مقایسه چیلر جذبی با چیلر تراکمی


صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی:
چیلر جذبی از گاز طبیعی، گازوئیل یا گرمای تلف شده به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می کنند و مصرف برق آن‌ها بسیار ناچیز است.


صرفه جویی در هزینه خدمات برق:
هزینه‌ی نصب سیستم شبکه الکتریکی در پروژه‌ها بر اساس حداکثر توان برداشت قابل تعیین است. یک چیلر جذبی در مقایسه با چیلر تراکمی به علت مصرف برق کم‌تر هزینه‌ی خدمات را نیز کاهش می‌دهد. در اکثر ساختمان‌ها نصب چیلر جذبی موجب آزاد شدن توان الکتریکی برای مصارف دیگر می‌شود.


صرفه جویی در هزینه‌ی تجهیزات برق اضطراری:
در ساختمان‌هایی مانند مراکز درمانی و یا اتاق‌های سرور که وجود سیستم‌های برق اضطراری برای پشتیبانی تجهیزات خنک کننده ضروری است، استفاده از چیلر جذبی موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه این تجهیزات خواهد شد.


صرفه جویی در هزینه‌ی اولیه مورد نیاز برای دیگ‌ها:
برخی از چیلرهای جذبی را می توان در زمستان‌ها به عنوان هیتر مورد استفاده قرار داد و آب گرم لازم برای سیستم‌های گرمایشی را با دماهای تا حد 203 درجه تأمین نمود. در صورت استفاده از این چیلرها نه تنها هزینه‌ی خرید دیگ کاهش می‌یابد بلکه صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در فضا نیز بدست خواهد آمد.


بهبود راندمان دیگ ها در تابستان:
مجموعه‌هایی مانند بیمارستان ها که در تمام طول سال برای سیستم‌های استریل کننده، اتوکلاوها و سایر تجهیزات به بخار احتیاج دارند مجهز به دیگ‌های بخار بزرگی هستند که عمدتا در طول تابستان با بار کمی کار می‌کنند. نصب چیلرهای جذبی بخار در چنین مواردی موجب افزایش بار و مصرف بخار در تابستان‌ها شده و در نتیجه کارکرد دیگ‌ها و راندمان آن‌ها بهبود قابل توجهی خواهد یافت.


بازگشت سرمایه گذاری اولیه:
چیلر جذبی به دلیل نیاز کم‌تر به برق در مقایسه با چیلر تراکمی، هزینه‌های کارکردی را کاهش می‌دهند. اگر اختلاف قیمت یک چیلر جذبی و یک چیلر تراکمی هم ظرفیت را به عنوان میزان سرمایه گذاری و صرفه جویی سالانه از محل کاهش یافتن هزینه‌های انرژی را به عنوان بازگشت سرمایه در نظر بگیریم، می‌توان با قاطعیت گفت که بازگشت مبلغ سرمایه گذاری صرف شده برای نصب چیلر جذبی با شرایط بسیار خوبی صورت خواهد گرفت.


کاسته شدن صدا و ارتعاشات:
ارتعاش و صدای ناشی از کارکرد چیلر جذبی به مراتب کم‌تر از چیلر تراکمی است. منبع اصلی تولید کننده صدا و ارتعاش در چیلر تراکمی، کمپرسور است. چیلر جذبی فاقد کمپرسور بوده و تنها منبع مولد صدا و ارتعاش در آن‌ها پمپ‌های کوچکی هستند که برای به گردش درآوردن مبرد و محلول لیتیم برماید کاربرد دارند. میزان صدا و ارتعاش این پمپ‌های کوچک قابل چشم پوشی است.


حذف مخاطرات زیست محیطی ناشی از مبردهای مضر:
چیلر جذبی بر خلاف چیلر تراکمی از هیچ گونه ماده CFC یا HCFC که موجب تخریب لایه ازن می شوند استفاده نمی‌کنند. لذا برای محیط زیست خطری ایجاد نمی‌نمایند. چیلر جذبی غالبا از آب به عنوان مبرد استفاده می کنند. یک چیلر جدید در هر شرایطی، یک سرمایه گذاری بیست و چند ساله است. تغییرات دائمی قوانین و مقررات استفاده از مبردها موجب می‌شود تا استفاده از مبردی طبیعی مانند آب در چیلر جذبی گزینه ای بسیار قابل توجه به شمار آید.


کاستن از میزان تولید گازهای گلخانه ای و آلاینده‌ها:
میزان تولید گازهای گلخانه‌ای (مانند دی اکسید کربن) که تأثیر قابل توجهی در گرم شدن کره‌ی زمین دارند و آلاینده ها (مانند اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق) توسط چیلر جذبی در مقایسه با چیلر تراکمی بسیار کم‌تر است.

2020 © Copyright - almaatech.ir