loader-img
loader-img-2
مزایای چیلر تراکمی نسبت به جذبی
 
 

در این مقاله به تعدادی از مزایای چیلر تراکمی نسبت به چیلر جذبی اشاره می‌کنیم که برتری استفاده از آن را نشان می‌دهد.

 
 

1. چیلر جذبی ضریب عملکرد (COP) بسیار پایینی بین 0.54 تا 1.1 دارد، در حالی که ضریب عملکرد چیلر تراکمی بین 1 تا 8 است.

2. تجهیزات چیلر جذبی حدود 50% بیش‌تر از چیلر تراکمی حجم دارد و به همین اندازه فضای بیش‌تری از کف موتور خانه را اشغال می‌کند.

3. ارتفاع تجهیزات چیلر جذبی نسبت به تراکمی بلندتر بوده و در نتیجه ارتفاع موتور خانه حدود 6 تا 10 فوت بلندتر باید در نظر گرفته شود.

4. وزن تجهیزات چیلر جذبی برای تولید برودتی یکسان نسبت به چیلر تراکمی حدود 2 برابر است و معمولا در چندین قسمت مختلف تقسیم و سپس حمل می‌شود و نیز اینکه فوندانسیون بسیار محکم‌تری نیاز دارد.

5. بیش‌تر چیلرهای تراکمی همراه با مبرد درون آن‌ها مستقیما از کارخانه سازنده به محل نصب حمل می‌شوند، در حالی که مبرد و جاذب چیلر جذبی می‌بایست بعد از نصب چیلر در موتور خانه، درون آن تزریق شود.

4. در سیکل چیلرها، مقداری از حرارت سیستم در کندانسور باید از سیستم توسط آب خنک کاری یا هوا خارج گردد (حرارت اتلافی در سیستم). مقدار حرارتی که از کندانسور چیلر جذبی باید خارج شود حدود 20 تا 50 درصد نسبت به کندانسور تراکمی بیش‌تر است. در نتیجه چیلر جذبی به کندانسور، پمپ و برج خنک کننده بزرگ‌تر و گران قیمت‌تری نیاز دارد.

7. قیمت تمام شده چیلرهای جذبی از نوع شعله غیر مستقیم حدود 50% نسبت به قیمت تمام شده چیلرهای تراکمی بیش‌تر است. در ضمن قیمت تمام شده چیلر جذبی نوع شعله مستقیم حدود 2 برابر چیلر تراکمی خواهد بود.


  - نتیجه گیری در مورد مزایای چیلر تراکمی نسبت به جذبی:

بعد از شناخت مزیت‌های چیلر تراکمی نسبت به چیلر جذبی، به این نتیجه می‌رسیم که در شرایط عادی و معمول، استفاده از چیلر تراکمی قطعا گزینه‌ی بهتری خواهد بود.

از آنجایی که منبع انرژی لازم برای راه اندازی یک چیلر جذبی حرارت مستقیم و یا غیر مستقیم است، معمولا از نوع جذبی بهتر است فقط زمانی استفاده شود که یک منبع حرارتی در حال اتلاف مانند حرارت در حال اتلاف یک کوره، حرارت در حال اتلاف توربین گاز، قسمتی از کارخانه و یا ... وجود داشته باشد و ما با تجهیزات چیلر جذبی آن را بازیافت و به سیکل سردسازی تبدیل کنیم.

بخاطر اینکه چیلرهای تراکمی با موتور الکتریکی کار می‌کنند و اگر پروژه‌ای با مشکل تامین برق یا هزینه‌های آن روبرو است بهتر است که در آن از چیلرهای جدیدی با نام تجاری چیلر گازی GHP استفاده شود که این نوع چیلر با گاز شهری کار می‌کند و به انرژی الکتریکی بسیار اندکی نیاز دارد.

 
 
برای مشاهده لیست چیلرهای تراکمی و جذبی اینجا کلیک نمایید.
 
در پایان در صورت بروز هر سوال و یا ابهامی می‌توانید با شماره تلفن‌های 88323241-021 | 88320448-021 | 88323528-021  تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.
 

2020 © Copyright - almaatech.ir