چطور می‌توان بدون کولر خانه را خنک نگه داشت؟


یکی از راه‌های جایگزین برای خنک کردن خانه، استفاده از راه‌های طبیعی است؛ به این معنی که بدون استفاده از هیچ وسیله‌ی خنک کننده‌ای برقی بتوانیم دمای خانه را کاهش دهیم.
برای رسیدن به این منظور موثرترین راه این است که گرمایی را که به ساختمان می‌تابد، دفع و از ورود آن به خانه پیشگیری کنیم.
مناسب‌ترین روش برای پیشگیری از جذب حرارت و دفع گرما، انعکاس یا بازتاباندن آن است. گرما از چند طریق وارد خانه می‌شود که مهم‌ترین و عمده ترین آن‌ها حرارت ناشی از تابش گرمای خورشید است که از پنجره‌ها و سقف وارد خانه می‌شود.


شیشه‌ها
40 درصد از گرمای ناخواسته از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شود. استفاده از شیشه‌های بازتاب دهنده‌ی نور یکی از راه‌های دفع این گرما است. استفاده از این نوع شیشه روی پنجره علاوه بر خنک نگه داشتن خانه از تابش مستقیم نور خورشید به وسایل خانه و کمرنگ شدن مبلمان، پرده‌ها و فرش هم جلوگیری می‌کند. انواع گوناگونی از این شیشه با درجات مختلفی از تیرگی وجود دارد که باید با توجه به آب و هوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، نوع مناسب را انتخاب کنید.
اگر از پوشش‌های ثابت استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود که پنجره‌های جنوبی را با این گونه شیشه‌ها نپوشانید تا در زمستان بتوانید از گرمای نور خورشید استفاده کنید.


سایبان‌های داخلی و خارجی
سایبان‌ها با جذب یا بازتاب نور خورشید از ورود آن به خانه به میزان قابل توجهی جلوگیری می‌کنند. نصب سایبان در هر دو سطح خارجی و داخلی پنجره مفید است، اما سایبان‌های خارجی به این دلیل که گرما را قبل از برخورد با پنجره دفع می‌کنند، مناسب‌تر و موثرتر هستند.
نصب سایبان‌های داخلی و پرده، گرمای ناشی از تابش خورشید را که از طریق پنجره وارد خانه می‌شود، تا 65 درصد کاهش می‌دهد. در حالی که این میزان با نصب سایبان‌های بیرونی به 95 درصد می‌رسد.
هنگام نصب سایبان باید شرایط آب و هوایی، تعداد دفعات باز کردن پنجره و نکات دیگر را در نظر بگیرید و نوع مناسب را انتخاب کنید. نصب سایبان برای پنجره‌های بزرگ، به ویژه پنجره‌های شرقی، غربی و جنوبی خانه نقش مهمی در خنک نگه داشتن هوای داخل خانه در ساعات گرم روز دارد.
توصیه می‌شود در ساعات گرم روزهای تابستان پرده‌ها را کنار نزنید و شب‌ها پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه در خانه جریان پیدا کند. سایبان بهتر است با سطح شیشه پنجره زاویه 45 درجه داشته و طول آن نیمی از ارتفاع پنجره را بپوشاند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که زمستان‌های سرد دارد، از سایبان‌هایی استفاده کنید که قابلیت نصب و برداشتن داشته باشد و بتوانید در زمستان آن‌ها را بردارید.


پرده‌های مات و حصیری
استفاده از پرده‌های سفید و مات در فصل تابستان 40 تا 50 درصد از گرمای خورشید را که از شیشه عبور می‌کند، کاهش می‌دهد. نصب پرده‌های حصیری در بیرون پنجره که در قدیم بیش‌تر استفاده می‌شد، می‌تواند 60 تا 80 درصد حرارت را کاهش دهد.

2020 © Copyright - almaatech.ir