چرا باید از فیلترهای تصفیه آب دوش حمام استفاده کنیم؟


فیلترهای تصفیه آب دوش حمام، سیستم‌های تصفیه آب کوچکی هستند که به دوش حمام متصل شده و بسیاری از آلاینده‌های  مضر محلول در آب شهری نظیر فلزات سنگین و کلر را حذف می‌کنند. بیش‌ترین مزیت این سیستم‌ها حذف کلر آب است. امروزه به خاطر استعمال همگانی کلر برای ضدعفونی کردن آب‌ها، واژه‌ی کلرزنی مترادف با ضدعفونی است. باید توجه داشت که هرچند کلر جزء مواد ضدعفونی‌کننده به‌حساب می‌آید، اما همواره به‌عنوان ضدعفونی‌کننده مصرف نمی‌شود. یکی از عمده‌ترین و بحث‌برانگیزترین راه‌های ورود کلر به بدن دوش گرفتن است که شاید اثرات زیان‌بار آن از نوشیدن آب کلر زده شده هم بیش‌تر باشد.
در ادامه به مضرات کلر برای بدن انسان اشاره‌ شده است:

تحقیقات و مستندات نشان داده که بدن در طی یک دوش 10 دقیقه‌ای مواد شیمیایی بیش‌تری نسبت به نوشیدن 1 گالن از همان آب جذب می‌کند.

دوش آب گرم منافذ پوست را باز می‌کند و اجازه می‌دهد کلر و دیگر مواد شیمیایی بیش‌تر جذب شوند. حداکثر زیان بدن در برابر کلر به علت استنشاق بخار و جذب پوستی هنگام دوش گرفتن است که از آن جمله این مضرات می‌توان به زمینه‌سازی برای ابتلا به سرطان سینه، سرطان مثانه، آسم و بسیاری بیماری‌های دیگر اشاره کرد.

میزان کلری که برای گندزدایی و ضدعفونی کردن به آب شهری اضافه می‌شود، تقریباً برابر با همان میزان کلری است که به آب استخرها اضافه می‌کنند. حتی در برخی موارد ممکن است کلر بیش‌تری هم به آب شهری اضافه گردد.
 
منافذ موجود روی پوست ما در اثر تماس با آب گرم بازشده و این باعث نفوذ کلر به درون‌ پوست و بدن می‌شود. این موضوع باعث خشک شدن پوست، ریزش مو و گاه ایجاد حساسیت در پوست و می‌شود. همچنین دوش گرفتن با آب حاوی کلر یکی از علت‌های اصلی پیری زودهنگام پوست است.

تحقیقات نشان می‌دهد، استحمام با آب کلرزنی شده می‌تواند باعث خستگی مفرط شود. حال آنکه حذف کلر باقیمانده از آب حمام، باعث ایجاد سرزندگی و نشاط بیش‌تر می‌شود.

کلر به‌مراتب سریع‌تر از آب، به حالت گاز درمی‌آید لذا میزان غلظت کلر موجود در بخار هوای حمام به‌مراتب بیش‌تر از غلظت کلر موجود در آبی است که با آن دوش می‌گیرید.

2020 © Copyright - almaatech.ir