مقایسه چیلر جذبی و چیلر تراکمی


مهم‌ترین مزایای چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی عبارتست از:

الف) صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی:
همانطور که گفته شد چیلرهای جذبی از گاز طبیعی، گازوئیل یا گرمای تلف شده به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می‌کنند و مصرف برق آن‌ها بسیار ناچیز است. به میزان مصرف برق، مقایسه و تحلیل‌های کمی در فصول بعدی اشاره خواهد شد.

ب) صرفه جویی در هزینه خدمات برق:
هزینه نصب سیستم شبکه الکتریکی در پروژه‌ها بر اساس حداکثر توان برداشت قابل تعیین است. یک چیلر جذبی به دلیل اینکه برق کم‌تری مصرف می‌کند، هزینه خدمات را نیز کاهش می‌دهد. در اکثر ساختمان‌ها نصب چیلر جذبی موجب آزاد شدن توان الکتریکی برای مصارف دیگر می‌شود.

ج) صرفه جویی در هزینه تجهیزات برق اضطراری:
در ساختمان‌هایی مانند مراکز درمانی و یا سالن‌های کامپیوتر که وجود سیستم‌های برق اضطراری برای پشتیبانی تجهیزات خنک کننده ضروری است، استفاده از چیلر جذبی موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه این تجهیزات خواهد شد.

د) صرفه جویی در هزینه‌ی اولیه مورد نیاز برای دیگ‌ها:
برخی از چیلرهای جذبی را می‌توان در زمستان‌ها به عنوان هیتر مورد استفاده قرار داد و آب گرم لازم برای سیستم‌های گرمایشی را با دماهای تا حد 203 تأمین نمود. در صورت استفاده از این چیلرها نه تنها هزینه خرید دیگ کاهش می‌یابد بلکه صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در فضا نیز بدست خواهد آمد.

ه) بهبود راندمان دیگ‌ها در تابستان:
مجموعه‌هایی مانند بیمارستان‌ها که در تمام طول سال برای سیستم‌های استریل کنند، اتوکلاوها و سایر تجهیزات به بخار احتیاج دارند مجهز به دیگ‌های بخار بزرگی هستند که عمدتاً در طول تابستان با بار کمی کار می‌کنند. نصب چیلرهای جذبی بخار در چنین مواردی موجب افزایش بار و مصرف بخار در تابستان‌ها شده و در نتیجه کارکرد دیگ‌ها و راندمان آن‌ها بهبود قابل توجهی خواهد یافت.

و) بازگشت سرمایه گذاری اولیه:
چیلر جذبی به دلیل نیاز کم‌تر به برق در مقایسه با چیلر تراکمی، هزینه‌های کارکردی را کاهش می‌دهند. اگر اختلاف قیمت یک چیلر جذبی و یک چیلر تراکمی هم ظرفیت را به عنوان میزان سرمایه گذاری و صرفه جویی سالانه از محل کاهش یافتن هزینه‌های انرژی را به عنوان بازگشت سرمایه در نظر بگیریم، می توان با قاطعیت گفت که بازگشت سرمایه گذاری صرف شده برای نصب چیلر جذبی با شرایط بسیار خوبی صورت خواهد گرفت.

ز) کاسته شدن صدا و ارتعاشات:
ارتعاش و صدای ناشی از کارکرد چیلر جذبی به مراتب کم‌تر از چیلر تراکمی است. منبع اصلی تولید صدا و ارتعاش در چیلر تراکمی، کمپرسور است. چیلر جذبی فاقد کمپرسور بوده و تنها مولد صدا و ارتعاش در آن‌ها پمپ‌های کوچکی هستند که برای به گردش درآوردن مبرد و محلول لیتیم برماید کاربرد دارند. میزان صدا و ارتعاش این پمپ‌های کوچک قابل صرف نظرکردن است.

ح) حذف مخاطرات زیست محیطی ناشی از مبردهای مضر:
چیلر جذبی بر خلاف چیلر تراکمی از هیچ گونه ماده CFC یا HCFC که موجب تخریب لایه ازن می‌شوند، استفاده نمی‌کند. لذا برای محیط زیست خطری ایجاد نمی‌نمایند. چیلر جذبی غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده می‌کند. یک چیلر جدید در هر شرایطی یک سرمایه گذاری بیست و چند ساله است. تغییرات دائمی قوانین و مقررات استفاده از مبردها موجب می‌شود تا استفاده از مبردی طبیعی مانند آب در چیلر جذبی گزینه‌ای بسیار قابل توجه به شمار آید.

ط) کاستن از میزان تولید گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌ها:
میزان تولید گازهای گلخانه‌ای (مانند دی اکسید کربن) که تأثیر قابل توجهی در گرم شدن کره زمین دارند و آلاینده‌ها (مانند اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق) توسط چیلر جذبی در مقایسه با چیلر تراکمی بسیار کم‌تر است.

2020 © Copyright - almaatech.ir