پکیچ شوفاژ دیواری

 

 

نحوه‌ی عملکرد زمستانی:

این دستگاه در فصل زمستان آب گرم مدار گرم کننده را تامین می‌کند. وقتی شیر آب گرم مصرفی باز شود با عبور جریان آب از سنسور فشار میکروسوِئیچ این سنسور فعال شده و با ارسال فرمان به شیر سه طرفه‌ی برقی از طریق برد کنترل الکترونیک مدار رادیاتورها موقتا قطع شده آب مدار گرم کننده به مبدل حرارتی ثانویه پوسته - لوله هدایت می‌شود. به این ترتیب آبگرم مصرفی به صورت فوری تامین می‌گردد. بلافاصله پس از بسته شدن شیر آبگرم مصرفی شیر سه طرفه ی برقی به طور خودکار آبگرم مدار گرم کننده را به مدار رادیاتورهدایت می‌کند.

 

 

 

 

 

نحوه‌ی عملکرد تابستانی:

در این حالت دستگاه تنها در زمان نیاز به تامین آبگرم مصرفی به صورت خودکار روشن می‌شود.
هنگامی که مصرف کننده یکی از شیرهای آبگرم را باز می‌کند فرمان روشن شدن مشعل از طریق میکروسوئیچ سنسور فشار و برد کنترل الکترونیک صادر شده آبگرم مصرفی با بهره گیری از مبدل حرارتی ثانویه پوسته و لوله به صورت فوری تامین می‌شود با بسته شدن ابگرم مصرفی بلافاصله دستگاه خاموش خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

اجزای تشکیل دهنده‌ی پکیچ شوفاژ دیواری:

 - شیر کنترل گاز
 - مشعل
 - کلاهک تعدیل پمپ مدار گرم کننده
 - مبدل های حرارتی
 - مخزن کویل دار
 - منبع انبساط بسته
 - شیر اطمینان
 - شیر هواگیری خودکار
 - برد کنترل الکترونیک
 - شیر سه راهی موتوری
 - کلید ایمنی حرارتی
 - سنسور فشار
 - پتانسیومتر
 - اکوستات

 

 

 

 

 

 

شیر کنترل گاز:

این وسیله از مهم‌ترین قطعات پکیچ است. مرکب از دوشیر مغناطیسی برای ایمنی و قطع و وصل و یک رگولاتور تنظیم فشار گاز است. عملکرد شیر کنترل گاز شامل موارد زیر است:

 - قطع و وصل جریان گاز بر اساس فرمان پتانسیومتر یا اکوستات انتخاب دما توسط شیر برقی.
 - قطع جریان گاز در هنگام خاموش شدن پیلوت از طریق فرمان ترموکوپل توسط شیر مغناطیسی ایمنی مرتبط با آن
 - قطع جریان گاز در اثر فرمان کلید ایمنی حرارتی به هنگام افزایش بیش از حد دمای آب
 - تنظیم فشار گاز ورودی به کمک رگولاتور گاز

 

 

 

 

 

 

فلوسوئیچ:

در قسمت ورودی آب سرد مصرفی شوفاژ قرار دارد. این وسیله برای کنترل جریان طراحی شده و از جنس تفلون می‌باشد که در بالای آن یک آهنربا قرار دارد وهمچنین یک بخش الکتریکی در قسمت بالای فلوسوئیچ قرار دارد و ارتباط بین کنتاک‌های رله باز می‌شود هنگامی که یکی از شیرهای آب گرم باز شده و آب جریان می‌یابد و شناور به سمت بالا حرکت کرده و در اثر نیروی مغناطیسی آهنربای بالای شناور کنتاک‌های رله باید به یکدیگر چسبیده و جریان الکتریکی را به برد برقرار می‌کنند. برای جلوگیری  از ورود مواد زاید و ناخالصی‌ها به مدار آب گرم مصرفی یک فیلتر در ورودی آب سرد فلوسوئیچ قرار داده شده است.

