چگونه با راهکارهای ساده کولرآبی خانه خود را خنک‌تر کنیم؟


حتما برای شما نیز پیش‌آمده که پس از چند سال استفاده از کولرآبی،  دیگر کولر کارآیی مورد انتظار شما را ندارد. با رعایت نکات زیر می‌توانید کارآیی کولر منزل خود را به اندازه‌ی قابل ملاحظه‌ای افزایش دهید.

تعویض سالانه پوشال کولر بسیار مهم است .البته در جایی که لوله‌کشی‌های آب بدون املاح باشد می‌توان پوشال کولرشان را هر 3 یا حتی 4 سال تعویض کرد، اما در بیش‌تر نقاط کشورمان رسوبات آب خیلی زود روی خرده چوب‌های پوشال می‌نشیند و کار نفس‌گیری کولر را سخت می‌کند. پوشال‌های مناسب برای کولرهای خانگی معمولا 87 سانتی‌متر هستند. قبل از اینکه پوشال‌ها را در پوشال‌گیر کولر بیندازید بهتر است آن‌ها را خوب خیس کنید. به این صورت پوشال‌ها خرد نمی‌شود و بهتر در جایشان قرار می‌گیرند.

پمپ آب، دینام و یاتاقان‌ها بخش‌های متحرک کولر هستند که نیاز به روغن‌کاری ماهانه دارند. روغن‌کاری نکردن این قطعات باعث سفت کار کردن آن‌ها و گاهی سوختنشان می‌شود.

سبد پمپ آب را چک کنید که فاقد شکستگی باشد.

قبل از شروع فصل گرما و استفاده از کولر، اگر تسمه ترک‌خوردگی، بریدگی یا افتادگی پیداکرده باشد بهتر است آن را تعویض کنید.

سطح آب می‌بایست یک سانتیمتر پایین‌تر از حداکثر ارتفاع شیر تخلیه متوقف شود، در غیر این صورت باید شناور را درست تنظیم کنید. ضمناً دقت کنید که سطح کولر نسبت به زمین باید تراز باشد یعنی کولر به‌گونه‌ای واقع‌شده باشد که آب در یک‌طرف آن جمع نشود.

کولرآبی برای عملکرد خوب نیاز به فضای کافی در اطراف خود دارد، گاهی‌اوقات در آپارتمان‌ها، کولرهای آبی را چنان به‌طور متراکم کنار هم می‌چینند که هوای کافی به کولر نمی‌رسد؛ در این مواقع با افزودن یک زانویی بر سر کانال کولر می‌توان محل آن را اندکی تغییر دهید.

برزنت اتصال دهانه‌ی کولر به کانال کولر را کنترل کنید تا هوا از کنار آن نشت نکند یا پاره نشده باشد. همچنین شلنگ انتقال آب و فلکه‌ی آب را نیز چک کنید تا نشتی یا چکه نداشته باشد.

ایجاد سایه‌بان برای کولر به‌گونه‌ای که از تابش مستقیم آفتاب به دور باشد به کارایی آن بسیار کمک خواهد کرد.

چهارپایه‌ی کولر را مستقیما روی سطح آسفالت یا ایزوگام قرار ندهید و زیر پایه‌های آن سنگ بگذارید تا در سطح آسفالت فرو نرود.

2020 © Copyright - almaatech.ir