loader-img
loader-img-2
نحوه شارژ گاز R410a

نحوه شارژ گاز R410a چگونه است؟

ابتدا قبل از اینکه به روش شارژ گاز R410a بپردازیم، باید توضیحاتی داده شود تا شما با این نوع گاز مبرد بیش‌تر آشنا شوید.

گازهای فریون یا همان مبرد استفاده شده در لوازم برودتی شیمیایی بوده و از ترکیبات مختلفی تشکیل می‌شود که در طی سال‌ها استفاده از آن‌ها سعی شده که هرساله نوعی از این ترکیبات تهیه شود که علاوه بر بازده بالاتر نسبت به گازهای قدیمی‌تر با محیط سازگاری بیش‌تر و (Ozone Depletion Potential) ODP (تخریب لایه اوزون) کم‌تری داشته باشد. بیش‌ترین تخریب لایه ازون توسط مبرد R11 می‌باشد که به‌عنوان مبنا قرار داده شده و با عدد یک نشان داده می‌شود حال هرقدر مبرد دارای ODP کم‌تری باشد صدمه کم‌تری به لایه اوزون وارد می‌کند.

 

همچنین میتوانید در ارتباط با تفاوت گاز r410 و r22 نیز اطلاعات کسب بفرمایید.

 

مواد تشکیل دهنده گاز R410a چیست؟

گاز R410a از ترکیب دو گاز (R-125 (CF3CHF2 و (R32 (CH2F2 به‌ صورت 50/50 تشکیل‌ شده است که از لحاظ سرمادهی بسیار خوب بوده و دارای نقطه‌ جوش 51.4- درجه است که در مقایسه با گاز R22 که دارای نقطه‌ جوش 40.8- درجه است بسیار بازده بالاتری داشته و سازگار با ODP نیز می‌باشد که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسیار عالی است.
 

نحوه شارژ گاز R410a

 

نحوه شارژ کردن کولر گازی با گاز R410a

با توضیحات بالا به‌صورت مختصر و مفید با گاز R410a آشنایی پیدا کردید و باید به این نکته توجه کنید که این گاز محصول جدیدی است که در اکثر کولر گازی‌های اینورتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل انجام کار:

وقتی شما با کولر گازی اینورتر مواجه می‌شوید برای شارژ گاز یا تعمیر کولر گازی اولین کاری که می‌کنید باید به برچسب فنی کولر توجه کرده و از نوع گاز و مقدار به کار رفته در سیستم مطمئن شوید. وقتی از نوع گاز سیستم که R410a بود مطمئن شدید باید از نبود یا کمبود گاز در سیستم مطمئن شوید. اگر در این مورد مشکلی دارید به مقاله نحوه شارژ گاز مراجعه کنید.

بعد از موارد بالا در این سیستم شارژ گاز R410a به دو حالت می‌تواند وجود داشته باشد:

 

خالی بودن کولر از گاز به‌ صورت کامل

اگر سیستم کاملا فاقد گاز R410a بود بهترین و اصولی‌ترین روش برای شارژ گاز به‌ صورت وزنی است که با استفاده از ترازو مقدار موردنیاز گاز شارژ می‌شود.

نکته: روی برچسب فنی دستگاه نوع گاز و مقدار آن درج شده است.

مقدار گاز درج شده روی برچسب فنی برای 5 متر لوله محاسبه‌شده پس اگر در نصب کولر گازی شما مقدار لوله بیشتر از 5 متر استفاده شده باشد باید به ازای هر متر لوله بیش‌تر 20 گرم گاز به سیستم اضافه‌تر شارژ کنید. اما اگر برای شارژ گاز ترازو نداشتید می‌توانید با استفاده از گیج مانوفیلد به مقدار 110 PSI تا 120 PSI گاز شارژ کنید البته این مقدار گاز برای زما
نی است که دمای محیط داخل یعنی او اواپراتور 27 درجه سانتی‌گراد و دمای محیط بیرون یعنی کندانسور 25 درجه سانتی‌گراد باشد توجه داشته باشید گاز R410a باید حتماً به‌ صورت مایع شارژ شود یعنی هنگام شارژ باید کپسول را برعکس کنید.

به دلیل فرکانسی بودن موتور کولرهای گازی اینورتر نمی‌توان آن‌ها را با استفاده از آمپر دستگاه شارژ کرد زیرا کمپرسور این نوع سیستم دائما بر اساس دمای محیط و دستور کاربر به کولر در حال تغییر دور موتور است یعنی ممکن است الان در بیش‌ترین حالت خود باشد مثلاً 6 آمپر ولی چند ثانیه بعد در کم‌ترین حالت یعنی 1 آمپر. پس به‌هیچ‌عنوان این روش برای شارژ گاز R410a توصیه نمی‌شود.