 

 

 

 

 

 

مشعل شوفاژ دیواری:

اغلب مشعل دستگاه‌های گاز سوز خانگی و پکیچ از نوع اتمسفریک است زیرا از صدای کم‌تری بر خوردار هستند به علاوه دارای کیفیت مناسب و کارایی بالایی نیز می‌باشند. باتوجه به ظرفیت محدود شوفاژ دیواری در آن‌ها از این مشعل‌ها استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

شیر سه راهی موتوری:

این وسیله معمولا در دستگاه‌های پکیچ گازی بدون مخزن آبگرم نصب می‌شود و امکان استفاده از مبدل حرارتی ثانویه را برای تهیه آب گرم مصرفی به صورت لحظه‌ای فراهم می‌کند.
این قطعه با دریافت فرمان از برد کنترل الکترونیک جریان آب مدار گرم کننده را از مسیر رادیاتورها قطع و به مسیر پوسته مبدل حرارتی ثانویه که از نوع پوسته و لوله می‌باشد برای تهیه ی آبگرم مصرفی هدایت می‌کند. با بسته شدن ابگرم مصرفی شیر سه راهی موتوری مجددا آب مدار گرم کننده را به رادیاتور هدایت می‌کند.

 

 

 

 

 

 

برد کنترل الکترونیک:

وظیفه‌ی برد کنترل دریافت پیام ارسالی از سنسور فشار و پتانسیومتر و اکوستات و ارسال فرمان های لازم برای عملکرد به موقع شیر کنترل گاز و شیر سه راهی موتوری و پمپ مدار گرم کننده است.
بردهای الکترونیکی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

برد کنترل جرقه زن
در داخل جعبه‌ی محفظه‌ی برد قرار گرفته و بر روی برد اصلی کنترل شوفاژ مونتاژ می‌گردد و وظیفه‌ی آن عمل جرقه زنی و همچنین کنترل شعله می‌باشد برد به یک ترانس جرقه زن ولتاژ بالا که بر روی براکت تحتانی پشتی قرار گرفته برای دادن عمل جرقه زنی متصل می‌گردد.

برد کنترل اصلی
برد کنترل اصلی شوفاژ در پشت صفحه‌ی کنترل و در داخل محفظه‌ای که به همین منظور طراحی شده (جعبه‌ی محفظه‌ی برد) قرار می‌گیرد این برد کنترل با همه قطعات الکترونیکی و الکتریکی شوفاژ برای کنترل شوفاژ برای کنترل عملکردهای مختلف دستگاه در ارتباط است.

 

 

 

 

 

 

 

کلید ایمنی حداقل فشار آب:

بر روی سمت راست بدنه‌ی پمپ قرار داده شده است و یک وسیله‌ی کنترل و ایمنی برای وجود آب در سیستم مدار گرمایش شوفاژ می‌باشد که در صورت وجود نشتی در سیستم و یا پر نشدن سیستم مدار گرمایش به اندازه ی کافی و عدم وجود فشار مناسب برای عملکرد شوفاژ دستگاه را قفل نماید و اجازه‌ی عملکرد به اجزای شوفاژ را نمی‌دهد اگر فشار آب بیش از 45% صدم بار گردد کلید وصل و اگر کم‌تر گردد کلید قطع می‌گردد.

 

 

 

 

 

 

 

سنسور حرارتی (کنترل دما):

در مدار گرمایش بر روی خروجی مبدل حرارتی و در روی مبدل حرارتی و در مدار آبگرم مصرفی و بر روی لوله خروجی آب گرم مصرفی قرار دارد وظیفه‌ی سنسور فشار: از این وسیله به منظور تشخیص زمان بهره برداری از آبگرم مصرفی استفاده میشود. --- تغییر فشار در دو طرف دیافراگم

 

 

 

 

 

 

پتانسیومتر (اکوستات):

برای تنظیم و کنترل درجه حرارت آب در مدار گرم کننده از اکوستات استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

کلید ایمنی حرارت (کلید حرارتی محدود کننده ی دما):

کلید ایمنی حرارتی در بخش فوقانی مبدل پره لوله‌ی دستگاه نصب گردیده است. در صورتی که درجه حرارت آب مدار گرم کننده به هر دلیل از 110 درجه سانتیگراد بیش‌تر شود این کلید فعال می‌شود و با قطع جریان اصلی گاز دستگاه را خاموش می‌نماید لازم به ذکر است که در این حالت با گذشت حدالقل 15 دقیقه می‌توان دستگاه را روشن کرد.

