loader-img
loader-img-2
چرا آب معدنی جایگزین مناسبی برای دستگاه تصفیه آب خانگی نیست؟

عدم اطمینان از سلامتی آب آشامیدنی در برخی از مناطق و شهرها باعث شده است که مردم به استفاده از آب معدنی گرایش پیدا کنند. تولید کنندگان آب معدنی از نا آگاهی عموم سوء استفاده کرده و برخی خواص را برای آب معدنی بر می‌شمارند که یا اساسا ناصحیح است و یا صحت علمی آن‌ها هیچ‌گاه به اثبات نرسیده. ممکن است برای حل مشکل آلودگی آب آشامیدنی شهری، استفاده از آب معدنی نسبت به نصب دستگاه تصویه آب بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر باشد، اما در دراز مدت بسیار گران‌تر پای شما تمام می‌شود. ضمن اینکه امروزه به اثبات رسیده که استفاده از آب معدنی دارای مضرات زیر است:

درمعرض آفتاب بودن بطری
این محصولات در بطری‌های تهیه شده از PVC و PET عرضه می‌گردند. در طول زمان و در صورت نگهداری آب‌های معدنی در معرض تابش آفتاب، قسمتی از ترکیبات بطری‌ها وارد محتوای عرضه شده می‌شود که از جمله مواد سرطان‌زا به حساب آورده می‌شوند و هر چه از زمان تولید آن‌ها گذشته باشد و در فضای باز و آفتابی نگهداری شده باشند، بر مقدار مواد ورودی از ترکیبات بطری‌ها به آب افزوده می‌شود.


یخ زدن آب دورن بطری
طراحی اولیه بطری‌های پلاستیکی به نحوی است که در صورت انجماد، در اثر بروز تغییراتی در پلیمرهای این ظروف مواد مضری وارد آبشان می‌شود. لذا باید از انجماد آب‌ در این بطری‌ها خودداری کرد. این ظروف صرفاً برای نگهداری آب در درجه حرارت یخچال (0 تا 4 درجه سانتی‌گراد) طراحی شده‌اند، به عبارتی طراحی آن‌ها برای شرایط سرد و خنک است، نه انجماد.


مضر بودن املاح موجود در آب معدنی
آخرین تحقیقات پژوهشگران حاکی از آن است که بسیاری از املاح معدنی موجود در بطری آب معدنی نه تنها برای بدن ما مفید نیستند بلکه بسیاری از این املاح غیر قابل جذب بوده و باعث ایجاد مشکلاتی نظیر: سنگ کلیه، درد و تورم مفاصل، فشار خون و ... می‌شوند.


مشکلات زیست محیطی
همان‌طور که می‌دانید سیصد سال طول می‌کشد تا بطری پلاستیکی تجزیه شود و این امر آلودگی زیست محیطی را در پی دارد.


آلوده بودن آب درون بطری
در صورتی که استحصال این آب‌ها از منابع پایین دست انجام ‌گردد، در معرض آلودگی با افت‌کش‌ها می‌باشند. بعضی از این آب‌ها ممکن است دارای سدیم، نیترات و نیتریت بیش از حد مجاز باشند.


سوء استفاده متقلبین
دیده شده است که برخی از متقلبین و سود جویان اقدام به جمع آوری بطری‌های آب معدنی سالم از بین زباله‌ها (خصوصا زباله‌های رستوران‌ها، تالارها و سالن‌های همایش) کرده و با توجه به سالم بودن آن‌ها، بطری‌ها را با آب شهری، آب چاه یا رودخانه پر کرده و پس از پلمپ کردن درب بطری‌ها، آن‌ها را دوباره وارد بازار می‌کنند و از این راه سود بسیاری نیز به دست می‌آورند.

2020 © Copyright - almaatech.ir