loader-img
loader-img-2
همه چیز درباره فن کویل

فن کویل:

فن کویل (Fancoil) دستگاهی است که از کویل‌های (لوله‌های) گرم، سرد و یک فن و موتور و دریچه تشکیل شده که در سیستم‌های تهویه مطبوع، ساختمان‌ها، مراکز تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فن کویل‌ها معمولا به کانال متصل نمی‌شوند کاربرد آن‌ها برای کنترل دمای محیطی است که در آن نصب می‌شوند. توسط کلید on/off یا با ترموستات کار می‌کنند. آن‌ها ممکن است در کابین‌های ایستاده، درون دیوارها یا سقف‌های کاذب نصب شوند. فن کویل معمولا هوا را به طور مستقیم تخلیه می‌کند هر چند برخی ممکن است به کانال‌های کوتاه نصب شوند. فن‌ها به خاطر سادگی مقرون به صرفه‌تر از استفاده از سیستم‌های کانالی یا حرارت مرکزی که با هواساز کار می‌کنند، می‌باشند. اگر چه به دلیل قرارگیری در محیط سر و صدای زیادی دارند. فن‌ها به دو حالت افقی و عمودی نصب می‌شوند.

مهم‌ترین و متعارف‌ترین سیستم تمام آبی، سیستم فن کویل است. فن کویل ترمینالی است که از یک فیلتر با راندمان کم، و یک یا چند فن سانتریفوژهمراه با کویل سرد و گرم تشکیل شده است. (برخی از فن کویل‌ها، درسیستم چهار لوله‌ای دارای یک کویل سرد و یک کویل گرم هستند.) هوای ورودی به فن کویل نخست از روی فیلتر می‌گذرد و سپس از قسمت فن و بعد از آن از قسمت کویل عبور می‌کند و وارد اتاق می‌شود. فن کویل‌ها برای جلوگیری از نشت آب تقطیر شده درآن‌ها دارای تشتک و لوله تخلیه هستند. کویل گرمایش فن کویل می‌تواند به وسیله آب گرم و یا بخار کار کند. در فن کویل بجای کویل گرمایش می‌توان از المان الکتریکی نیز استفاده کرد.

خرید فن کویل

انواع فن کویل

انواع فن کویل

فن کویل دیواری

فن کویل‌ دیواری در ظرفیت های 200 الی 800 cfm طراحی و تولید می شود. این مدل از فنکویل ها به صورت روبروزن عمل می کنند و به صورت روکار بر روی دیوار نصب می شوند. از ویژگی های این دستگاه قابلیت سرمایش و گرمایش مطبوع، عملکرد آرام و کم صدا، نصب و راه اندازی کم هزینه، راندمان بالا، قابلیت شستشو فیلترها و امکان کنترل فن کویل با نصب ترموستات می باشد.

فن کویل دیواری

فن کویل کاستی سقفی

فن کویل کاستی سقفی در انواع ظرفیت ها و دو مدل فن کویل کاستی چهار طرفه و فن کویل کاستی یک طرفه طراحی و تولید می شود که به صورت توکار در سقف کاذب نصب می شوند. فن کویل های 4 طرفه دارای چهار دمپر در چهار طرف خود هستند و  پرتاب باد به صورت چهار جهته صورت می گیرد به همین دلیل بهتر است که در وسط سقف نصب شود. اما در فن کویل 1 طرفه پرتاب باد به صورت یک طرفه بوده و می توان آن هارا در گوشه سقف محیط مورد نظر نیز نصب نمود.

فن کویل کاستی

فن کویل سقفی 

فن کویل‌ سقفی در ظرفیت های 200 الی 3000 cfm و در انواع فن کویل سقفی توکار (بدون کابین)، فن کویل سقفی کانالی (با کابین) و فن کویل سقفی روکار موجود می باشند. این نوع از فن کویل ها دارای ویژگی هایی از جمله قابلیت تامین سرمایش و گرمایش مطبوع، هزینه نگهداری پایین، مجهز به ترموستات به جهت کنترل و برنامه ریزی دستگاه و دارای فیلترهایی با قابلیت شستشو می باشند. فن کویل های سقفی دارای انواع ظاهر، ظرفیت و تحمل فشار متنوع هستند که در مکان هایی مانند ساختمان های مسکونی و اداری، بیمارستان‌ و هتل‌ها مورد استفاده قرار می گیرند.

فن کویل سقفی

فن کویل زمینی

فن کویل زمینی در ظرفیت های 200 الی 1000 cfm یکی از متداول ترین نوع فن کویل برای استفاده در ساختمان های ادارای، مسکونی و تجاری که در انواع مدل فن کویل زمینی بالازن، فن کویل زمینی روبه روزن، فن کویل زمینی شیبدار و فن کویل زمینی پایه دار موجود می باشد. این دستگاه مجهز به ویژگی های منحصر به فردی مانند قابلیت سرمایش و گرمایش، امکان کنترل دما به  کمک تنطیم دور فن، دارای قابلیت تنظیم و کنترل فن کویل ب وسیله ترموستات، دارای تعمیر و سرویس آسان، دارای هزینه نگهداری پایین، قابلیت صرفه جویی در انرژی، عملکردی آرام و کم صدا و دارای فشار استاتیکی بالا می باشد.

فن کویل زمینی

فن کویل ایستاده

به صورت ایستاده است و می‌تواند زیر پنجره و یا هرجای مناسب دیگری دراتاق استقرار یابد. چنانچه فاصله کف اتاق تازیر پنجره کم باشد می‌توان ازنوع کوتاه آن استفاده کرد. ارتفاع این نوع کم است ولی پهنای آن زیادتر ازفن کویل‌های ایستاده معمولی است. دریچه هوای خروجی از فن کویل‌های ایستاده می‌تواند بالا و یا در قسمت جلوی فن کویل تعبیه شود. بدین ترتیب هوادهی یا به طرف بالا و یا به طرف جلو خواهد بود. ظاهر فن کویل‌ها مناسب است، از این رو استقرار آ‌ن‌ها در اتاق اغلب با طرح عمومی اتاق سازگار است. فن کویل‌های ایستاده به ویژه برای فضاهای اداری و یا آپارتمان‌ها مناسب‌اند. صدای فن کویل‌های ایستاده به این سبب که دراتاق قراردارند می‌تواند برای فضاهایی که نیاز به سکوت وآرامش دارند (آپارتمان‌ها) بیش ازمیزان مورد نظر باشد. ولی این امر برای ادارات و اماکنی که رفت و آمد درآنجا زیاد است مشکل تلقی نمی‌شود.

