مقایسه مصرف برق کولر گازی با داکت اسپلیت


داکت اسپلیت در واقع همان کولر گازی است که به جای اینکه یونیت‌های داخلی آن‌ها روی دیوار یا سقف به صورت روکار نصب شوند به صورت توکار داخل سقف کاذب اجرا می‌شوند و با توجه به High Static بودن آن‌ها قابلیت تهویه متراژ بسیار بزرگ‌تری نسبت به اسپلیت و کولرهای گازی را دارند. برای اجرای این سیستم نیازی نیست که کل فضای داخل واحد با سقف کاذب پوشانده شود در قسمت خروجی این دستگاه‌ها نهایتا 25cm در ارتفاع سقف فضا نیاز دارند تا قابل اجرا باشند.
داکت اسپلیت‌ها همانند کولرهای گازی دارای انواع ساده و اینورتر می‌باشند که نیاز برق مصرفی آن‌ها تک فاز و در ظرفیت‌های بزرگ‌تر سه فاز می‌باشند.
در حالت کلی یک دستگاه کولر گازی 24 هزار واقعی دارای 13 آمپر مصرف برق می‌باشد بدیهی است داکت اسپیلت هم ظرفیت با این دستگا همان 13 آمپر مصرف برق را خواهد داشت.

حال سوال اینگونه مطرح می‌شود که چرا مصرف انرژی در داکت اسپلیت‌ها نسبت به کولرهای گازی کم‌تر است؟
اگر یک واحد 90 متری دو خوابه در شرایط آب و هوایی تهران در نظر گرفته شود. این واحد در ایده‌آل‌ترین شرایط نیاز به 2 عدد اسپلیت 9000 برای دو اتاق خواب و نیز یک اسپلیت 24000 برای سالن را دارد. اما اگر یک دستگاه داکت اسپلیت 36000 برای این واحد در نظر بگیریم با توجه به همپوشانی فضاها میزان برودت کمتری جهت تهویه این فضا نیز کافی خواهد بود و با توجه به اینکه حداقل اسپلیت موجود در بازار برای اتاق خواب‌ها 9000 می‌باشد خواهیم دید که در مجموع دستگاه داکت 36000 به جای اسپلیت معمولی (مجموع 42000) قابل انتخاب خواهد بود.
در واقع در ابتدای امر کاهش قدرت دستگاه تهویه انتخابی باعث کاهش مصرف انرژی به دلیل کوچک‌تر شدن دستگاه شده و در مرحله دوم کاهش تعداد یونیت‌های خارجی و به تبع آن کاهش استارت و استپ‌های ناشی از آن نیز تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.

2020 © Copyright - almaatech.ir