چگونه از هشدارهای اشتباه دستگاه هشدار دود جلوگیری کنیم؟


آلارم دادن اشتباه دستگاه هشدار بسیار آزاردهنده است و استمرار در هشدارهای اشتباه باعث اطمینان کم‌تر افراد به آلارم‌های دستگاه و درنتیجه تأثیرگذاری کم‌تر دستگاه می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از آلارم اشتباه، انتخاب صحیح مکان نصب دستگاه است.

نصب دستگاه تشخیص دود در آشپزخانه کار اشتباهی است. در آشپزخانه بهتر است که از تشخیص‌دهنده‌های حرارتی استفاده شود. این دستگاه‌ها خصوصاً برای محیط‌هایی که به‌طور عادی حاوی دود هستند نظیر آشپزخانه‌ها، شوفاژخانه‌ها، گاراژها و لباس‌شویی‌ها مناسب‌اند.

نصب دستگاه در نزدیکی شومینه اشتباه است. برای مناطقی از خانه که یک شعله برای مدت‌زمان زیادی بدون داشتن درپوش می‌سوزد، بهترین گزینه استفاده از دستگاه تشخیص گاز مونوکسید کربن است. این دستگاه می‌تواند احتمال اخطارهای اشتباه را به حداقل برساند.

دستگاه را در نزدیکی دیوار تازه رنگ‌شده نصب نکنید و یا وسیله‌ای را که تازه رنگ‌شده است، به دستگاه نزدیک نکنید زیرا مواد شیمیایی موجود در رنگ باعث تحریک دستگاه می‌شوند.

اگر قصد دارید که درون حمام از دستگاه هشدار دود استفاده کنید آن را به ‌دور از دوش آب نصب نمایید به این دلیل که بخارآب حاصل از دوش آب در زمانی که دوش باز است و یا پس از باز شدن درب حمام، باعث هشدار دادن اشتباه دستگاه است. همچنین باید از قرار دادن دستگاه در نزدیکی دربی که به حمام باز می‌شود جلوگیری شود.

جیرجیر کردن دستگاه نشان‌دهنده ضعیف بودن باتری دستگاه است و بهتر است که هر چه زودتر باتری دستگاه را تعویض کنید.

انواع قدیمی دستگاه که به دستگاه تشخیص نوری یا فتوالکتریک معروف بودند، به‌وسیله اشعه‌های نور قادر به تشخیص آتش‌سوزی در محل بودند. تمیز نگه داشته شدن در این نوع دستگاه‌ها بسیار مهم است زیرا گردوغبار و کثیفی مانع از رسیدن اشعه نور به دستگاه می‌شود و هشداردهی اشتباه دستگاه را به دنبال دارد. برای تمیز کردن دستگاه می‌توان شیارهای دستگاه را هر چند ماه یک‌بار یا بعد از هر آلارم، با جاروبرقی تمیز کرد. (نیازی به درآوردن و یا باز کردن دستگاه نیست)

دستگاه باید به روش مناسبی هرسال چندین بار امتحان شود.

2020 © Copyright - almaatech.ir