فن کویل ایستاده

نصب فن کویل

برای نصب فن کویل ابتدا باید یک نقشه ای از فضای موردنظر تهیه کنید تا ظرفیت دستگاه هایی که قرار است در محل نصب شود توسط کارشناس ومهندس فنی تعیین گردد. (بهتر است نصب دستگاه بعد از کارهایی مانند جوشکاری و نقاشی انجام شود تا به پنل دستگاه آسیبی نرسد). سپس با در نظر گرفتن استاندارد ها محل نصب دستگاه را تعیین می کنند در این مرحله به نکاتی که باید توجه کنید این است که دستگاه نباید در معرض نور آفتاب و نزدیک به منبع گرمایشی قرار نگیرد. همچنین قیمت های داخلی و خارجی فن کویل را عایق بندی کنید و آن را در مکان های مرطوب یا نزدیک وسایلی مانند مبلمان نصب نشود و بنابراین بهتر است محل نصب دستگاه در جایی باشد که هوا به راحتی جریان دارد و فضای کافی برای سرویس و تعمیر فن کویل توسط تکنسین ها را داشته باشد. اکنون بعد از تعیین محل نصب باید لوازم مورد نیاز نصب فراهم شود تا در آخر کارشناسان به کمک تجهیزات لازم نصب فن کویل را به درستی انجام دهند.

نصب فن کویل

دریچه فن کویل سقفی

به صورت کلی به تمام دریچه هایی که به وسیله سقف هوارسانی می کنند درچه سقفی می گویند که در انواع ظاهرهای چهارگوش، یکطرفه، دو طرفه، سه طرفه، چهار طرفه، تایلی و گرد موجود می باشند. درچه فن کویل سقفی نیز به همین صورت است و نحوه عملکرد آن به این گونه است که دریچه زیر فن کویل (دریچه بازید فن کویل) به جهت دسترسی راحت تر در سقف قرار می گیرد و اندازه آن بستگی به ابعاد خود دستگاه دارد. دریچه فن کویل سقفی به دو روش قابل نصب می باشد. هم به صورت پیچ از رو و هم به شکل پیچ از داخل که در حالت پیچ از داخل نمای دریچه بهتر خواهد بود. این مدل از دریچه ها هوا را با سرعت خوبی با توجه به جهت پره های دریچه انتقال می دهند.

 

کلید فن کویل

به کمک کلیدهای تعبیه شده بر روی پنل فن کویل می توان به سادگی تنظیمات مورد نیاز را اجرا نمود. ریموت کنترل های فن کویل ها نسبت به نوع و مدل دستگاه میتوانند به صورت دبی سیم با از نوع آنالوگ باشند. از دیگر کارهایی که به وسیله کلید فن کویل می توان انجام داد کنترل عملکردها، کنترل ترموستات می باشد. هر یک از کلیدهای موجود در فن کویل عملکرد مخصوصی را انجام می دهد یه عنوان مثال به جهت روشن و خاموش کردن، افزایش و یا کاهش سرعت دور فن کلیدی های به خصوصی تعبیه شده است که به کمک آن میتوان حالت مناسب برای ایجاد یک شرایط ایده آل را تنظیم نمود.

 

موتور فن کویل

موتور فن کویل مجهز به یک فن می باشد که هوا را به داخل فضا کشیده و آن را بر روی یک کویل گرم کننده یا خنک کننده خواهد بلعید. فن کویل ها موتوری با انعطاف پذیری بالا داشته که امکان تقسیم بندی و تنظیم مجدد فضا را دارند. همچین مجهز به یک مبدل حرارتی بوده که به جهت سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار می گیرند. فن کویل هایی که وظیفه گرمایش و سرمایش را به صورت مشترک برعهده دارند فن کویل دو لوله نام دارند و در صورتی که نیاز به استفاده از گرمایش و سرمایش به طور همزمان باشد از فن کویل هایی که چهار لوله هستند استفاده می شود. این مدل از فنکویل ها دارای دو لوله ورودی و دو لوله‌ی خروجی هستند که به طور مستقل کار می‌کنند و برای فضاهایی مانند بیمارستان ها، هتل ها، مراکز خرید و... استفاده می شوند. موتورهای فن کویل در دو نوع سقفی و زمینی موجود می باشد که انتخاب الکتروموتور نسبت به مدل آن انجام می شود. انواع مدل های مختلف موتور فن کویل با ویژگی های خاص خود در بازار عرضه شده است که یکی از این مدل ها موتور المو ایتالیا می باشد که به دلیل عملکرد خوبی که دارد محبوبیت زیادی کسب کرده است. از دیگر برندهای موفق موتور فن کویل پایونیر می باشد که دوام بالایی دارد.

 

لوله کشی فن کویل به سه روش زیر صورت گیرد:

الف) سیستم دو لوله‌ای

دراین سیستم آب سرد یا آب گرم به وسیله دولوه رفت و برگشت به فن کویل وارد واز آن خارج می‌شود. لازم است درتابستان‌ها آب سرد و درزمستان‌ها آب گرم درلوله‌ها جریان یابد. به این دلیل ضروری است که در مقطعی از سال سیستم از وضعیت سرمایش به گرمایش و برعکس تبدیل شود. سیستم دو لوله‌ای از تجهیزات مرکزی سرمایش و گرمایش، شبکه توزیع آب و ترمینال‌ها تشکیل شده است. ترمینال‌ها دارای یک کویل می‌باشند که در تابستان آب سرد از آن‌ها می‌گذرد و در زمستان آب گرم. دمای اتاق از طریق کنترل اتوماتیک شیرکویل و یا از طریق قطع و وصل شدن اتوماتیک فن دستگاه کنترل می‌شود. غالبا به صورت دستی دور فن را می‌توان روی هریک از سه وضعیت کند، متوسط و تند قرارداد. کنترل همچنین می‌تواند به وسیله تغییر اتوماتیک دور فن به صورت تدریجی انجام گیرد.

در این وضعیت موتور فن نیازمند به سرمایش، دور فن به تدریج زیاد و با کاهش آن کم می‌شود. دراین وضعیت موتور فن نیازمند تجهیزات کنترل کنترل دور است. کنترل می‌تواند از ترکیب حالت گرمایش. نمی‌توان هردوحالت سرمایش و گرمایش را در این سیستم هم پای هم دراختیار داشت. از این رو چنانچه برخی اتاق‌ها نیاز به سرمایش و برخی دیگر نیاز به گرمایش داشته باشد، این سیستم قادر به پاسخگویی به هر دو این نیازها نیست. در برخی مناطق تعیین دقیق زمان تبدیل سیستم از سرمایش به گرمایش و برعکس غیرعملی است. زیرا دراین مناطق در ماه‌های بینا بینی، برخی روزها دمای هوای بیرون افزایش می‌یابد؛ به قسمی که درفضاهای پیرامونی نیاز به سرمایش احساس می‌شود و در روزهای دیگر دمای بیرون افت می‌کند به طوری که به همین فضاها لازم است گرمایش داده شود.

