چرا خازن کولر گازی مدام معیوب می‌شود؟


یکی از ایرادت متداول کولر گازی سوختن و عدم کارکرد خازن کولر گازی می‌باشد، در برخی اوقات سوختن و معیوب شدن خازن کولر گازی مدام و با فاصله زمانی کم (خازن کولرگازی تند تند خراب می‌شود) رخ می‌دهد.


حال به دلایل اصلی معیوب شدن خازن کولر گازی (خراب شدن خازن کولر گازی) می‌پردازیم، عمده دلایل معیوب شدن خازن کولرگازی عبارتند از:

عمر(ساعت کارکرد):
همه خازن‌ها برای عمر مشخصی طراحی شده‌اند عوامل مختلفی می­‌توانند این عمر را کاهش و یا افزایش دهند. اما هنگامی که عمر خازن افزایش می‌یابد از داخل عملکرد آن کاهش می­‌یابد و به مرور ظرفیت خازنی خود را از دست می­‌دهد.


دمای کار کرد کولر گازی:
تجاوز از محدوده دمایی که خازن برای کارکرد در آن محدوده طراحی شده است طول عمر آن‌را کاهش می­‌دهد. در حالت کلی، موتورهایی که در محیط­ های داغ کار می­‌کنند و یا در محیط­ های با تهویه کم مورد استفاده قرار می­‌گیرند. طول عمر خازن به میزان قابل توجهی کاهش می­‌یابد با بهبود خنک سازی موتور و خازن می­‌توان طول عمر خازن را افزایش داد.


جریان:
خرابی موتور باعث اضافه بار خازن می­‌شود. این مورد معمولا به ندرت رخ می­‌دهد. در حالتی که موتور به صورت جزیی و یا کلی در سیم پیچ‌ها دچار آسیب شود. یا موتور متحمل اضافه بار گردد جریان افزایش یافته که این هم در جای خود بر عمر خازن تاثیر می­‌گذارد.


ولتاژ ورودی به کولرگازی:
این عامل به تنهایی در کاهش طول عمر خازن اثر دارد. ولتاژ روی خازن دائم کار نباید از ولتاژ نامی درج شده بر روی آن تجاوز کند. به طور کلی کاهش ولتاژ باعث افزایش شدت جریان (آمپر) می‌شود و طبیعتا افزایش شدت جریان آمپر کولر گازی باعث افزایش دما می‌شود. برای مثال اگر اجازه دهیم خازنی با مقدار نامی 440V در 450V کار کند ممکن است عمر خازن تا 20% کاهش یابد. در 460V عمر خازن 50% و در 470V ولت 75% طول عمر خازن کاهش می­‌یابد و به همین منوال ادامه پیدا می‌کند. با کار کردن خازن در ولتاژی کم‌تر از ولتاژ نامی آن می­‌توان طول عمر خازن را افزایش داد.

2020 © Copyright - almaatech.ir