نکاتی درباره سرویس و نگهداری استخر


داشتن یک استخر خانگی تنها به معنای استفاده کردن و لذت بردن از آن نیست، بلکه برای جلوگیری از مشکلات ناشی از رشد میکرو اورگانیسم‌ها، استخر نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. در ادامه‌ی این مقاله تکنیک‌هایی برای سرعت بخشیدن و راحت‌تر کردن نگهداری از استخر ارائه‌شده است.


از شر آشغال‌ها خلاص شوید
پارو کردن سطح استخر و گرفتن برگ‌ها و حشرات مرده از روی سطح آب باید به‌صورت روزانه انجام شود. این آشغال‌ها را تا جایی که می‌توانید درجایی دور از استخر تخلیه کنید تا وزش باد باعث برگرداندن آن‌ها به استخر نشود. درخت‌ها و بوته‌های اطراف استخر را حرص کنید تا شاخ و برگ آن‌ها کم‌تر به داخل استخر ریخته شود و در صورت امکان گیاهان اطراف استخر را با گیاهانی که برگ‌های کم‌تری دارند جایگزین کنید.


تنظیم کیفیت آب
آزمایش‌های کنترل کیفیت آب باید به‌صورت هفتگی انجام شوند. مرحله اول تنظیم PH آب است، اگر PH آب بالای 7.6 است به آن جوهر نمک اضافه کنید و اگر زیر 7.4 است به آن جوش‌شیرین بیفزایید. اگر کلر آب زیر 1 ppm و قلیایت زیر 90 ppm است به استخر شک وارد کنید، این کار با حل کردن کلر در سطلی از آب و تخلیه آن در استخر انجام می‌شود. بهتر است از کلر با پایه لیتیومی استفاده شود، زیرا قابلیت حل شدن سریع‌تری در آب دارد و به‌هیچ‌وجه در آب ته‌نشین نمی‌شود و اثر نامطلوبی بر PH آب ندارد.


شستشوی فیلتر تصفیه آب
این شستشو با باز کردن شیر شستشو و برقرار کردن جریان آب در جهت عکس ورود آب به فیلتر انجام می‌شود. به‌طورکلی سه نوع فیلتر تصفیه وجود دارد:

فیلتر شنی
در این نوع فیلتر، از شن برای گرفتن کثیفی آب استفاده می‌شود. با شستشوی برعکس این فیلتر، آب کثیف به‌وسیله لوله‌های تخلیه به بیرون منتقل می‌شود.

فیلتر DE
این فیلتر مانند باقی‌مانده اجساد موجودات دریایی عمل کرده و آشغال‌ها را به درون کیسه‌ای که در فیلتر وجود دارد تخلیه می‌کند. این فیلتر باید هر هفته تخلیه و هرچند سال یک‌بار تعویض شود.

فیلتر کارتریجی
این فیلتر قابل تعویض است و بعد از پر شدن باید تعویض گردد.

2020 © Copyright - almaatech.ir