همچنین چنانچه ساختمان درروز و شب مورد استفاده قرارگیرد ممکن است همراه با کاهش دمای هوای بیرون سرمایش مورد نیاز به گرمایش باشد، در حالی که در روز به سبب افزایش دمای هوای بیرون سرمایش مورد نیاز باشد. در هر حال، این وضعیت به وضوح نشان می‌دهد که تعیین زمان تبدیل سیستم ازسرمایش به گرمایش و برعکس در بسیاری ازمناطق درسیستم دو لوله‌ای به راحتی ممکن نیست. این یکی ازمعایب سیستم دو لوله‌ای محسوب می‌شود. به همین دلیل از این سیستم درجاهایی که نیازمند کنترل دقیق دما است، مانند هتل‌های چهار و پنج ستاره و یا ادارات مدرن استفاده نمی‌شود. از سوی دیگر زون‌های داخلی همواره نیازمند سرمایش هستند. سیستم فن کویل دو لوله‌ای در زمستان، زمانی که به سیستم گرمایش تنها تبدیل می‌شود، نمی‌تواند نیازهای زون‌های داخلی را صرفه جویی در انرژی استفاده کرد. چنانچه مدار فن کویل‌های زون‌های داخلی مستقل از فن کویل‌های زون‌های پیرامونی طراحی و اجرا شده باشد، با تغییراتی در طراحی می‌توان از چرخه با صرفه هیدرونیک برای زون‌های داخلی استفاده کرد.

 

کنترل فن کویل

همان‌طور که اشاره شد کنترل فن کویل‌ها اغلب به طور اتوماتیک یا به وسیله شیر کنترل دو راهه یا سه راهه و یا با خاموش و روشن فن دستگاه صورت می‌گیرد. در رایزرهای که فن کویل ستونی ایستاده به صورت سری به آن‌ها وصل شده‌اند کنترل می‌تواند به طور اتوماتیک از طریق کنار گذر دادن هوا از کویل به توسط دمپر رخ و کنار گذر صورت گیرد. چنانچه هوای تازه به توسط دستگاه هواساز مستقل رطوبت زدایی نشود، لازم است که هم بار محسوس وهم بار نهان به وسیله کویل سرمایش فن کویل حذف شود. دراین حالت چنانچه هوای تازه مورد نیاز تهویه از طریق دریچه پشت فن کویل و یا از طریق پنجره وارد اتاق گردد، ضریب حرارت محسوس اتاق نوسانات زیادی خواهد داشت. از آن‌جا که کنترل واحد ترمینال بر اساس دمای خشک صورت می‌گیرد میزان رطوبت اتاق می‌تواند از کنترل خارج شود.

چنان‌چه کنترل به توسط شیر کنترل روی کویل صورت گیرد، همراه با کاهش بار اتاق شیر کنترل به تدریج بسته می‌شود و رطوبت زدایی پایین می‌آید، قسمتی که پس از چندی رطوبت اتاق می‌تواند بیش‌تراز حد مورد نظر طراحی گردد. درحالت کنترل از طریق روشن و خاموش شدن فن، با کاهش بار اتاق فن ازکار می‌افتد و هوای کم‌تری از دریچه پشت فن کویل وارد اتاق می‌شود. همچنین از آن‌جا که روی کویل شیرکنترل وجود ندارد، آب بادبی طراحی از کویل عبور کرده باعث رطوبت زدایی می‌شود. در نتیجه کنترل رطوبت بهترخواهد بود (هرچند که دراین حالت نیز رطوبت اتاق نوسان می‌کند). یکی از راه‌های گریز از این تنگنا کنترل اتوماتیک دمپر هوای تازه پشت فن کویل است. دراین حالت با خاموش شدن فن کویل دمپر بسته می‌شود. راه دیگر تهویه هوای تازه به وسیله هواساز مستقل و انتقال آن با کانال به اتاق‌ها است. دراین حالت رطوبت اساسا به وسیله هواساز هوای تازه گرفته می‌شود.

کنترل اتوماتیک دستگاه بر اثر خاموش و روشن شدن فن و انتخاب دستی دورفن (کند، متوسط، تند) همراه با توزیع نامناسب هوا دراتاق، نوسانات دما و نیز تولید صدا است. هرچند این وضعیت دربسیاری از ساختمان‌ها مورد قبول است. کنترل رطوبت از طریق کنترل فن بهتر از کنترل به وسیله شیر کنترل اتوماتیک روی کویل است. چنانچه دمای هوای خارج درزمستان‌ها پایین باشد (کم‌تر از 15 درجه فارنهایت) و چنان‌چه از شیر کنترل روی کویل استفاده شود، درحالت پاره بار از آن‌جا که دریچه پشت فن کویل بازاست، هوای سردبیرون می‌تواند باعث یخ زدن آب داخل کویل شود.

چنان‌چه کنترل سرعت فن به صورت دستی باشد و در ضمن جریان آب نیز باشیر کنترل روی کویل کنترل شود هزینه‌ها بالا خواهد رفت، ولی کنترل درمجموع بهتر خواهد شد. اگر شیر کنترل ازنوع باز و بسته باشد نوسانات دمای اتاق ونیز صدای ناشی از باز و بسته شدن شیر می‌تواند مشکل آفرین باشد. ولی این امر با انتخاب شیر کنترل تدریجی همراه با موتوری که با صدای کم کار می‌کند برطرف می‌شود. ترموستات باید یا به صورت اتوماتیک، درحالت دوم ترموستات دیگری که دمای آب عبوری از کویل را اندازه می‌گیرد می‌تواند بنا به نیاز، حالت ترموستات اتاق را از زمستانی به تابستانی و برعکس تغییر دهد. در برخی مکان‌ها بهتر است مدار الکتریکی مجزایی برای فن کویل‌ها درساختمان درنظر گرفته شود. در این حالت مجموعه فن کویل‌های ساختمان را می‌توان با کلید دستی یا اتوماتیک خاموش یا روشن کرد. این امر در برخی ساختمان‌هایی که شب‌ها مورد استفاده ندارند در مصرف انرژی صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای خواهد کرد.

 

- سیستم دو لوله‌ای همراه با المان برقی اضافی

همان طور که گفته شد، تعیین زمان تغییر حالت سیستم دو لوله‌ای، به ویژه درمناطقی که دمای هوای بیرون در ماه‌های بینابینی با نوسان همراه است کار مشکلی است. در این حالت مناطق سیستم دو لوله‌ای نمی‌تواند به خوبی جواب‌گوی نیازهای تهویه مطبوع ساختمان باشد. یک راه گریز از این وضعیت استفاده از المان الکتریکی اضافی در فن کویل است. ظرفیت المان حرارتی کم است زیرا تنها برای استفاده در ماه‌های بینا بینی که دمای هوای بیرون زیاد سرد نشده است مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ماه‌های بینابینی، چنان‌چه دمای هوای بیرون زیاد نشده است مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ماه‌های بینابینی، چنانچه دمای هوای بیرون کمی سرد شود به قسمی که اتاق نیاز به گرمایش داشته باشد، شیرکنترل کویل سرد به طور اتوماتیک بسته می‌شود و المان الکتریکی شروع به کار می‌کند.

