چگونه به کولر گازی گاز بزنیم

نحوه شارژ گاز برای کولر گازی؟

کولرهای گازی برای تولید هوای خنک و تهویه هوا نیازمند گازهای فریون هستند مانند گازهای -R22 R407A- R410A همچنین توجه داشته باشید در صورتی که میزان استاندارد گاز یک کولر گازی پایین تر بیاید یا تمام شود آن کولر گازی توان خنک کنندگی خود را از دست میدهد. برای رفع این مشکلات باید گاز کولر گازی‌تان را شارژ کنید. این کار را حتما به یک متخصص بسپارید زیرا بسیار خطر ساز است و امکان دارد کم شدن گاز کولر به علت نشتی گاز باشد که در این حالت  متخصص این مورد را چک میکند و آن را برطرف میکند. کولر گازی ها بیشتر با گاز R22 کار می کنند. اما امکان دارد در مدل های مختلف از کولر گازی انواع دیگری از گازها نیز استفاده گردد. همچنین میتوانید در برخی از شرایط گاز داخل کولر گازی تغییر دهید اما باید طبق استانداردها انجام شود که یکی از آن ها تعویض روغن دستگاه می باشد.

 

انواع گازهای کولر گازی

 :R410Aامروزه در جدیدترین کولرهای گازی استفاده می شود همچنین یک هیدرو فلوروکربن است که  روی لایه اوزون تأثیر ندارد.

 R22: معمولاً با نام فریون شناخته می شد همچنین یک هیدرو کلروفلوئوروکربن است که در کاهش لایه اوزون نقش دارد و به علت اثرهای مضر آنها بر محیط برای استفاده در سیستم های تهویه مطبوع مسکونی متوقف شد.

تفاوت گاز R410A و R22 :

 R410A با فشار بیشتری نسبت به R22 کار می کند به همین علت سازگاری بهتری با کولرگازی ها دارد. همچنین راندمان انتقال حرارت بهتری دارد و دستگاه برای همان مقدار مبرد خنک کننده باید کار کمتری انجام دهد، که باعث افزایش عمر سیستم دستگاه میشود.

دلایل نشت گاز کولر گازی
  • نصب نادرست
  • نقص ساختاری
  • ساییدگی

 

انواع شارژ کولر گازی معمولا به سه روش زیر است:

  • شارژ گاز آمپری
  • شارژ گاز با جدول دمایی
  • شارژ گاز وزنی با ترازو
شارژ گاز وزنی با ترازو

دقیق‌ترین روش شارژ کولر گازی شارژ وزنی با ترازو است. در این روش مقدار گازی که کولر به آن نیاز دارد را با کمک ترازو‌های مخصوص وزن می‌کنند. در این روش کولر‌گازی نباید هیچگونه گازی داشته باشد. چطور باید متوجه شویم؟ می‌توانید والف شیر سرویس را فشار بدهید اگر گاز بیرون زد به این معنا است که سیستم دار مقداری گاز است ولی اگر گازی بیرون نزد سیستم گاز ندارد و باید آن را شارژ کنید.

شارژ گاز آمپری

در این روش آپتومتر را به دستگاه متصل کرده سپس به میزانی که آمپر نشان می‌دهد از مقدار گاز مورد نیاز دستگاه متوجه میشویم که اگر میزان گاز درون دستگاه مناسب باشد عملکرد و میزان ولتاژ مصرفی آن بیشتر از مقدار استاندارد نخواهد شد. تکنسین کولر گازی آمپراژ را بررسی می کند و بر اساس آن میزان گاز درون دستگاه را مشخص میکند.

شارژ گاز با جدول دمایی

در این روش جهت شارژ گاز کولر گازی، تکنسین دمای هوای اطراف پنل داخلی و نیز دمای هوای اطراف پنل خارجی را بدست می آورد  سپس  با کمک جدول‌ گاز مبرد مقدار فشار گاز را برای دو دما به دست می‌آورد. سپس گیج مانوفیلد که برای سنجش فشار به کار می رود را متصل میکند و شارژ گاز کولر گازی تا رسیدن به فشار مورد نظر انجام می شود. این روش خیلی قابل اطمینان نیست و درصد خطای آن بالا می باشد.

 

شارژ گاز کولر

چه مقدار گاز برای کولر گازی نیاز است؟

برای بدست آوردن مقدار شارژ گاز کولر گازی بهترین روش مراجعه به پلاک فنی خود کولر گازی است. بر روی بدنه کندانسور یک پلاک فنی مقدار شارژ گاز را بر حسب وزن gr ذکر شده است. اما به صورت تقریبی مقدار شارژ گاز کولر گازی را به ازای هر 12000 btu مقدار 750 گرم را در نظر میگیرند.

 

مقدار شارژ گاز کولرگازی

شارژ گاز کولر گازی آکبند یا نو:

 در یک کولر آکبند یا نو به میزان پنج متر لوله گاز وجوددارد که این گاز مبرد در داخل سیستم کندانسور قرار گرفتهاست. برای نصب بهتر است سراغ یک متخصص بروید تا کولر را برای شما نصب کند زیرا وقتی نصب به طور کامل انجام شد، متخصص سیستم را به طور کامل وکیوم میکند که این کار باعث میشود هوا و رطوبت داخل سیستم نشود.

 

در همین سایت ما با کارشناسان فنی به سوالات شما درباره نحوه شارژ و خرید کولر گازی به صورت آنلاین پاسخ می دهیم بنابراین اگر سوالی دارید حتما از بخش چت آنلاین پایین سمت راست صفحه شروع به گفت گوی آنلاین نمایید.

 

جهت مشاهده مشخصات فنی و خرید بهترین مارک کولر گازی اینورتر و کم مصرف و سوالاتی از این قبیل، به صفحه فروشگاه خرید کولر گازی مراجعه نمایید.

دیدگاه شما

2020 © Copyright - almaatech.ir