 

 

 

 

 

 

مبدل حرارتی شوفاژ دیواری:

در کلیه‌ی مدل‌های آبگرم مدارگرم کننده توسط مبدل حرارتی اولیه مسی با پوشش رنگ آلومینیوم / سیلیکون از نوع پره - لوله تامین می‌شود.
در پکیچ دیواری از مبدل حرارتی ثانویه مسی از نوع پوسته و لوله استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

پمپ جریان مدار گرم کننده:

وظیفه‌ی پمپ به گردش در آوردن آب در مدار گرم کننده است یعنی کار این پمپ فرستادن آب از دستگاه مولد گرما به رادیاتور و اتصالات آن‌ها است و در قسمت برگشت مدار گرمایش قرار دارد.
وضعیت پمپ در حالت زمستانی روشن است به طوری که در این وضعیت وظیفه گردش آب در داخل گرمایش را بر عهده دارد.
وضعیت پمپ در حالت تابستانی به صورت خودکار است.
جنس بدنه پمپ سیر کولاتور از جنس مواد کامپوزیت است.

 

 

 

 

 

 

مخزن انبساط:

وظیفه‌ی مخزن انبساط خنثی کردن تغییر حجم و فشار افزایش یافته آب بر اثر حرارت در مدار گرمایش می‌باشد.
مورد استفاده در این شوفاژ ها 8 لیتر و برای یک سیستم که حجم آبگیری آن حدود 100 لیتر است مناسب است. مخزن انبساط پکیچ شوفاژ دیواری از نوع بسته دیافراگمی است.

 

 

 

 

 

 

شرایط ومحل نصب:

ظرفیت حرارتی شوفاژ‌های دیواری و زمینی با قدرتی از 20000 تا 50000 کیلو کالری بر ساعت ساخته می‌شوند. آن‌ها را مناسب برای واحدهای مسکونی از 60 تا 180 متر مربع با ظرفیت‌های 20 تا 30 هزار کیلو کالری بر ساعت در نظر می‌گیرند. در محل‌هایی که ارتفاع از سطح دریا بیش‌تر باشد به ازای هر 600 متر ارتفاع اضافی 30% از ظرفیت حرارتی ناشی از احتراق کاسته می‌شود و در نتیجه کلیه دستگاه‌های احتراقی دارای ظرفیت خروجی کم‌تری خواهند بود.


محلی که برای نصب شوفاژ دیواری انتخاب می شود:

 - بالای اجاق گاز و سایر وسایل گرمازا نباشد. (حدالقل فاصله‌ی عمودی 40 سانتی‌متر)
 - حداقل فاصله‌ی دستگاه از دیوار مقابل یک متر باشد.
 - حداقل فاصله‌ی از دیوار یا کابینت مجاور از طرفین 15 ساتی‌متر باشد.
 - حداقل فاصله‌ی از کف 120 سانتی‌متر باشد.

 

 

 

 

 

 

راهنمای نصب:

توصیه می‌شود قبل از نصب دستگاه طبق راهنمایی‌های متخصصان شرکت شستشو داده شود (به علت گرد و غبار)
دستگاه برای مصرف گاز طبیعی با فشار 187 میلی‌متر ستون آب مناسب است.
برای تخلیه‌ی گازهای حاصل از احتراق قطر دودکش باید 15 سانتی‌متر و طول قسمت عمودی دودکش حدالقل 25 سانتی‌متر باشد.
 

 

 

 

2020 © Copyright - almaatech.ir