المان همراه با خاموش شدن فن خاموش می‌شود. ترموستات اتاق که هم شیر فن کویل را کنترل می‌کند و هم المان الکتریکی را، می‌تواند دارای «گستره صفر» باشد. در این حالت نه سرمایش خواهیم داشت و نه گرمایش. به این ترتیب قادر خواهیم بود تا مشکل فن کویل دو لوله‌ای را در ماه‌های بینابینی حل کنیم. البته این راه حل کامل نیست زیرا اتاق‌هایی هستند که حتی در زمستان‌ها، به سبب تابش زیاد خورشید و یا عوامل دگیر نیاز به سرمایش دارند، در حالی که سیستم فوق نمی‌تواند جوابگوی این نیاز باشد. زمانی که نیاز به گرمایش است، سیستم مرکزی از سرمایش به گرمایش تبدیل می‌شود. ترموستات اتاق از طریق آکوستاتی که دمای آب داخل لوله را اندازه می‌گیرد متوجه این تغییر حالت سیستم مرکزی می‌شود و وضعیت خود را از تابستانی به زمستانی تغییر می‌دهد. همراه با این تغییر المان اکتریکی از کار می‌افتد و شیر کنترل کویل گرمایش به فرمان ترموستات شروع به کارمی‌کند. دراین حالت تنها کویل گرمایش گرمای مورد نیازاتاق را در زمستان‌ها تامین می‌کند.

 

- سیستم دو لوله‌ای با المان برقی برای تامین کامل گرمایش

برخی اوقات در مناطق گرم با هوای معتدل زمستانی، نیاز به گرمایش زمستانی کم است، دراین حالت شاید بهترباشد المان حرارتی اکتریکی، کل بارگرمایش زمستانی را نیز تامین کند. چنان‌چه هزینه‌های برق مصرفی در محل کم باشد، استفاده ازاین سیستم ممکن است کاملا به صرفه باشد، زیرا در این حالت موتور خانه مرکزی گرمایش کاملا حذف و یا به میزان زیادی کوچک می‌شود، کنترل این سیستم مشابه حالت قبل است با این تفاوت که هنگام نیاز به گرمایش، تغییر حالتی در سیستم روی نمی‌دهد و المان حرارتی وظیفه گرمادهی به اتاق را حتی در زمستان برعهده خواهد داشت.

 

 - ب‌) سیستم سه لوله‌ای

این سیستم دارای یک لوله آب گرم ورودی، یک لوله آب سرد ورودی و یک لوله مشترک برگشت است. شیرکنترل کویل مشترک از نوع سه راهه مخصوص است. این شیر یا به آب سرد اجازه ورود به کویل را می‌دهد، و یا به آب گرم. شیر طوری ساخته شده است که قسمت گرم شیربه تدریج از حالت کاملا باز به حالت کاملا بسته تغییر وضعیت می‌دهد. پس ازچندی قسمت شیر از حالت کاملا بسته شروع به باز شدن می‌کند. در وضعیتی خاص هر دو قسمت گرم و سرد بسته است. به این ترتیب آب سرد ورودی هیچ گاه با آب گرم ورودی مخلوط نمی‌شود. لوله مشترک برگشت نیز آب سرد و آب گرم رابه چیلر و یا به دیگ موتور خانه مرکزی هدایت می‌کند. چنان‌چه همه واحدهای فن کویل نیاز به سرمایش یا گرمایش داشته باشند، آب سرد و گرم ازطریق لوله برگشت مشترک با هم مخلوط می‌شود و اتلاف انرژی را به همراه دارد. این سیستم هرچند زمانی مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی امروزه به سبب اتلاف انرژی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. به ویژه با توجه به این که از طریق اضافه کردن یک لوله و تبدیل سیستم سه لوله‌ای مشکل فوق کاملا حل می‌شود.

 

-ج) سیستم چهار لوله‌ای

به منظور حذف مشکلات سیستم دو لوله‌ای و سه لوله‌ای، سیستم چهار لوله‌ای ابداع شده است. در این سیستم هر فن کویل دارای دو کویل سرد و گرم و یا دارای یک کویل مشترک است. دو لوله آب سرد و گرم را به این کویل می‌رسانند و دو لوله نیز آب سرد و گرم را از این کویل‌ها برگشت می‌دهند. ترموستات اتاق مستقیما به شیر کنترل کویل‌ها فرمان می‌دهد. به هنگام نیاز به آب سرد کم و شیر کنترل کویل سرد باز می‌شود. همراه با کاهش بار سرمایش نیاز به آب سرد کم و شیرکنترل کویل سرد به تدریج بسته می‌شود تا جایی که کاملا بسته شود. پس ازچندی با کاهش بیش‌تر دمای اتاق، شیر کنترل کویل گرم به تدریج باز می‌شود. می‌توان برای سیستم کنترل، «گستره صفر» درنظر گرفت، بدین ترتیب در وضعیتی خاص هیچ یک از دو شیر کنترل سرد و گرم باز نیستند. دستگاه‌های تبرید و نیز دیگ‌های مرکزی آب گرم می‌توانند درهمه اوقات کار کنند. در این حال، همواره آب سرد و یا آب گرم موجود خواهد بود و هر اتاق بسته به نیاز سرمایش یا گرمایش خود از آب سرد یا گرم بهره خواهد برد.

سیستم چهار لوله‌ای انعطاف پذیری زیادی دارد و برای ساختمان‌هایی به کار می‌رود که نیازمند تهویه مطبوع یا کیفیت بالا و سیستم‌های مستقل برای هراتاق هستند. ازجمله ساختمان‌های اداری، هتل ها و غیره. البته اغلب اوقات درمناطقی با زمستان‌های سرد، زمانی که دمای هوای خارج کاملا سرد است، می‌توان دستگاه‌های تبرید مرکزی را خاموش کرد و یا در تابستان‌های گرم دیگ‌های آب گرم را از مدار فن کویل‌ها خارج نمود. این سیستم نیازی به «تغییرات حالت» که یکی از مشکلات سیستم دو لوله‌ای است ندارد. چنان‌چه در زمستان چیلرهای مرکزی خاموش شوند، مسلم است که تهویه مطبوع اتاق‌های زون داخلی که همواره نیاز به سرمایش دارند با مشکل مواجه خواهد شد. در این حالت می‌توان مدار لوله‌های زون داخلی را از مدار زون پیرامونی جدا کرد و برای تامین سرمایش زون داخلی ازچرخه با صرفه هیدرونیک استفاده کرد. به این ترتیب در ماه‌های زمستان دستگاه تبرید مرکزی خاموش می‌شود و آب خنک مورد نیاز زون داخلی از طریق برج خنک کننده یا کندانسورتبخیری و به وسیله چرخه باصرفه هیدرونیک تامین می‌گردد.

