loader-img
loader-img-2
مقایسه چیلر جذبی و چیلر تراکمی

مزایای چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی:

صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی:

چیلر نوع جذبی از گاز طبیعی، گازوئیل یا گرمای تلف شده به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می‌کنند و مصرف برق آن‌ها بسیار ناچیز است. به میزان مصرف برق، مقایسه و تحلیل‌های کمی در فصول بعدی اشاره خواهد شد.

صرفه جویی در هزینه خدمات برق:

هزینه نصب سیستم شبکه الکتریکی در پروژه‌ها بر اساس حداکثر توان برداشت قابل تعیین است. یک چیلر جذبی به دلیل اینکه برق کم‌تری مصرف می‌کند، هزینه خدمات را نیز کاهش می‌دهد. در اکثر ساختمان‌ها نصب چیلر جذبی موجب آزاد شدن توان الکتریکی برای مصارف دیگر می‌شود.

صرفه جویی در هزینه تجهیزات برق اضطراری:

در ساختمان‌هایی مانند مراکز درمانی و یا سالن‌های کامپیوتر که وجود سیستم‌های برق اضطراری برای پشتیبانی تجهیزات خنک کننده ضروری است، استفاده از چیلر جذبی موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه این تجهیزات خواهد شد.

صرفه جویی در هزینه‌ی اولیه مورد نیاز برای دیگ‌ها:

برخی از چیلرهای جذبی را می‌توان در زمستان‌ها به عنوان هیتر مورد استفاده قرار داد و آب گرم لازم برای سیستم‌های گرمایشی را با دماهای تا حد 203 تأمین نمود. در صورت استفاده از این چیلرها نه تنها هزینه خرید دیگ کاهش می‌یابد بلکه صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در فضا نیز بدست خواهد آمد.

بهبود راندمان دیگ‌ها در تابستان:

مجموعه‌هایی مانند بیمارستان‌ها که در تمام طول سال برای سیستم‌های استریل کنند، اتوکلاوها و سایر تجهیزات به بخار احتیاج دارند مجهز به دیگ‌های بخار بزرگی هستند که عمدتاً در طول تابستان با بار کمی کار می‌کنند. نصب چیلرهای جذبی بخار در چنین مواردی موجب افزایش بار و مصرف بخار در تابستان‌ها شده و در نتیجه کارکرد دیگ‌ها و راندمان آن‌ها بهبود قابل توجهی خواهد یافت.

بازگشت سرمایه گذاری اولیه:

چیلر جذبی به دلیل نیاز کم‌تر به برق در مقایسه با چیلر تراکمی ، هزینه‌های کارکردی را کاهش می‌دهند. اگر اختلاف قیمت یک چیلر جذبی و یک چیلر تراکمی هم ظرفیت را به عنوان میزان سرمایه گذاری و صرفه جویی سالانه از محل کاهش یافتن هزینه‌های انرژی را به عنوان بازگشت سرمایه در نظر بگیریم، می توان با قاطعیت گفت که بازگشت سرمایه گذاری صرف شده برای نصب چیلر جذبی با شرایط بسیار خوبی صورت خواهد گرفت.

کاسته شدن صدا و ارتعاشات:

ارتعاش و صدای ناشی از کارکرد چیلر جذبی به مراتب کم‌تر از چیلر تراکمی است. منبع اصلی تولید صدا و ارتعاش در چیلر تراکمی، کمپرسور است. چیلر جذبی فاقد کمپرسور بوده و تنها مولد صدا و ارتعاش در آن‌ها پمپ‌های کوچکی هستند که برای به گردش درآوردن مبرد و محلول لیتیم برماید کاربرد دارند. میزان صدا و ارتعاش این پمپ‌های کوچک قابل صرف نظرکردن است.

حذف مخاطرات زیست محیطی ناشی از مبردهای مضر:

چیلر جذبی بر خلاف چیلر تراکمی از هیچ گونه ماده CFC یا HCFC که موجب تخریب لایه ازن می‌شوند، استفاده نمی‌کند. لذا برای محیط زیست خطری ایجاد نمی‌نمایند. چیلر جذبی غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده می‌کند. یک چیلر جدید در هر شرایطی یک سرمایه گذاری بیست و چند ساله است. تغییرات دائمی قوانین و مقررات استفاده از مبردها موجب می‌شود تا استفاده از مبردی طبیعی مانند آب در چیلر جذبی گزینه‌ای بسیار قابل توجه به شمار آید.

کاستن از میزان تولید گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌ها:

میزان تولید گازهای گلخانه‌ای (مانند دی اکسید کربن) که تأثیر قابل توجهی در گرم شدن کره زمین دارند و آلاینده‌ها (مانند اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق) توسط چیلر جذبی در مقایسه با چیلر تراکمی بسیار کم‌تر است.

تفاوت چیلر جذبی و چیلر تراکمی

تفاوت چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی:

اثر گلخانه ای مبرد

بعضی از مبردهای مورد استفاده در سیکل تبرید تراکمی سبب تولید اثر گلخانه ای و آسیب به لایه ازن می گردد در حالی که در تبرید جذبی این گونه نیست.

هزینه 

هزینه عملکرد سیکل تبرید جذبی پایین می باشد اما هزینه راه اندازی اولیه آن بیشتر می باشد.

سمی بودن آمونیاک

معمولا چیلرهای آمونیاک در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند اما در صورت توجه نکردن و استفاده از آمونیاکی در چیلر جذبی استفاده می شود به علت سمی بودن استنشاق آن سبب مسمومیت و حتی مرگ می شود. 

فشار کاری پایین

چیلر جذبی مخصوصا در سیستم لیتیم بروماید دارای فشار کاری پایینی است به این جهت که آب بندی آن به گونه ای باشد که از نفوذ هوا به داخل سیستم تبرید جلوگیری شود.

توان مصرفی تجهیزات

بیشترین توان مصرفی در چیلر جذبی پمپی است که محلول را پمپاژ می کند اما در چیلر تراکمی کمپرسور می باشد.

 مصرف آب

در چیلر های جذبی علاوه بر کندانسور آب خنک برای دفع حرارت در ابزوربر از آب خنک موجود در برج خنک کننده استفاده می شود.به همین دلیل به گردش آب خنک بیشتر نیاز است و پمپ های سیرکولاسیون، برج خنک کننده و دستگاه های سختی گیر نیز باعث مصرف آب بیشتری در چیلر جذبی خواهند شد.

 مصرف انرژی

متخصصان با بررسی عملکرد چیلر ها در انواع مناطق آب و هوایی به این نتیجه رسیدن که چون ضریب عملکرد چیلر های جذبی پایین است بنابراین استفاده از چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی نیاز به مصرف انرژی بیشتری به جهت تولید سرما خواهد داشت.  

 

     

دیدگاه شما
پور محمود پور محمود
23 فروردین 1401

از چیلر برای گرمایش هم میشه استفاده کرد؟

تهویه مهاجر تهویه مهاجر

اگر می خواهید در فصل سرما از چیلر برای تامین گرمایش استفاده نمایید می توانید از چیلر آب گرم گرفته و آن را برای گرمایش به فن کویل ها بفرستید البته این موضوع را در نظر بگیرید که هزینه این کار در کشور ما بالا بوده و به صرفه نیست.

2020 © Copyright - almaatech.ir