاوه بر رطوبت در برابر آتش سوزی نیز مقاوم هستند. بعد از اندازه گیری لوله مورد نظر و خرید عایق با سایز مناسب نوبت نصب این عایق است. نصب این نوع عایق‌ها بسیار آسان است و فقط باید به اندازه لوله بریده شوند و به دور لوله مورد نظر پیچیده شوند. در صورتی که طول لوله از عایق بلند تر باشد، باید توجه شود که محل اتصال در انتهای عایق به نحو مطلوب با نوار چسب برزنتی پوشانده شود.

در صورتی که از عایق پیش ساخته استفاده می‌کنید، باید اطراف زانویی‌ها و سه راهی‌های لوله را به نحو مطلوبی با نوار برزنتی بپوشاند.

2020 © Copyright - almaatech.ir