 

سیم کشی  فن کویل 

هنگام کابل کشی فن کویل ها باید به نکاتی مانند ظرفیت برودتی و حرارتی فن کویل توجه نمایید. زیرا فرایند سیم کشی سیستم باید بر اساس ظرفیت و حداکثر توان دستگاه صورت گیرد. برای سیم کشی برق فن کویل بهتر است که از سیم هایی با کیفیت بالا  به همراه ترموستات دیواری فن کویل و ریموت کنترل استفاده کرد. نصب صحیح سیم های برق فن کوئل در عملکرد بهینه دستگاه تاثیر بسزایی دارد. همچنین زمان نصب سیم های فن کویل به حجم هوادهی و ظرفیت سرمایش و گرمایش دستگاه توجه نمایید.

 

نحوه سیم کشی ترموستات فن کویل

سیم کشی ترموستات باید مانند سیم کشی برق فن کویل با دقت بالا و بدون اشتباه انجام شود زیرا در صورت نادرست بودن کنترل دمای داخلی به وسیله ترموستات به مشکل خواهد خورد. قبل از هرکاری ابتدا باید جریان برق فن کویل را کاملا قطع کنید تا از بروز حوادثی مانند برق گرفتگی جلوگیری کنید. سپس بر اساس نکات نصب ترموستات تولید کننده دستگاه عمل نمایید.

اجزا تشکیل دهنده فن کویل

 

دریچه زیر فن کویل

در سیستم فن کویل هوای مورد نیاز تهویه را یا می‌توان از طریق دریچه‌های پشت فن کویل‌ها تامین کرد و یا از طریق سیستم مستقل هوای تهویه شده تازه. مشکلات حالت اول را برشمردیم. سوای این مشکلات نمای ساختمان و زشتی آن در نتیجه استفاده از دریچه‌های متعدد، همچنین برهم خوردن توازن هوا در اتاق‌ها به سبب افزایش فشار هوای بیرون، به ویژه در زمستان‌ها که سرعت باد زیاد می‌شود و برخی اوقات هوا طوفانی است، ازمشکلات دیگر این سیستم است. در ساختمان‌های بلند مرتبه نیز به سبب «اثر دودکش» فشار داخل ساختمان درقسمت پایین آن نسبت به فشار هوای بیرون منفی می‌شود، به قسمتی که هوای بیرون ازطریق دریچه پشت فن کویل به راحتی و بدون کنترل وارد اتاق می‌شود. درقسمت بالای ساختمان این فشار مثبت می‌شود و هوای اتاق به میزانی زیاد از طریق دریچه پشت فن کویل و بدون کنترل، ازاتاق خارج می‌شود.

مشکلات بالا ایجاب می‌کند که برای ارتقاء کیفیت هوای اتاق‌ها و به منظور توزیع هوای تهویه شده تازه به اتاق‌ها از شبکه کانال استفاده شود. در این سیستم به منظور تهویه هوای تازه از یک یا چند هواساز مرکزی استفاده می‌شود. البته این سیستم (فن کویل + سیستم مستقل هوای تازه تهویه شده) جزو سیستم‌های آبی هوایی طبقه بندی می‌شود.

 

مزایا و معایب سیستم فن کویل

مزایای فن کویل:

 1. فضای کم‌تری را اشغال می‌کند.
 2. به منظور تهویه مطبوع ساختمان‌های موجود به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. اتاق مرکزی برای هواساز، همچنین فضای زیاد به منظور کانال کشی حذف می‌شود.
 4. دمای هر اتاق را می‌توان به طور مستقل کنترل کرد.
 5. آلودگی هر یک از اتاق‌ها به سایر اتاق‌ها سرایت نمی‌کند (در بعضی موارد این امر بسیار حائز اهمیت است.)
 6. چون سیستم دارای کانال کشی رفت و برگشت نیست به هنگام حریق، کنترل آتش و دوده‌های حاصل ازآن راحت‌ترازسیستم‌های تمام هوایی است.
 7. چون دراین سیستم به منظور گرمایش ازآب گرم با دمای پایین استفاده می‌شود، می‌توان همراه این سیستم ازسیستم‌های بازیافت گرمایی و نیز گرمایش خورشیدی استفاده کرد.

 

معایب فن کویل:

 1. تعمیر و نگهداری آن کاربراست و لازم است بخشی ازآن دراتاق انجام شود.
 2. چنانچه رطوبت زدایی به توسط دستگاه هواساز مرکزی انجام نشود، در مناطقی که رطوبت بالا دارند کنترل رطوبت در آن خوب نیست.
 3. به تشتک و لوله‌هایی به منظور تخلیه آب تقطیر شده نیاز است.
 4. فیلتراسیون هوا به سبب استفاده ازفیلترهای راندمان کم، خوب نیست.
 5. چنانچه ازدستگاه هواساز مرکزی به منظور تامین هوای تازه استفاده نشود، کنترل مقدارهوای تازه ورودی به اتاق‌ها برای حفظ کیفیت هوا مناسب نیست.

مزایا و معایب فن کویل

کاربرد فن کویل

به منظور تهویه مطبوع ساختمان‌های اداری، ساختمان‌های مسکونی چند طبقه، هتل‌ها و مدارس از این سیستم استفاده می‌شود. از فن کویل به ویژه برای زون‌های پیرامونی و اتاق‌هایی که در تابستان‌ها نیاز به سرمایش و در زمستان‌ها نیاز به گرمایش دارند استفاده می‌شود. چنانچه برای فضاهای داخلی که همواره درطول سال نیاز به سرمایش دارند از ترمینال‌های تمام آبی استفاده شود، باید در طول سال دستگاه تبرید صرفه تمام مرکزی روشن باشد. در واقع هنگام استفاده از سیستم فن کویل، نمی‌توان ازچرخه با صرفه تمام هوایی در زمستان‌ها استفاده کرد. لیکن این امکان هست که درطول ماه‌های سرد، به منظور سرمایش زون‌های داخلی، از چرخه با صرفه هیدرونیک استفاده کرد. همچنین درساختمان‌هایی که نیاز به کنترل دقیق مقدارهوای تازه و نیز مقدار رطوبت است، این سیستم مزیت چندانی ندارد.

از طرف دیگر سیستم تمام آبی فن کویل امکان کنترل دمای هر اتاق را به صورت مستقل در اختیار می‌گذارد. در واقع در این سیستم در یک لحظه می‌توان تعداد زیادی زون را کنترل کرد. درمورد هتل‌های کلاس بالا (4 و 5 ستاره) سیستم فن کویل چهار لوله‌ای مورد استفاده فراوان دارد. چنانچه بخواهیم از مزایای سیستم فن کویل استفاده کنیم و درعین حال هوای تازه با کیفیت خوب وبه مقدار کافی به اتاق‌ها برسانیم، لازم است هوای تازه مستقلا به توسط یک هواساز CAV تهویه مطبوع شده، از طریق کانال‌هایی دراتاق‌ها توزیع شود.

