معرفی سیستم‌های گرمایشی خورشیدی


سیستم‌های گرمایش با استفاده از انرژی خورشیدی، وسایلی هستند که احساس دوستی با محیط زیست را به همراه دارند. تا پیش از این، وسایل گرمایش خورشیدی تنها برای استفاده در منازل ساخته‌شده بودند اما با پیشرفت‌هایی که در این صنعت صورت گرفته، امروزه سیستم‌های گرمایش خورشیدی تجاری مختلفی نیز به بازار عرضه‌شده است. سیستم‌های خورشیدی، انرژی را از طریق گرم کردن آب تولید می‌کنند. باید بدانید که اکثر شرکت‌های کوچک و بزرگ، برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خود از انرژی خورشیدی برای گرم کردن آب استفاده می‌کنند.

سیستم‌های خورشیدی از دو بخش اصلی تشکیل‌شده‌اند که عبارتند از: مخزن ذخیره آب گرم و پنل خورشیدی.
پنل‌های خورشیدی به راحتی نصب می‌شوند و سال‌هاست که در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
کلکتورهای لوله‌ای نیز امکان جذب انرژی گرمایی خورشید را در آب‌وهوای مختلف فراهم می‌سازند. قدرت جذب بالای انرژی گرمایی خورشید فاکتور اصلی در تولید کلکتورهای لوله‌ای است. ابتدا، انرژی گرمایی خورشید جذب شده و آب درون لوله‌ها را گرم می‌نماید و پس‌ازآن، آب گرم شده به مخزن ذخیره منتقل می‌شود. سپس، گرما به مبدل‌های حرارتی ساخته‌شده از ورق مس، که درون مخزن کار گذاشته‌شده‌اند، منتقل می‌شود.

دومین بخش اصلی سیستم‌های گرمایش خورشیدی، مخزن ذخیره آب گرم است. این مخزن در شکل و اندازه‌های مختلف، بسته به محلی که قرار است نصب گردد، طراحی و ساخته می‌شود. هر جا که یک سطح صاف و مسطح در دسترس باشد، می‌توان سیستمی خورشیدی با هر نوع مخزنی را نصب نمود. ولی برای استفاده از سیستم خورشیدی در مکان‌هایی با فضای در دسترس محدود، می‌توان طرح‌های ویژه‌تری را به کاربرد.
سیستم‌های آب گرم خورشیدی، به شرکت‌های تجاری این امکان را می‌دهند که هزینه انرژی خود را تا حد زیادی کاهش دهند. همچنین، این سیستم‌ها برای شرکت‌هایی که به حفظ محیط زیست اهمیت می‌دهند بسیار جذاب هستند.

2020 © Copyright - almaatech.ir