loader-img
loader-img-2
نکاتی در مورد نگهداری از بویلر

بویلری که عملکرد نامناسب دارد، هزینه‌های زیادی بر ما تحمیل می‌کند. همچنین، تعمیر این بویلر نیز هزینه‌بر می‌باشد. پس بهتر است نکاتی را در مورد نحوه نگهداری درست از بویلرها دانسته و با رعایت آن‌ها، بویلر خود را در شرایط بهینه حفظ کنیم.

بویلر وسیله‌ای است که وظیفه تأمین آب گرم ساختمان را بر عهده دارد. این آب گرم به رادیاتورها تزریق‌شده و منجر به گرمایش ساختمان می‌گردد. سیستم کنترل عملکرد بویلرها می‌تواند به دو صورت کامپیوتری و از پیش برنامه‌نویسی شده و یا به‌صورت سیستم ساعتی باشد. هم‌چنین برای کنترل درجه حرارت آن‌ها نیز می‌توان از ترموستات و شیرهای کنترل حرارتی که به رادیاتورها متصل می‌شوند، استفاده کرد. هنگامی‌که این وسایل کنترل‌کننده به‌درستی کار کنند می‌توان اطمینان خاطر داشت که محل کار و سکونت، هوای گرم و مطبوعی داشته و اتلاف انرژی نیز به حداقل می‌رسد.

برای این‌که بویلرها در شرایط بهینه کار کنند، نیاز است تا حداقل یک‌بار در سال توسط تعمیرکارهای مربوط به کارخانه سازنده بویلر مورد استفاده، کنترل شوند. البته برخی از کنترل‌ها در سیستم تأمین گاز و هم‌چنین احتراق بویلر وجود دارد که انجام آن‌ها نیازمند تبعیت از آیین‌نامه‌های فنی است که این امور توسط ی تعمیرکار ساده نیز می‌تواند به انجام برسد.

همچنین باید تست‌هایی برحسب استانداردهایی که هر کارخانه برای بویلر تولیدی خود مدنظر داشته است، انجام شود. این تست‌ها شامل تنظیم، تمیز کردن و روغن‌کاری بخش‌های کلیدی و ایمنی احتراق گاز در بویلر می‌شود. کنترل‌های لازم حداقل سالانه یک‌بار باید بر روی بویلر انجام شود و اگر مشکلی وجود داشت، ثبت‌شده و درنهایت برطرف گردد.
برای بویلرهایی که بیش از ده سال از تاریخ ساخت آن‌ها می‌گذرد، علی‌رغم این‌که بهتر است که کل سیستم تعویض شود، اما همین تست‌ها و پارامترهایی که چک می‌شوند نیز می‌تواند تا حدودی جلوی زیان‌های جدی‌تر را بگیرد. البته همان‌طور که گفته شد بهتر است بویلرهایی که بیش از ده سال سن دارند تعویض شوند. چراکه بویلرهای جدید کارآمدی بیش‌تری داشته و هم‌چنین تعمیرکارهای بیش‌تری توانمندی تعمیر و کنترل کیفی آن‌ها را دارا هستند.
درنهایت باید گفته شود که نگهداری و سرویس بویلرها بسیار مهم بوده و می‌تواند موجب آسودگی خاطرتان نسبت به عملکرد بهینه سیستم و همچنین ایمنی بیش‌تر محل کار باشد.


 

2020 © Copyright - almaatech.ir