 

- چگونگی طراحی

مبنای انتخاب فن کویل‌ها بارهای اوج سرمایی اتاق است (بارمحسوس و بار کل). چنانچه هوای تازه ازطریق دریچه پشت فن کویل وارد اتاق شود درمحاسبات بارهای حرارتی و برودتی اتاق لازم است که این هوا به حساب آید. چنانچه هوای تازه از طریق هواساز مستقلی تامین می‌شود، بار هوای تازه درمحاسبات بارهای حرارتی و برودتی اتاق منظور نخواهد شد. دراین حالت هواساز هوای تازه براساس 100% هوای تازه انتخاب خواهد شد. مقدار هوادهی این هواساز ازجمع هوای تازه اتاق‌هایی که هواساز مزبور هوای تازه آن‌ها را تامین می‌کند بدست خواهد آمد. در تابستان‌ها هوای تازه از وضعیت هوای خارج تا چند درجه کم‌تر از دمای اتاق (معمولاحدود 70 درجه فارنهایت) سرد می‌شود. در زمستان‌ها این هوا از دمای هوای خارج در زمستان‌ها تا دمای اتاق یا چند درجه بیش‌تر گرم می‌شود.

انتخاب چیلرهای مرکزی براساس بار بلوک سیستم به علاوه بار هوای تازه خواهد بود. درمحاسبه بار بلوک لازم است ضرایب همزمانی درمورد چراغ ها، انسان‌ها و سایر وسایل الکترونیکی و گرمازا دخالت داده شود. قطر لوله‌های آب سرد و گرم و همچنین انتخاب پمپ‌ها بر اساس چگونگی کنترل فن کویل‌ها تعیین خواهد شد. چنانچه کنترل فن کویل‌ها صرفا براساس خاموش و روشن شدن فن آن‌ها صورت گیرد و هیچ‌گونه کنترلی روی مقدارآب ورودی به آن‌ها وجود نداشته باشد، قطر هر قسمت از لوله براساس جمع حداکثر بار کل زون‌های مربوط به آن قسمت از لوله تعیین خواهد شد.

دراین حالت پمپ سیرکولاسیون آب نیز بر اساس حداکثر دبی بدست آمده از طریق فوق مشابه حالت قبل خواهد بود زیرا وظیفه شیر سه راهه صرفا کنارگذار دادن مقداری آب از کویل سرمایش فن کویل است. در این حالت کل مقدار آب در گردش تغییری نخواهد کرد. چنان‌چه برای کنترل فن کویل ازشیرهای دوراهه استفاده شود، لوله کشی براساس جمع حداکثر بار زون‌های مربوط به هر لوله ضرب درضریب همزمانی اندازه گیری خواهد شد. لازم به یاد آوری است که برخی ازصاحب نظران ضریب هم‌زمانی را از جذر ضریب همزمانی بالابدست می‌آورند. استدلال آنان این است که بسیاری از ساکنان در تابستان‌ها ترموستات اتاق خود را روی دمایی کمتر از درجه حرارت طراحی قرار می‌دهند.

 

- تعیین نقطه تبدیل سیستم

نقطه تبدیل سیستم سرمایش، به درجه حرارت هوای خارجی اطاق می‌شود که پایین‌تر از آن دیگر درهیچ یک اززون‌ها نیازی به آب سرد به منظور حذف گرما نیست.
نقطه تبدیل سیستم گرمایش به دمای‌هوای خارجی اطاق می‌شود که بالاتر از آن دیگر به آب گرم به منظور گرمایش اتاق نیازی نیست.
درصورتی که وضعیت زیر حاکم باشد فضای مورد نظر نیازبه آب سرد به منظور سرمایش ندارد:

حرارت انتقالی خارج شده از اتاق + سرمای ورودی به اتاق از طریق سیستمهای سرمازای دیگر = گرمای داخلی + گرمای ناشی از تابش خورشید

براین اساس درجه حرارت تبدیل به صورت زیربدست می‌آید:
گرمای داخلی + گرمای ناشی ازتابش خورشید ÷ VA (  - سرمای ورودی به توسط سیستم‌های سرمازای دیگر

 

دراین رابطه:

VA = حرارت انتقالی به ازاء یک درجه اختلاف بین دمای بیرون و اتاق. محاسبات بالا تقریبی است زیرا پارامترهای موجود درمعادله باگذشت زمان تغییر می‌کنند. چنانچه بیش‌ترین مقدار گرمای ناشی از تابش خورشید برای زمانی ازسال در نظرگرفته شود، که احتمال می‌رود در آن زمان به وقوع بپیوندد. کم‌ترین دمای هوای خارج که درآن نیاز به سرمایش است بدست می آید. چنان‌چه کم‌ترین مقدار بارهای داخلی و بارهای ناشی از تابش خورشید درمعادله قرار داده شود، بالاترین دمای هوای خارج که درآن نیاز به گرمایش است بدست می آید. گستره دو دمای فوق حیطه‌ای است که در آن هم به گرمایش و هم به سرمایش نیاز است. چنانچه این گستره وسیع باشد، مثلا برای اتاقی روبه جنوب که بارهای داخلی بالا ولی متغیری دارد، سیستم دو لوله‌ای مناسب نیست. درمورد چنین اتاقی باید ازسیستم دو لوله‌ای همراه با گرمایش به توسط المان حرارتی و یا از سیستم چهار لوله‌ای استفاده کرد.

 

- متوازن کردن شبکه لوله کشی

شبکه لوله کشی سیستم تمام آبی باید طوری طراحی شود که جریان آب در لوله‌ها متوازن شود و هر ترمینال به میزان مورد نیاز خود آب سرد یا آب گرم دریافت کند.
چنانچه نواسانات مقدارآب تا 25% باشد ظرفیت کویل ترمینال حدود 10% نوسان خواهد داشت. به این ترتیب ملاحظه می‌شود که با قدری دقت درطراحی شبکه لوله‌ها و نیز متوازن کردن سیستم توسط شیرهای کنترل دستی، جریان عبوری از فن کویل‌ها را می‌توان به مقدار زیادی مطابق طرح تنظیم کرد.

به منظور متوازن کردن سیستم لوله کشی لازم است دوشرط زیر برقرار باشد:
افت فشاردرمدارهای موازی حداقل 40% تغییرات افت فشار در کل مدار باشد.
افت فشاردرمدارهای موازی با هم همخوانی معقولی داشته باشند، یعنی سعی شود ترمینال‌هایی زیاد وافت کم در مدار قرارنگیرد (افت مدار موازی شامل افت فشار روی شیردستی، شیرکنترل اتوماتیک و کویل سرمایش است).

مدارمی‌تواند به صورت مدار برگشت مستقیم و یا برگشت معکوس طراحی شود. مداربرگشت مستقیم هم ساده‌تر است و هم ارزان‌تر، ولی توازن جریان آب در آن مشکل‌تر است. دراین حالت لازم است که روی مدارهای فرعی موازی و قبل از کویل سرمایش شیرکنترل دستی قرارداده شود.