 

شارژ گاز کولر گازی


در این مقاله بخوانید: تاثیر شارژ گاز کم یا زیاد بر کولر گازی

 

کمبود گاز در کولر گازی اینورتر یا اضافه کردن گاز R410a

زمانی که شما با سیستمی روبرو می‌شوید که متوجه می‌شوید گاز آن براثر نشتی یا هر علت دیگر کم شده است بعد از پیدا کردن علت کمبود گاز باید آن را شارژ کنید. اضافه کردن گاز R410a با گاز R22 کمی تفاوت دارد. با توجه به اینکه گاز R410a از دو گاز مختلف تشکل شده است وقتی سیستم نشتی دارد شما دقیقاً نمی‌دانید که چه مقدار از کدام گاز در سیستم وجود دارد و چه مقدار از کدام گاز خارج‌شده است پس اصولی‌ترین و علمی‌ترین روش این است که اگر متوجه شدید 10% تا 15% بیش‌تر از گاز کل سیستم کم شده است حتماً باید تمام گاز را خالی کرده و دوباره آن را شارژ کنید ولی اگر کم‌تر از مقدار ذکر شده از سیستم گاز خالی شده بود می‌توانید آن مقدار را به صورت مایع اضافه کنید.

نکته: البته روش بالا روش علمی و اصولی شارژ گاز R410a کولر گازی اینورتر است ولی به دلایلی که مطمئناً شما هم اگر جزو تعمیر کاران ایرانی باشید می‌دانید در ایران بسیاری از تعمیرکاران به این روش عمل نمی‌کنند و در هر حالتی از کمبود گاز، گاز را به سیستم اضافه می‌کنند که این کار مشکلات زیر را به همراه خواهد داشت:

1. سیستم بازده و سرمای کافی را نخواهد داشت
2. در درازمدت باعث صدمه زدن به کمپرسور می‌شود
3. روغن کولر گازی را فاسد می‌کند

و مطمئناً مشتری از سرمای دستگاه راضی نبوده و این یک امتیاز منفی (از لحاظ کسب درآمد دراز مدت) برای یک تعمیرکار است که یک مشتری ناراضی داشته باشد.

 

نکات شارژ گاز R410a

 

فشار گاز R410

اگر دستگاه روشن باشد فشار گاز R410 به صورت نرمال بین 120 تا 135 psi می باشد. همچنین فشار گازی گاز R22 بین 55 الی 70 psi می باشد. دیس شارژ گاز R410a در فصل تابستات بی 110 الی 120 psi، در فصل زمستان برابر با 90 psi می باشد. در حالی که فشار دیس شارژ گاز r22 در بهار و تابستان برابر با 60 ای 70 psi و در فصل زمستان برابر با 45 الی 50 psi می باشد. توجه داشته باشید که این اعداد تقریبی بوده و بسته به شرایط فضا و دمای محیط داخل و بیرون و... تغییر می کند. در دستگاه های اینورتر به علت متغیر بودن جریان مبرد فشار در این بازه متغیر هست.

 

نکات شارژ گاز R410a

حتماً برای شارژ گاز R410a به نکات زیر توجه کنید:
قبل از شارژ علت خارج شدن گاز را پیدا و رفع نمایید. قبل از شارژ گاز حتماً سیستم را وکیوم کنید. گاز R410a باید به‌صورت مایع شارژ شود یعنی کپسول را هنگام شارژ برعکس کنید تا مایع وارد سیستم شود. در هنگام شارژ از طریق گیج مانوفیلد حتماً از گیج فشار بالا استفاده کنید چون فشار گاز R410a حدوداً دو برابر R22 است.

 

دیدگاه شما
سعید امینی سعید امینی
30 آذر 1402

فشار دیس شارژ 22 رو جای410 نوشتین

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز در اینجا دیس شارژ گاز R22 و R410A در فصل بهار- تابستان و زمستان ذکر شده که برخی عوامل نیز می توانند در جابه جایی مقدار آن تاثیرگذار باشد.

فرهاد اسدی فرهاد اسدی
22 تیر 1402

سلام و عرض ادب خدمت شما
یه سوالی خدمتتون داشتم کولر اینورتر ما در اثر نشتی گاز کم کرد و تعمیرکار بجای 410 اشتباهی مقداری گاز 22 شارژِ دستگاه کرد
سرمادهی نسبتا بد نیست ولی 50 درصد سرمادهی کم شده بهترین راهکارش چیه ؟
و میخوام بدونم مشکلی برای کولر پیش نمیاد ؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز. ابتدا باید گاز دستگاه را کاملا تخلیه کنید و مجدد گاز r410a به آن تزریق کنید.

محمد اصغری محمد اصغری
8 تیر 1402

عالی !! سلامت باشید توضیحات مختصر و مفید بود

مجید عسگری مجید عسگری
7 آبان 1401

سلام یک سوالی داشتم آیا موقع شارژ گاز R410A باید به صورت مایع و با سیکل خاموش انجام بشه؟ یا خیر میشه توضیح بدید.

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام هنگام شارژ گاز R410A حتما باید کل سیکل مدار گاز را وکیوم کنید و بعد از آن با کمک ترازو شارژ گاز را به مقدار لازم و به شکل مایع کم کم انجام دهید.

سلمانی سلمانی
27 بهمن 1400

سلام میشه راهنمایی کنید که فشار گاز کولر گازی هایی که R410a هستند چقدر هست؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

سلام دوست عزیز اگر دستگاه روشن باشد فشار گاز R410 به صورت نرمال بین 120 تا 135 psi می باشد.

2020 © Copyright - almaatech.ir