مضرات سیستم گرمایش از کف


سیستم گرمایش از کف به دلیل بیماری‌زا بودن آن سال‌ها پیش توسط موسسات استاندارد بین المللی ممنوع و از چرخه‌ی تولید خارج شده است بنا براین بر خلاف آن‌چه تبلیغ می‌شود به عنوان فن آوری نوین مطرح نیست.
خساراتی که استفاده از این سیستم دارد گاه جبران ناپذیر است. این زیان که ناشی از شناخت نادرست از آن محصول می‌باشد، تنها با ایجاد آگاهی مصرف کننده به حداقل می‌رسد. این آگاهی را می‌توان با توضیح تاریخچه‌ی کاربرد این نوع سیستم گرمایشی و بیان حقایقی تلخ به وجود آورد.
سابقه‌ی کاربرد این سیستم در نقاط سراسر اروپا و آمریکا به سال‌ها قبل بر می‌گردد که از آن در ورودی ساختمان‌ها برای جلوگیری از یخ‌زدگی پله‌ها استفاده می‌شده است.
اگر چه کمی بعد به داخل ساختمان‌ها راه یافت اما باز هم به عنوان یک سیستم گرمایشی در فناوری مورد استفاده، قرار نگرفت. و تنها در استخرهای سرپوشیده کاربرد داشت شاید در همین زمان و یا کمی پس از آن و پیش از آغاز بازی‌های آسیایی تهران قبل از انقلاب بود که این سیستم برای نخسیتین بار در استخر سرپوشیده مجموعه ورزشی آزادی به بهره برداری رسید.
و به این ترتیب این سیستم در ایران نیز استفاده شد. البته کمی بعد زمین‌های چمن فوتبال هم سیستم گرمایش از کف را در دل خود جای دادند و این امید به وجود آمد که به زودی در منازل هم جای ثابت پیدا کند اما بررسی‌های موسسات تحقیقاتی نشان داد که استفاده از این سیستم در ایجاد بیماری واریس پا تاثیر گذاشته و دخالت مستقیم دارد. بنا براین به حکم این موسسات استفاده از آن در منازل کشورهای اروپایی و آمریکایی ممنوع شده و خیلی زود از چرخه تولید انبوه خارج شد.
اما سوداگران و تولید کنندگان که پیش از اعلام این آرا در سطح انبوه قطعات آن را تولید کرده بودند به خاطر پیشگیری از ضررهای هنگفت مالی و با اطلاع از مضراتش آن را با قیمت بسیار پایین به واردکنندگان ایرانی فروختند و بار دیگر ایران بازاری شد برای تولیداتی که اروپا از چرخه‌ی خود خارج کرده بود.

لازم به یادآوری است که این سیستم تا کنون موفق به دریافت نشان استاندارد در داخل کشور نشده است.

همانطور که گفته شد این سیستم بیماری زاست و استفاده از آن در ایجاد بسیاری از بیماری‌ها از جمله واریس موثر است.
از طرفی نحوه‌ی نصب و اجرای آن در کشور به درستی شناخته نشده و کمبود نیروی متخصص به مشکلات کاربرد این سیستم افزوده است و نقایص آن را بیش‌تر آشکار می‌سازد.

2020 © Copyright - almaatech.ir