درمدار برگشت معکوس از آن‌جا که مسیر رفت و برگشت کلیه مدارهای موازی یکی است، توازن سیستم به خودی خود برقراراست. بهتراست به منظور توزیع مناسب جریان آب ومتوازن کردن سیستم در ابتدای رایزرها ونیز روی لوله‌های افقی که چندین رایزر را تغذیه می‌کنند، شیرکنترل دستی کار گذاشته شود. شیرهای کنترل دستی می‌توانند ازانواع توپی (Ball)، پلاگ (Plug) و یا کف فلزی (Globe) باشند.

چنانچه روی فن کویل‌ها ازشیر کنترل دوراهه استفاده می‌شود، همراه باحالت پاره بارشیرهای کنترل دوراهه بسته می‌شوند. بدین ترتیب مقاومت مدار افزایش می‌یابد و جریان آب عبوری ازلوله‌ها کاهش خواهد یافت. دراین وضعیت ارتفاع آبدهی پمپ نیز افزایش می‌یابد (منحنی سیستم لوله‌ها به طرف چپ متمایل می‌گردد و نقطه کارکرد جدید به طرف چپ روی منحنی پمپ حرکت می‌کند).

چنانچه اختلاف فشار دو طرف شیرکنترل دوراهه ازحد متعارف زیادترشود، فشار ازحداکثر مورد نیاز برای بسته شدن شیرفراتر خواهد رفت. بدین ترتیب کارکرد شیرکنترل مختل می‌شود و کنترل دمای اتاق ازدست می‌رود.
فشاربیش از حد می‌تواند به نشیمن‌گاه (Seat) شیرآسیب برساند و تعویض زود هنگام قسمت‌های خراب شده شیرکنترل را لازم سازد. برای اجتناب ازاین وضع چند راه وجود دارد:

اختلاف فشارسیستم، جایی دروسط لوله رفت و برگشت اندازه گرفته شود و دور پمپ در تناسب با افزایش یا کاهش اختلاف فشارفوق کم یا زیاد شود. بدین ترتیب قادرخواهیم بود در حالت پاره بارمقدار جریان و فشارسیستم را کاهش داده و کنترل کنیم.

اختلاف فشارسیستم لوله‌ها به طریق بالا اندازه گرفته شود و درتناسب با آن شیر تنظیم (Throttling) روی لوله خروجی پمپ نصب و تنظیم شود. به این ترتیب قسمتی ازافت فشارکه بر شیرهای کنترل ترمینال‌ها تحمیل می‌شد به این شیرمنتقل می‌شود.

به جای استفاده ازشیردوراهه روی ترمینال‌ها ازشیرسه راهه استفاده شود. به هنگام حالت پاره بارشیرهای سه راهه مقداری آب را به جای آن که از کویل عبور دهند به لوله کنارگذر هدایت می‌کنند به نحوی که میزان آب عبوری ازکویل کاهش می‌یابد. این امر ایجاب می‌کند که لوله کنارگذرافت فشاری حدودا معادل افت فشارمدارکویل داشته باشد. درغیر این صورت بخش اعظم آب به جای آن که ازکویل عبورکندازلوله کنارگذرعبورخواهد کرد.

درحالت پاره بارازآن‌جا که مقاومت لوله‌ها کم شده است (خارج شدن کویل‌ها از مدار)، میزان جریان با آب عبوری ازسیستم می‌تواند حتی افزایش یابد. این امر با بالا رفتن انرژی مصرفی درپمپ‌ها همراه خواهد بود. همچنین ممکن است ب آب به برخی ازترمینال‌ها نرسد، زیرا اختلاف فشار روی شیر کنترل آن‌ها برای بازشدن آن‌ها کافی نیست. هزینه‌های تهیه ونصب شیرهای کنترل سه راهه اغلب بیشتر از شیرهای کنترل دوراهه است.

بعضی ازطراحان درقسمت‌های آخر مدار سیستمی متشکل ازشیرهای کنترل دوراهه، یک لوله کنار گذر قرارمی‌دهند که لوله رفت را به لوله برگشت متصل می‌کند. روی لوله مزبور یک شیرکنترل نصب می‌شود که با اختلاف فشارآب داخل لوله رفت وبرگشت عمل می‌کند. هنگام افزایش فشارداخل مدار، فشارسیستم را کم می‌کند. تاثیراین حالت مثل نصب شیر تنظیم روی مدار است. این سیستم انرژی مصرفی پمپ‌ها را افزایش می‌دهد. شیر کنترل دراین حالت باید ازانواع صنعتی انتخاب شود.

راه حل دیگر آن است که درمدار ترمینال‌ها هم از شیرهای دو راهه استفاده شود وهم از شیرهای سه راهه. به این ترتیب درحالت پاره بار در لوله‌ها به سبب وجود تعدادی شیرکنترل دو راهه افت فشار زیاد می‌شود که همراه با کاهش مقدارآب گذر کرده ازمدار است، ولی دراین حالت شیرهای کنترل سه راهه اجازه نمی‌دهند که کاهش به مقدار زیادی صورت گیرد. تعداد شیرهای کنترل سه راهه را حدود 50%-30% کل شیرها درنظرمی‌گیرند. شیرهای سه راهه در ترمینال‌های دورتر از پمپ مستقر می‌گردند.

موتور فن کویل

- فرآیند کار روی منحنی سایکرومتریک

چنان‌چه هوای تازه از طریق دریچه پشت فن کویل‌ها به آن وارد شود واحدهای فن کویل مانند واحدهای هواساز کوچک عمل می‌کنند از این رو فرآیند کار روی نمودار سایکرومتریک مثل هواسازCAV پایه است. ازچرخه با صرفه تمام هوایی نیز در سیستم فن کویل نمی‌توان استفاده کرد. چنانچه هوای تازه به طورمستقل تامین گردد و به اتاق وارد شود درمنحنی سایکرومتریک وضعیت هوای ورودی به کویل همان وضعیت هوای اتاق خواهدبود.

 

فن کویل‌ها با موتور DC/EC

این موتورها گاهی موتورهای DC، موتورهای EC و گاهی به نام موتورهای EC/DC خوانده می‌شوند. DC مخفف جریان مستقیم (Direct Current) و EC مخفف کموتاسیون الکترونیکی (Electronically Commutated) هستند. موتورهای DC اجازه می‌دهند که سرعت فن در فن کویل با یک سیگنال 0 تا 10 ولت ورودی به موتور کنترل شود و نیازی به ترانسفورماتور (Transformer) و سوئیچ سرعت مورد استفاده در فن کویل AC ندارند. تا ولتاژ سیگنال 2.5 ولت (که ممکن است در سازندگان فن/موتور مختلف متفاوت باشد) فن وضعیت خاموش قرار دارد. زمانی که ولتاژ سیگنال افزایش می‌یابد، سرعت فن به صورت پیوسته افزایش می‌یابد تا بیشینه سرعت در سیگنال ولتاژ 10 ولت به دست آید. فن کویل‌ها معمولا بین حدود 4 تا 7.5 ولت کار می‌کنند، زیرا در زیر 4 ولت حجم هوا ناکارآمد و در بالای 7.5 ولت فن کویل برای بیش‌تر کاربردهای تجاری بیش از حد پر سر و صدا است.

دلیل این که این فن کویل‌های DC با وجود پیچیدگی نسبی آشکار خود در حال رایج‌تر شدن هستند، سطح راندمان انرژی بالاتر آن‌ها نسبت به همتایان آن‌ها با موتور‌های AC است. تبدیل فن‌کویل AC به DC، مصرف برق را تا 50 درصد کاهش می‌دهد و کنترل سرعت فن بر حسب مصرف باعث 80 درصد صرفه‌جویی می‌شود.

 

اسیدشویی فن کویل

برای این که بفهمیم دستگاه مبدل حرارتی چه زمانی نیاز به اسیدشویی نیاز دارد می توان دمای ورودی و خروجی مبدل را اندازه گیری نمود. اگر دمای ورودی و خروجی یکی بود و باهم تفاوت نداشت به این معنی است که کویل رسوب دارد و امکان انتقال حرارت را نخواهد داشت در این زمان فن کویل نیاز به اسیدشویی دارد. به علت خطرناک بودن این ماده بهتر است که کار اسیدشویی را برعهده یک متخصص کاربلد بگذارید. همچنین از نکات که در اسید شویی فن کویل باید به آن توجه کنید استفاده از وسایل مخصوص اسیدشویی، کمک از یک متخصص کاربلد، استفاده از وسایل ایمنی و بستن شیر کندانسور می باشد.

 

هواگیری فن کویل

اولین کاری که برای هواگیری فن کویل باید انجام دهید پیدا کردن شیر هواگیری و مطمئن شدن از جریان داشتن آب در کویل حرارتی فنکویل می باشد. سپس به آرامی شیر هواگیری را باز کرده تا جریان آب از لوله کویل تخلیه شود بعد از که جریان آب به صورت کامل تخلیه شد شیر هواگیری را ببندید.یکی از نکاتی که باید آن توجه کنید این است که اگر جریان آب پایدار نشد می تواند به علت رسوب و مسدود بودن لوله های کویل باشد. در صورتی که دستگاه فن کویل شما دچار این مشکل بود بهتر است که از تعمیرکاران با تجربه جهت رفع رسوبات کمک بگیرید.تا با شستشوی محفظه داخلی کویل رسوبات را از بین ببرند. اگر هوا  به داخل کویل وارد شود سبب ایجاد سر و صدا می شود بنابراین اگر صدای غیرعادی زمان کارکرد دستگاه شنیده شد بدانید که باید سیستم را هواگیری کنید.

 

دیدگاه شما
بهار
27 اردیبهشت 1401

سلام میشه لطفا بفرمایید برای 100 متر فضا که شامل دو اتاق خواب 15 متری و سالن 40 متری می باشد چه ظرفیت فن کویلی مناسب است؟

تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز برای هر یک از اتاق های 15 متری از فن کویل با ظرفیت 300 cfm استفاده کنید. برای سالن 40 متری نیز برای هوادهی بهتر دو فن کویل با ظرفیت 400 cfm نصب کنید تا هوای بهتری در فضای خانه پخش شود. البته این محاسبه تقریبی برای شهری مثل تهران و تعیین ظرفیت به آب و هوای شهر بستگی دارد.

احمد نجفی
12 اردیبهشت 1401

سلام اگر یک فن کویل دیواری دارای هوادهی 400 cfm باشه تا چه متراژی جواب میده؟

تهویه مهاجر

فن کویل های دیواری با ظرفیت 400 cfm معمولا تا متراژ 28 متر مربع را پاسخگو هستند.

دانیال
18 فروردین 1401

سلام من یک فن کویل برای می خوام برای که بدون چه برند و ظرفیت برام مناسبه باید چکار کنم؟

تهویه مهاجر

سلام دانیال عزیز کارشناسان ما برای راهنمایی جهت خرید فن کویل مناسب با شما تماس خواهند گرفت.

محمدرضا
2 اسفند 1400

مطالب واقعا فوق العاده و مفیدن. ممنون

تهویه مهاجر

سپاس از نظر ارزشمند شما

حسام اشرفی
2 اسفند 1400

سلام سوالی داشتم واسه یه مغازه ای که 40 متر هست از چه فن کویل با چه ظرفیت استفاده باید بکنیم

تهویه مهاجر

سلام بستگی به کاربری مغازه داره ولی به صورت کلی بین فن کویل 600 یا 800 برای این متراژ انتخاب میشه. برای تعیین ظرفیت دقیق تر فضای مورد نظر باید توسط کارشناس مشاهده و بر اساس آن مشخص گردد.

راحیل
2 اسفند 1400

دریچه هوای خروجی از فن کویل‌های ایستاده متحرک هست یا ثابت؟

تهویه مهاجر

معمولا دستگاه های ایستاده دارای دمپر متحرک هستند

محدثه احمدی
2 اسفند 1400

فرق بین فن کویل سقفی توکار و کانالی چیه ؟

تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز این دو فن کویل در سقف کاذب نصب میشوند و فرقشان این است که فن کویل کانالی فشارش بالاست و می توان از آن چندتا دریچه گرفت.

طاهر
1 اسفند 1400

سلام ممنون از مطالب خوبتون. میخواستم بدونم توی چه ساختمان هایی از فن کویل چهار لوله استفاده میشه؟

تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز تشکر. در مکان هایی مثل هتل ها یا بیمارستان ها که نیاز است به صورت همزمان از گرمایش و سرمایش استفاده شود از فن کویل های چهار لوله که دارای این قابلیت هستند استفاده می شود.

علیرضا شیرازی
11 بهمن 1400

سلام میشه بفرمایید که تفاوت فن کویل دیواری و زمینی چی هست و بین مارک های مختلفی که توی سایت هست شما کدوم رو نسبتا پیشنهاد میکینید؟

تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز. همانطور که از اسم فن کویل ها مشخص است این دو دستگاه از لحاظ موقعیت نصب باهم فرق دارند که بر اساس نیاز و فضای موردنظر میتوانید یکی از آن ها را انتخاب کنید (برای اطمینان بیشتر از این که کدام نوع از فن کویل را خریداری کنید می توانید از کارشناسان فنی سایت مهاجر راهنمایی بگیرید). از برند های پر طرفدار فن کویل هم می تونیم فن کویل گرین، فن کویل میدیا، فن کویل وستن ایر، فن کویل گلدیران و... معرفی کنیم که هر کدام ویژگی های خاص خودشون دارند و طبق نیاز می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید برای اطلاع بیشتر از ویژگی انواع برند های فن کویل هم می توانید به صفحه فن کویل های سایت مراجعه نمایید.

2020 © Copyright - almaatech.ir